KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Allerjiye yol açmayan kedi üretildi

Allerjiye yol açmayan kedi üretildi

ABD’li biyoteknoloji şirketi Allerca, alerjik tepkileri tetikleyen belli bir protein türünün azaltıldığı kediler üretmeyi başardıklarını belirtti. Bu özel kediler, alerjik kişilerde göz kızarıklığı, hapşırık hatta alerjik astım gibi sorunlara yol açmıyor. Ancak uzmanlar, şiddetli alerjiden muzdarip kişiler dışında sonuç alabildiklerini belirtiyor. Yaklaşık dört bin ABD doları fiyat biçilen kedileri edinmek isteyenler çok önceden sıraya girdi. Allerca, ilk siparişleri 2004 yılında aldı.

NASIL BİR YÖNTEM İZLENDİ?

Allerca şirketi, alerjiye yol açan ve kedilerin salya, tüy ve derilerinde bulunan glycoprotein Fel d1 adlı proteini bünyesinde barındırmayanları bulmak için çok sayıda kediyi teste tabi tuttu. Bu kediler daha sonra alerjiye yol açmayan bireylerin üretilmesi amacıyla kullanıldı.
Allerca şirketinden Steve May, BBC’ye yaptığı açıklamada, zaman alan bir yöntem olsa da, bu kedileri doğal yollardan ürettikleri açıklamasını yaptı. May, 50 bin kediden birinde böyle bir gen değişikliğinin görüldüğünü belirtti.

Sadece ABD’de 38 milyon aile evinde kedi besliyor. Dünya genelinde insanların yüzde 35’inin kedi alerjisi olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak : ntvmsnbc

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın