DOLAR 15,9702 0.14%
EURO 16,7832 0.41%
ALTIN 930,430,04
BITCOIN 465859-2,31%
Adana
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Anavarza’da pis kokular var

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öncelikle KozanBilgi.Net’in artık bölgemiz için önemli bir yol gösterici, bir paylaşım ortamı olduğunu belirterek sözlerime başlamak istiyorum.

 

Neden diye soracak olursanız birkaç hafta önce “Pardon Anavarza mı dediniz?” başlıklı bir makale yazmış ve tarihi Anavarza’nın o iğrenç yollarından bahsedip uyuyan yetkilileri göreve davet etmiştim.

 

Yazımdan sonra duyduğuma göre bu uyuyan insanların gözleri açılmış ve görmeyi unuttukları daha doğrusu hiç göremedikleri o turistik yöremizin yollarını yapmışlar. Teşekkür ediyorum. Demek ki istenirse çok güzel yapılıyormuş.

 

Her neyse yolu artık şöyle bir kenara bırakalım da isterseniz artık Anavarza’ya girelim.

 

Şimdi bana soracaksınız neden iki haftadır Anavarza ile ilgili yazıyorsunuz, ne var bu Anavarza’da diye?

 

Birincisinde yapılmayanları eleştirmiş ve çözüm önermiştim. Bu günkü yazımda ise Anavarza’dan Kozan’a hatta Adana ve Ankara’ya kadar uzanan pis bir kokunun nedenini bulmaya çalışacağım.

 

Pis koku derken sevgili Anavarza’lılar (Dilekkaya’lılar) sakın beni yanlış anlamasınlar. Anavarza’nın insanları benim için çok değerli insanlar, baba dostudurlar. Kokular başka yerden buraya geliyor.

 

İnternet üzerinden Anavarza’nın restorasyonu için ayrılan, kullanılan ödenekleri yani sağlanan maddi kaynakları araştırmak istedim. Karşıma ilk haber www.kazimozgan.com adresinde geldi. Zaman gazetesinde 15 Ocak 2007 Pazartesi günü yayınlanmış bir haberin kupürü resim dosyası olarak yer almış. Başlıkta “Anavarza’nın restorasyonuna 300 bin YTL ödenek ayrıldı” yazıyor. Haberi özetleyerek kısaca sizlere aktarayım.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Anavarza Kalesinin restorasyonu için 300 bin YTL ödenek ayırdıklarını söyledi. Bakan Koç, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Adana’nın Kozan ilçesine geldi. Kozan’a gelmeden önce ilçeye 20 kilometre uzaklıktaki Anavarza Kalesinde incelemelerde bulunan Bakan Koç, kalenin hemen yanındaki Dilekkaya Köyüne giderek köylülerin sorunlarını dinledi. Kozan Kaymakamlığını ziyaretinde Kaymakam Aydın Fetihoğlu’ndan ilçe hakkında bilgi alan Bakan Koç, Anavarza Kalesinin röleve projesinin çıkarılacağını ve buranın restorasyon çalışması için 300 bin YTL kaynak aktarılacağını söyledi.

 

Ayrıca haberde Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Hasan Saybak’ın SİT alanındaki Dilekkaya Köyündeki 39 evin yerine konut yapılarak köyün kaldırılacağını ve bunun için gerekli ilanın birkaç gün içinde asılacağını söylemesi üzerine Bakan Koç, Burada 2007 yılı içinde kazı çalışması başlayacak dedi.”

 

Yorumumu sonra yapmak üzere başka haberleri araştırıyorum. Nedense hep Zaman Gazetesinde çıkıyor. Bir haber daha; Zaman Gazetesi İbrahim Çınar, 20 Agustos 2007 tarihli yazısı

 

Adana Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık, Anavarza’da incelemelerde bulunduklarını belirterek “ Şehir ve kale surlarını dikkatle inceledik, kazı çalışmalarının başlatılması gerekiyor. Bunun içinde 1. ve 2. derecede sit alanı olan Dilekkaya köyünün boşaltılması gerekiyor. Anavarza Kalesi aslına uygun olarak restorasyonu yapıldığında önümüzdeki 5, 10 yıl gibi bir zamanda Çukurova’nın kültür merkezi haline gelecektir. Anavarza Efes’i gölgede bırakacak kadar büyük bir kent. Anavarza Kozan’ın lokomotifi olacak” şeklinde konuştu.

 

Araştırmamıza devam ediyoruz…

 

7 Ekim 2009 tarihli haber; BAKAN GÜNAY’DAN KOZAN’IN KÜLTÜR VE TURİZMİNE DESTEK!

 

Bakan Günay, “Ala Kapıyı Daha Görkemli Bir Hale Sokacağız.”

Günay, “Anavarza çok eski bir medeniyet, buralardaki eski binaları kaldırdığımızda altından binlerce yıl evvelki tarihi eserler çıkıyor. Buraları biz devlet olarak sahiplenirken üzerinde yaşayan insanlarında mağdur olmaması hatta daha iyi koşullarda yaşatmaya gayret ediyoruz. Biz Türkiye yi kalkındırmaya çalışırken sadece zenginler daha zengin olsun diye uğraşmıyoruz. Tüm halkımızın, garibanlarımızın da köylümüzün de yüzü gülsün istiyoruz.

