DOLAR 18,6390 0.01%
EURO 19,6053 -0.07%
ALTIN 1.074,56-0,53
BITCOIN 3167260,00%
Adana
17°

AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Altılı Masaya Soruyorum

Altılı Masaya Soruyorum

ABONE OL
28 Ekim 2022 08:13
Altılı Masaya Soruyorum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YAZI/YORUM

Biat kültürünün devam ettiği ve bir türlü sonlandırılamadığı, liderlerinin ağzına bakan, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen, ellerine fırsat geçtiğinde herkesi ezen devran dönünce kendi ezilen ve ondan sonra ” İmdat ” diyen milyonlarca kişinin yaşadığı geri kalmış ve ileriye dönük hamle yapmayan toplumlarda bilindiği üzere büyüklerimize soru sormak ya da onları eleştirmek çok zordur. Bunları yaptığında da anandan emdiğin sütü burnundan getirecek bir çuval liderin çevresini saran kraldan çok kralcılar vardır.

Türkiye Cumhuriyet’i çok az bir süre sonra ikinci yüzyılına doğru yola devam edecek. Pekiyi ilk yüz yıl da çağ atladık mı? Muhasır medeniyetler seviyesine geldik mi ? Yanıtınız olumsuzsa niçin gelemedik, yapamadık ?

1950 li yıllardan itibaren çok partili demokrasiye geçtik. Adı demokrasi. Bir gram bile ileriye gidememiş demokrasi. Sadece kendisini seven liderler, kendileri olmazsa ülkenin batacağını düşünenler, hayal satanlar, çıkar ve baskı grupların altında ezik davranış sergileyenler…

Demokrasinin gelişmesini istemeyen emperyalist güçlerin ülke içine el atmasıyla çıkarılan yok koministler ülkeyi ele geçirecek, sağcılık ya da solculuk denen içi boş kavramlar, sonra çıkarılan alevi – sünni sorunları, yok bunlar dinsiz, biz müslümanız ya da ulusalcıyız, ya da milliyetçiyiz masalları. Bu masalları dinleye dinleye bu günlere geldik.

Yoksulluk almış başını gitmiş, halkın gelir gücü yerlerde bu yaşıma kadar görmediğim pahalılık, anayasanın ya da kanunların uygulanmaması, devletin her kurum ya da kuruluşunun içler acısı duruma düşürülmesi, halkın kutuplaşması, devamlı düşman yaratılması ve daha çok sayabileceğimiz nedenlerden dolayı ülkemiz maalesef iyice irtifa kaybetmiştir.

2022 yılının ilk aylarında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun inisiyatifiyle altı parti başkanları bir araya gelmiş ülkemizi bu durumdan kurtaracağız tekrar parlamentonun aktif olduğu demokrasi düzenine döneceğiz vaadinde bulunmuşlardır.

İlerleyen aylarda birbirine hiç benzemeyen partiler bir çok konuda anlaşmazlığa düştüler. Her ne kadar yok deseler de gerçek bu . Hepsi baş benim diyecek neredeyse.

Altı lidere ve çevresine şimdi sorsam ülkenizi ve halkınızı gerçekten seviyor musunuz ? ” Bu nasıl soru ” diye bana en ağır hakaretlerde bulunurlar.

Bu güne kadar basında gerçekten tarafsız yazan kaliteli eleştiriler yapan değerli gazetecileri hep okudum ve okuyorum. Hep bekledim benim kafamdaki soruları sorarlar mı ? diye. Belki sordular ben atladım belki de akıllarına gelmedi bilemiyorum. Şimdi onların yerine ben soracağım.

Ülkemizin bence bir numaralı sorunu seçim ve partiler kanunu ve milletvekili sayısı .

Bu kanunları hiç değiştirmeyi düşünüyor musunuz ? Milletvekili sayısı 300 olsa ne olur? Bana nüfus artıyor ondan demeyin sakın. Yoksa kimseye zararı yok bu işler böyle devam mı etsin mi diyorsunuz ?

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin

İsterseniz siz okuyucularıma konuyu biraz açayım. 1940 lı yıllardan beri seçilecek milletvekillerinden tutun da neredeyse belediye meclis üyelerine kadar siyasetin girdiği her yerdeki aday ya da adayları lider ya da yakın çevresi belirler. Nerede demokrasi o zaman ? Partilerin bütün üyeleri niye belirlemiyor o zaman ? Milletvekillerinizi ya da belediyelerin meclis üyelerini seçerken neleri kıstas alıyorsunuz ? Sizleri bile niçin tüm üyeler değil de parti delegeleri seçiyor ? Anlatın bilelim.

Daha geçenlerde bütçe yasası görüşülürken partilerin aldıkları yardımlar arttırıldı. Almayın bakalım bu yardımları nereniz eksiliyor. Alıp ne yapıyor sunuz? Boş işlere harcıyorsunuz. Bayrak bastırılıyor, her bilboarda afiş yapıştırılıyor, duvarlar batırılıyor, seçim arabaları bangır bangır müzikle yollarda dolaştırılıyor, parti ofislerinde bedava çay kahve servisi yapılıyor. Yazmakla da bitmez. Kimin parasını alıyorsunuz ? Hiç bunları düşünüyor musunuz ? Milletvekillerin ya da partilerin işlerine gelen her şeyde ağızlar açılmıyor.

