DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3521991,20%
Adana
28°

AZ BULUTLU

16:28

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Anavarza Kalesi Ve Şehri
169 okunma

Anavarza Kalesi Ve Şehri

ABONE OL
29 Ekim 2020 22:09
Anavarza Kalesi Ve Şehri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kozan’ın güneybatısında olan Anavarza şehri ve kalesi harabeleri ilçe merkezinden 32 kilometre uzaklıktadır.Kaleye varmadan asfalt yoldan ayrıldığımız zaman ilk önce Ayşehoca  ve devam ettiğimizde Anavarza  (Dilek kaya) köyü ile karşılaşırsınız. Bu köy tamamen Anavarzanın kalıntıları üzerine kurulmuştur.

Köyde, Romalılardan kalma mozaik işlemeli havuzlar görürsünüz. Mozaikler renklidir. İşlemeler balık,insan portresi,çocuk ve ejderhalardan meydana gelmektedir.

anavarza giriş kapısı

Önce Şehri İnceleyelim:
Surlarla çevrili olan kalenin dört büyük kapısı vardır. Bunların dışında kaleye bağlanan küçük kapılar mevcuttur. Bu kapıların en büyüğü, batı yönünde olup bir abide görünümündedir. Bu blokta üç kapı vardır. Üç kapı zafer takı şeklindeki yapının genişliği 22 metre 60 santimetredir. Kalınlığı 5 metre  58 santimetredir.  Üç metre 40 santimetre genişliğindeki sağ ve sol kapıların  ortasında kalan büyük kapının genişliği 3  metre 75 santimetredir.
Kapının sağ tarafına  baktığımız zaman hipodromu  ve tiyatrosu ile karşılaşırsınız.  İleriye doğru geçtikten sonra saray ve hamam kalıntıları vardır. Ayrıca  Romalılardan  bir tapınak ve Bizanslıların inşa ettiği kilise harabeleri mevcuttur.  Sağa doğru tekrar gidilirse, kayalar üzerinde kabartmalar ile tasvir edilmiş cenaze merasimi görülür. Şehirde sütunlar, frizler ve bir çok inşaat kalıntıları vardır. Bu kısımdan Anavarzaya  su getiren  bentle uzanmaktadır iki koldan beslenen bentlerin suları, Bucak Alapınar ve hamam  gözlerinden getirilmiştir. Bu gün bile su kemerlerinin geliş yönleri bellidir Romalılar devrinde yapılan bu bentlerin biri 12, diğeri ise 20 kilometre kadardır.Birde büyük kapıdan itibaren bakılırsa  300 metre kadar devam eden sütunlarla karşılaşırız ki, “Adım Adım Çukurova” adlı eserde buranın “Romalılar zamanındaki iki yanı sütunlu caddenin kalıntısı” olduğu söylenir. Bu sütunlu caddenin iki büyük kapıyı bir birine bağladığı tahmin edilmektedir.

anavarza kalesi surlar

Surları inceleyelim:
Şehri çevreleyen surların yalnızca doğu kısmı 1500 metredir. Surların yükseklikleri 8 ve 10 metre arasında değişiklik göstermektedir. Surlarda 70 metre ara ile burçlar yer almaktadır.
Şehrin merkezinde bu sütunların 1.5 metre toprak altında kaldığı görülmektedir. Etrafı kazılı sütun bize şunu ispatlar:  Şehrin esas zemini 1.5 metre daha aşağıdadır. Bir çok depremlerin olması Anavarzanın terk edilmesi ve su baskınları ile toprak birikintileri bu durumu meydana getirmiştir.

anavarza kale

KALEYİ TETKİK EDELİM 
Anavarza şehrine köy okuluna yakın olan kapısından çıkınız. Sola dönüp sağa doğru yürüyünüz. Sağa doğru baktığınız zaman taş oyma mezarlarla karşılaşırsınız. Üzerleri motiflerle süslü olan bu kapalı mezarlar, Roma ve Bizans stilinde yapılmışlardır.

Bundan sonra tepeye, patikayı takip ederek veyahut kayaların yontulması ile meydana getirilmiş olan orijinal merdivenlerden çıkabilirsiniz. Burayı çıktıktan sonra sol tarafımızda kaleye girebileceğiniz kapı vardır. İçeride enteresan depolarla karşılaşırsınız. Biraz daha ileriye girildiği zaman bir Ermeni Kilisesi vardır. Yıkılmış halde olan bu kilisede Ermenice de bir kitabe mevcuttur. Bundan anlaşıldığına göre bina 1057 yılında Ermeni Prensi “Theureck” yahut “Toras” tarafından yaptırılmıştır. Kilisenin önündeki patikayı takip ediniz. Buranın gittikçe daraldığını hissedeceksiniz. İşte, kalenin ana giriş yapısı buradadır. Kapıdan tarafa yürüyüp sağa doğru baktığımız zaman ileride tamamen çökmüş kısımları görürüz.  Bu kısımlar düşmanın kaleye güçlendirecek şekilde yapılmıştır ki; kiremit çatısı şeklindeki iki tarafa eğik, düz ve kaygandır. Kapıyı geçince Muzaffer olan askerlerin ancak iki veya üçünün bir arada geçebileceği şekilde yapılmıştır.
Zirveye kadar yürüyün:
Ters istikametteki duvara tırmanın, duvardaki harabeler arasındaki binaya girin. Esas binaya girmek için tünelden geçin. Burası genel hücumlara karşı müstahkemdir. Düşman kaleyi alırsa bu uzun koridordan geçmek zorundadır. Her iki ucunda da kapı vardır. Kale sahibinin bunları durdurmak için elinde fırsat olsun diye bunlar yapılmıştır.

Kale içinin durumu bugün bile iyidir. Sağda ve solda duvarlar vardır. Burası diğer küçükleri sayılmazsa tek girişidir. Diğer kulelerin tepesinden iyi havalarda Kozan Kalesi görülür ve Kuzeyinde de Bucak Kalesi yer alır. Üçüncü bölümde ise zirveyi ikiye bölen duvardan başka bir şey yoktur.

Anavarza Resimleri İçin Tıklayınız!

anavarza


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.