DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Anayasa Yapma Oyunu Artık Belirgin 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temel Haklar ve Anayasa konulu konferans düzenlenmiş. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da orada konuşma yapmış. Başkan Kılıç, anayasa yapım sürecine temas edip demiş:”Meclis’te 20 ay öncesinde bir uzlaşma komisyonu oluşturuldu. Üzülerek ifade edeyim ki bu komisyon uzlaşamama komisyonuna dönüşmek üzere”. 

Anayasa yapım çalışması daha konuşulmaya başlandığında, bu isteğin inandırıcı olmadığını yaptığım yorumlarla dile getirmiştim.

Ne kadar geçti aradan? 2,5 yıl. Bir vatandaşın 2,5 yıl önce gördüğünü devletin büyük kurumunun başındakinin ancak görebilmesi mi desem buna? Yoksa, gerçeğin söylenme vaktinin şimdi olduğunu mu?..

Temel haklar üzerine konferans tertipleme ihtiyacı duyulmuşsa, bu, hakların kullanılmasında ve kullandırılmasında problem içerdiği anlamını taşır. Türkiye’ye uzun yıllar ‘Büyük Türkiye’ dendi. Büyüklük, haklıya hakkını vermemekle mi oluyordu acaba? Şimdi de büyütülen Türkiye’den bahsediliyor. Hakların teminat altına alacak anayasada uzlaşılamadığına göre, haksız-hukuksuz rastgele büyütmeden bahsediliyor demektir.

Öyleyse Allah bu Türkiye’ye acısın!

Hakların teminat altına alınması için isteniyordu yeni anayasa. Eğer, Meclistekiler, bu hakların teminat altına alacak anayasa konusunda uzlaşamaz duruma geliyorsa, Meclis üyeleri ya hakların ne olduğunu bilmiyordur, ya da hak olamayacak unsurların hak kapsamına girmesini istiyordur. Mesela, yaşama hakkı, bütün dünyada kabul gören unsur. Uzlaşma sağlayamayan komisyon üyeleri arasında ‘yaşama hakkını’ ortadan kaldırma hakkını isteyenler mi var acaba? Demokratik sistemde de herkes hem fikir. Seçme ve seçilme hakkı her zeminde dillendiriliyor. Acaba, komisyon üyeleri içinde, seçtirmeme ya da seçilmişi devirme hakkına kavuşmak isteyenler mi var?

Anayasa Başkanı Haşim Kılıç, anayasa yapım çalışmalarının olumlu sonuçlanacağından ümitvar değilmiş. Haklı. Yıllarca aleyhinde konuşulan mevcut Anayasa paralelinde çalışmaya başlanması saçmalığın kendisiydi zaten. Ülkeyi kötü problemlere sokanın hem anasa olduğunun söylenmesi, hem de anayasa emrine göre yeni anayasa yapılmasının istenmesi mantık mıydı yani?!

Başkan Haşim Kılıç, anayasa yapım komisyonunun büyük bir özveri ve heyecanla kurulduğunu söylüyor. (Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=55388 ) Milletin umduğu gibi güzel şeylerin oluşacağını ummuştur bir anda. Şimdi kendisinin belirtti gibi, komisyon üyeleri ceplerinden kırmızı çizgiler çıkartmaya başlamışlarsa, bu, bütün partilerin ‘anayasa yapma oyununa’ girdiklerini gösterir. 

Son söz: Yakında ”Aman 82 Anayasasından vazgeçmeyelim” çıkışı yapılırsa şaşırmam.

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 22 Mayıs 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.