Sizlerin daha rahat yaşama adına buralara herhangi bir yapı yapmanız kanunen de yasal değil çünkü burası sit alan ilan edilmiş. Dolayısı ile sizin burada konut sıkıntınız var, konu ile ilgili Belediye başkanımız, Kaymakam ve Valimiz toplu konut idaresi ile bir temasta bulunmuşlar. Bende bugün buradaki konut sıkıntısını yerinde gördüm ve Ankara ya döndüğümde Toplu Konut İdaresi ile temasa geçip sizlere aşırı bir külfet getirmeden en ekonomik şekilde nasıl konut sahibi yaparız diye araştırma yaparak bu imkanı size sunmaya çalışacağım. Çünkü sizin rahat etmeniz bizim birinci derdimiz, siz rahat edeceksiniz ki bu topraklara ve bu değerlere sahip çıkasınız.

İlk olarak bu yıl içerisinde Anavarza’nın kapısı için Valiliğimizin de desteği ile kapıyı daha görkemli bir hale sokacağız. Sonuç olarak devletimizin imkânları doğru şekilde kullanarak hem sizlere hem de bu tarihi değerlerimize sahip çıkacağız ” diye konuştu.

 

Anavarza’ya yapılan (?) hizmetlerle ilgili o kadar haber var ki hepsini yazmak takdir edersiniz ki burada imkânsız.

 

2007 yılının ekim ayında da Adana Valisi İlhan Atış’ın Anavarza’ya incelemede bulunmak üzere geldiğini ve buraya hayran kaldığını görüyoruz.

 

Ve 3 Mayıs 2010 tarihli bir haberle gözlerimizin pası biraz daha açılıyor.

 

Anavarza Kalesi Ala Kapı restorasyonu için 170 bin lira ödenek ayrıldı ve çalışmalar yaklaşık 6 ay sürecek başlıklı haberden bir bölüm aktarmak istiyorum.

 

Bu yılki çalışmalar: Ala Kapının onarımını üstlenen firmanın yetkilisi Zülfikar Tümer, yaptığı açıklamada, mevcut yapının dondurulması ve güçlendirilmesinin sağlanması amacıyla İl Özel İdaresinin 170 bin lira ödenek ayırdığını, çalışmanın yaklaşık 6 ay süreceğini belirtti. Tümer, çalışmaların Kültür varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünce kontrol edileceğini, şu anki çalışmaların sadece kalıntılar üzerinde biriken kum, toz ve otların temizlenmesi ile küçük onarımlar olduğunu belirterek, “Bu çalışma ileride yapılacak bir restorasyon için ön hazırlık sayılabilir” dedi.

 

Şimdi diyeceksiniz bu yazıyı nereden okumaya başladım. “Yaa bunların hepsi yalan” dediğinizi duyuyorum…

 

Evet laftan başka bir şey yapılmayan ve maalesef siyasilerin oyalama takdiği ile ödenekler çıkarılan ama bu ödeneklerin bir kuruşunun bile Anavarza’ya harcanmadığı yalanlar. Yazımın başında belirttiğim pis koku bu ödeneklerden geliyor.

 

Şimdi merakım üzere gerek Kozan Kaymakamına gerekse Kozan Belediye Başkanına sormak istiyorum. Beni yanlış anlamasınlar sadece merak ettiğim için soruyorum. Anavarza’nın restorasyonu için bu kadar büyük miktarda ödenekler çıkarıldı mı? Kullanıldı mı? Kullanıldı ise bizim ve Anavarza’lı köylülerin maalesef göremedikleri bu hizmetler acaba Anavarza’nın neresine harcandı. Ya da bu paralar Anavarza adı altında alınarak başka yerlerde mi kullanıldı. Çünkü şu ana kadar Anavarza’da Ala Kapının altına kurulan demir iskeletten başka yapılmış gözle görülür tek bir şey yok. 170 bin lirayı götürenlerin belirttiği kalıntılar üzerinde biriken kum, toz ve otlar ise hala pislik içerisinde duruyor.

 

Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Hasan Saybak’ın SİT alanındaki Dilekkaya Köyündeki 39 evin yerine konut yapılarak köyün kaldırılacağını ve bunun için gerekli ilanın birkaç gün içinde asılacağını söylemesine rağmen aradan yıllar geçmiş tek bir çivi çakılmamıştır. Bakan Koç’un, Burada 2007 yılı içinde kazı çalışması başlayacak sözleri ve Bakan Günay’ın vaatleri de hayal olmuştur.

 

Anavarza’ya gelen tüm siyasetçiler Dilekkaya köylüleri ile görüşür onların sorunları dinler ve not eder. Ama sigara paketlerinin üzerine not eder, sigara bitince de paketi atarlar.

 

Sonuç olarak belirtmek istediğim Kozan’da büyük bir denetimsizlik varEğer vaat edilen bu ödenekler alınamadıysa bu büyük bir siyasi başarısızlıktır. Hep iyi başlangıç haberleri yazan basınımız da nedense sonucu gözlemleyip uçan emek ve paraların aslında geri gelmeyeceğini ve geleceğimize iyi şeyler bırakamayacağımızı yazmıyorlar.

 

Daha önce de belirttim ya benim ki sadece merak ama yine de bu merak içimi kemiriyor. Allah aşkına bu gelen paralar Anavarza’ya harcanmadığına göre ne oldu?


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.