Milletvekillerinin imtiyazlarını buraya yazmıyorum bile. Sizler daha iyi biliyorsunuz. Adayları koyuyorsunuz sıraya sonrada bizlere gelin oy atın diyorsunuz. Hiç tanımadığım ne yaptığını bilmediğim kişilere oy atıyorum. Kimin için? Ülkem için mi? Geçiniz bunları.

Sayın Kılıçdaroğlu çıkmış ben ülke başkanlığına adayım diyor çevresi ondan daha çok gaz veriyor. Sayın Akşener çıkmış başbakanlığa adayım diyor. Bunlar böyle söylüyorsa kim bilir kimler de hangi koltuklara aday. Onu da yakında öğreniriz.

Ülkede yaşamı zorlaştıracak yasalar mecliste görüşülürken ya da meclisten geçirilirken liderler partilerinin başında yok. Söylediğinizde zaten geçecek yasa, biz de Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz diyorlar. İlkokul 1. sınıfına masal anlatıyorlar. Eleştiri yapmaya kalksan ya bağırıyorlar ya da küsüyorlar.

Bir defa eleştiri, çok seslilik, fikirlerin tartışılması demokrasinin sağlıklı işlediğinin belirtisidir. Bunlar bize muhakeme yapıldığını, konunun ya da kişilerin sorgulandığını, yanlışa itiraz edile bilindiğini gösterir. Bu görüşlerden bir ders çıkartacağınıza illa biz biliriz diyorsunuz.

Muhalefetiz diyorsunuz her gün iktidarla ağız dalaşına giriyorsunuz o bir veriyorsa siz iki verip el arttırıyorsunuz. Bırakın bu kasaba politikacı söylemlerini de bilimsel siyaset yapın. Bir milletvekili çıkıyor asgari ücret 10.000 tl olsun diyor. Kardeşim asgari üret o kadar olursa benim pazarda 10 tl aldığım elma 40 tl olacak, kahvede içtiğim çay 5 tl ise 25 tl olacak. Bu nasıl siyaset yapma!

Meclis ortadan kalmış sadece şeklen var siz orada sempatizanlarınıza şirin görünmek adına kürsüde iki bağırıyorsunuz, meclis içinden iki selfie atıyorsunuz iki de adı muhalif denen kanallarda dolaşıyorsunuz al sana işimizi yaptık diyorsunuz.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bahçeli: Bunlardan artık midemiz bulandı

Eleştirilecek bir çok konu var. O yüzden eleştirileri hazmedin, vakurla karşılayın karşınızdakilere saygı gösterin. İki esnaf ziyaretiyle iş çözülmez sizde şirin gözükmezsiniz. Büyük çoğunluğunuz halkın sizin önünüzde ceket iliklemesini bekliyorsunuz yalan mı? Tüm liderlere ve milletvekillerine, belediye meclis üyelerine, belediye başkanlarına bir kez daha söylüyorum temsi ilişkisi değişiyor daha da değişecek genç kuşak hızla sorular soruyor ve soracak.

Sayın Kılıçdaroğlu o kadar ekonomik ve siyasi dert varken birden ortaya ” Türban ” diye çıktınız. Yani bu kadar mı önemli. Yıllardır herkesin içi, dışı türban oldu bırakın bunları. Türbandan önce “Af” dediniz. Af diyorsunuz ondan sonra da şuna buna af yok diyorsunuz. Gerçekten gülüyorum. Kimse kimseyle konuşmuyor mu, konuşuyorsa ne konuşuyor ?bilsek.

Sayın altılı masa liderleri son yirmi yılda halkı iyice fakirleştirip, neredeyse aç duruma getiren bu neo liberal ekonomik programların yerine ne koyacaksınız ? Bu insanların yaşam şartlarını iyileştirirken neler yapacaksınız?

Komşularla ilişkilerde yol ve yönteminiz nedir ? Gördüğüm kadarıyla iktidarın peşinde bir ileri iki geri gidip geliyorsunuz.

Benim gibi insanlardan oy istiyorsanız lider o, bu, şu olacak gibi sığ tartışmaları ve basit cümleleri kurmayı bırakın. En kısa zamanda her konuda nesiniz? Ne yapacaksınız anlatın gerçek çözümler bulun.

Önümüzdeki seçim gerçekten bir ülkenin kaderini oylayacak. Ben bunun farkındayım sizler farkında mısınız gerçekten bilmiyorum.

Yoksa sizler de şikayet ettiğiniz iktidarın çıkardığı yasalarla mı yola devam edeceksiniz ? Eder misiniz edersiniz. Çünkü samimiyetiniz yok. Adınız altılı masa ama gördüğüm altı konuda bile tam uzlaşı içinde değilsiniz.

Nasıl olsa Türkiye demokrasisi bir sandık demokrasisi. Avrupa ülkelerinde sandığa gitme oranı her daim düşük oluyor bizde de aksine yüksek. Halkın demokrasiye katılım yolları seçimden seçime halk ne yapsın? Hiç bir zaman balık tutmasını öğretmemişler ki! Hep hazır balık vermişler.

Türkiye’de siyaset hakkındaki yazılarıma bir süre devam edeceğim.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.