Alzheimer olup olmayacağını öğren!

Alzheimer olup olmayacağını öğren!

Alzheimer olup olmayacağını öğren!

Alman bilim adamlarına göre, omurilik sıvısındaki bir protein kullanılarak Alzheimer hastalığının gelişimi riski yüzde 80 oranında tahmin edilebiliyor.

 

Omurilik sıvısındaki bir protein sayesinde Alzheimerhastalığının gelişimi riskinin önceden bilinebileceği bildirildi.
Alman doktorların bir hafıza kaybı durumu olan, düşük düzeyde bilişsel bozukluk yaşayan 58 hastanın omurilik sıvısından alınan örnekleri inceleyerek 3 yıl yürüttükleri bir araştırmaya göre, omurilik sıvısındaki beta amyloid adlı bir protein kullanılarak Alzheimer hastalığının gelişimi riski tahmin edilebiliyor.
BBC’nin yansıttığı araştırmayı gerçekleştiren bilim adamları, beta amyloid proteini, beyin hücrelerinin yapısında bulunan kusurlu tau proteini ve hastanın yaşının birleşimi göz önünde bulundurularak alzheimer hastalığı riskinin yüzde 80 oranında tahmin edilebildiğini söylüyor.
-“ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ”-
Haberde, alzheimer hastalığının tedavisinin olmadığına dikkat çekilerek, Munich Teknik Üniversitesi’nden Doktor Robert Perneczky’nin Alzheimer hastalığının çok erken teşhis edilmesinin gelecekte çok önemli olduğunu ifadesi vurgulanıyor.
İngiltere Alzheimer Araştırmaları yöneticisi Rebecca Wood ise alzheimer hastalığının erken teşhis edilebilmesinin doktor ve araştırmacılar için kilit bir amaç olduğunu belirterek, bu çalışmanın yeni araştırmalar yapılmasını sağlayacağını söylüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın