DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.075,38-0,45
BITCOIN 3167980,28%
Adana
17°

AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Anadolu’ da yaşayan göçmen kuşların özellikleri

Anadolu’ da yaşayan göçmen kuşların özellikleri

ABONE OL
23 Kasım 2022 09:25
Anadolu’ da yaşayan göçmen kuşların özellikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Göçmen kuşların özellikleri aşağı yukarı birbirine benzer. Göçmen kuşları Anadolu’da ikiye ayırmak mümkündür. Bunlar Afrika’dan ve Uzakdoğudan gelip Anadolu ‘da kalan göçmen kuşlar, ikincisi Afrika’dan ve uzakdoğudan gelip Anadolu’da konakladıktan sonra Avrupa’ya geçen göçmen kuşlar olarak sınıflandırabiliriz. Aynı konaklama dönüş göçündede tekrarlanır.
Bu iki katogoridede göçmen kuşların ekseriyeti kışlarını Anadolu ve Avrupa ‘nın değişik yerlerinde geçirmektedirler. Bu Kuşları kısaca incelersek hangileridir nereden nerelere gitmişler bir bakalım.

Göçmen Kuşlar Hangileridir:

Anadolu’daki göçmen kuşlar hangileridir, göçmen kuşların isimleri ile tek tek inceleyelim. Esasında göçmen kuşların isimleri yaşadığı ve göç ettiği bölgeye görede değişiklik gösterir.

1 – Leylek :

Uzunluğu 1 metre, kanat aralığı 1,70 metredir. Bütün Avrupada ve Batı Asyada yazın yuva yaparak, yaşayan göçebe bir kuştur. Güz gelmeden göçerek Afrika da kişi geçirirler. Su kenarlarında küçük hayvanlarla beslenirler. Yurdumuzda özellikle çok sevilen bir hayvandır. Yurdum insanı İlkbaharda leyleklerin gelmesini dört gözle bekler. Yurdumuzda leylekle ilgili çok deyim vardır. Bunlardan bazıları Leylek getirdi, leylek gibi, leyleği havadamı gördün, yılan kaçtı leylek arıyorum.

2 – Gök Güvercin veya Tahtalı Güvercin:

Uzunluğu 40 cm kanat aralığı 75 cm civarındadır. Ekseriyetle Anadolu’da Toros Dağlarında ve Kuzey Anadolu’ da ağaçlarda yuva yaparak yaşar. Afrika’ya göç mevsiminde sürülerle göç ederler.

3 – Guguk:

Vücut uzunluğu 32 cm. kanat aralığı 60 cm. ötüşü ve asalak yaşamı ile ünlüdür. Yaz aylarında Anadolu ve Avrupa ‘da kış aylarında Afrika’ ya göç ederek yaşar. Dişi guguk kuşu yumurtalarını ötücü Kuşların yuvasına bırakır. Guguk kuşları böceklerle beslenir.

4 – Kırlangıç:

Vücut uzunluğu 20 cm. kanat aralığı 35 cm civarındadır. İlkbaharda gelen ilk göçmen kuşlardandır. Yaz aylarında Avrupa ve Anadolu’da kış aylarında Afrika’ da kışlar. Yuvalarını insanların çok bulunduğu saçak ve damlara çamurdan yaparlar. Uçarak havadaki böceklerle beslenir.

5 – Kara Sagan:
6 – Yaban Kazları:
7 – Yaban Ördekleri:
8 — Kelaynak Kuşları :


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.