DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348247-0,86%
Adana
29°

AÇIK

19:05

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Alman Çoban Köpeği
215 okunma

Alman Çoban Köpeği

ABONE OL
13 Ağustos 2022 18:18
Alman Çoban Köpeği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temel Özellikleri

Alman çoban Köpeği Alsatian diye de tanınır. Gösterişli dengeli ve çok güçlü bir köpektir. Kararlı vefalı efendisi ve çocuklara karşı sevgi duyan öteki hayvanlara karşı hoşgörülü yabancılara karşı uyanık ve kolay eğitilebilir bir ırktır.

Neler Yapar?

coğunlukla iş köpeği olarak kullanılan Alman çoban köpeği korkusuz dikkatli ve zekidir. Cesur neşeli itaatkar ve öğrenmeye heveslidir. İnanılmaz sadakati ve cesareti ile tanınır.

Kendinden emin bir sukünete sahiptir; ancak asla düşmanca değildir. çok yüksek öğrenme kapasitesi vardır. Alman çoban köpekleri aileleri ile birlikte olmaktan büyük keyif alırlar; ancak yabancılara karşı mesafelidirler. Bu ırk ailesiyle olmaya gereksinim duyar ve uzun süre yanlız bırakılmak istemez.

Sadece gerektiğinde havlar. Alman çoban köpeklerinin oldukça gelişmiş koruma güdüleri vardır bu nedenle aşırı korumacı olmaması için dikkatle ve özenle diğer insan ve hayvanlarla genç yaşta sosyalleştirilmelidir. İnsana karşı sergilenen saldırganlık dikkatsiz üretim ve eğitim nedeniyledir. Dikkatli üretilmiş ve eğitilmiş dengeli bir köpek diğer ev hayvanları çocuklarla ve ailesiyle güvenilirdir.

Erken yaşta itaat eğitimine başlanmalıdır. Alman çoban köpeğini doğru üreticiden almak çok önemlidir. Bazıları çekingen ve huysuzdur. Bu karakterdeki köpeklerin korku nedenli ısırmaya eğilimi vardır. Yavrunun ailesini iyi incelemek gerekir. Cezaya dayalı bir eğitim bu köpeklerde başarıya ulaşmaz.

Irk o kadar zeki ve eğitilebilirliği öylesine yüksektir ki çoban köpekliği koruma köpeği polis ve asker köpeği körler için rehber köpek arama ve kurtarma köpekliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Alman çoban köpeği popüler bir aile ve show köpeğidir.

İlk kez sürülerin önderi olarak kullanılmıştır. Zekası ve sağlam karakteri nedeniyle savaş zamanında çeşitli görevlerde (ateş altında ve mayın tarlalarında mesaj taşır) ayrıca kurtarma köpeği (suda dağda ya da yangında.) ve polis köpeği (eski bir izi bile sürebilir) olarak da kullanılmaktadır. Ancak Alman çoban Köpeği bekçi köpeği olarak eşsizdir mükemmel refleksleri vardır ve çok çabuk saldırıya geçebilir. Kendisine verilen görevi daima iyi niyet ve çoşkuyla yerine getirir.

Kökeni

Alman çoban Köpeği’nin kökenine dair farklı teoriler vardır. Bir teoriye göre bu köpek Almanya’da var olan çeşitli çoban köpeklerinin çiftleşmesinden bir başka teoriye göre de dişi çoban köpeklerinin kurtlarla çiftleşmesinden oluşmuştur.

Doğru yanıtın hangisi olduğu zamanla daha da belirsizleşmiştir. Ancak ilk Alman çoban köpeklerinin (uzun tüylü) 1882’de Hannover’de kısa tüylü olan türünse 1889’da Berlin’de sergilendiği bilinmektedir.

Familya: çiftlik köpeği çoban köpeği Diğer Adları: Alsatian Deutscher Schaferhund German Shepherd Dog Alman Kurt Köpeği Alman KurduRengi: Beyaz haricindeki çoban köpeği renkleriÇıkış Yeri: Almanya Çıkış Tarihi: 1800’ler Orjinal İşlevi: Koyun çobanı koruma polis köpeği Günümüzdeki İşlevi: Yasadışı malları bulma rehber çoban köpeği yarışmaları koruma polis köpeği Ortalama Ömür: 10-12 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 34-43/34-43 kg

Boy Erkek/Boy Dişi: 61-66/56-61 cm


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.