DOLAR 13,55100.81%
EURO 15,43620.63%
ALTIN 789,690,47
BITCOIN 566148-1,90%
Adana

HAFİF YAĞMUR

15:45

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Anjiyom

Anjiyom

ABONE OL
25 Ekim 2014 13:28
Anjiyom
0

BEĞENDİM

ABONE OL

140gir-rad

Damarların çoğalmasından ileri gelen tehlikesiz ur. (Hemanjiyom [tehlikesiz kan damarı uru] ve lenfanjiyom [tehlikesiz lenf damarı uru] diye iki çeşidi vardır.) 

— Beyin anjiyomu ya da beyin atardamar-toplardamar anevrizması, beyin kabuğunda (korteks), gri çekirdeklerde, beyin kökünde ve beyincikte, hatta beyin zarlarında ve koroit ağda yer alan anormal atar-toplardamar bağlantılı damar bozukluğu. (Yavaş gelişen bu biçimsel bozukluklar, hem beyin -beyin zarı kanamalarına, hem dolaşımın bozulmasından dolayı ortaya çıkan beyin iskemisi nedeniyle oradaki ya da alttaki beyin dokusu bozukluklarına yol açar.) |j Omurilik anjiyomu ya da omurilik anevrizması, omurilikte ve omurilik zarlarında yer alan anormal atar-toplardamar bağlantılı damar bozukluğu. (Omurilik zarlarında kanamalara ve çevredeki sinir dokusuna etkisinden dolayı omurilik-omurilik kökü sendromla-rına ya da omurilikiçi kanamalara yol açar.)

— Başlıca anjiyom tipleri şunlardır; 1. düz anjiyomlar, kabarık olmayan basit kırmızı lekeler (“benek” ya da “leke” denen kırmızılıklar); 2. yüzeysel kabarık anjiyomlar,çilek görünümünde, mememsi, yüzeysel yarımküre biçiminde küçük kabarcıklar, 3. altderide yer alan ve lipom sanılabilecek kıvamda mavimsi bir şişlik biçiminde beliren deri altı anjiyomları; 4. üstünde yüzeysel kabarık bir anjiyom bulunan deri altı anjiyomların-dan oluşan iki katlı karma anjiyomlar; 5. ortadaki kırmızı bir noktadan yıldız biçiminde kılcal damarlar çıkan yıldızımsı anjiyomlar; 6. bir topluiğne başından mercimek iriliğine kadar varan, kabarık küçük anjiyomlar halindeki parlak kırmızı lekeler (kırk yaşından sonra belirir).

Anjiyomların çoğu doğuştan vardır ya da ilk aylarda ortaya çıkar. Nasıl ve neden ortaya çıktıkları belli değildir. Bir kısmı ileride, birkaç ay ya da yıl sonra kaybolur. Bir kısmı olduğu gibi kalır ya da büyüyüp genişler. Tedavide tutulacak yol anjiyomun tipine bağlıdır. Kabarık yum-rulu anjiyomlar kriyoterapi yöntemiyle çok kolay ve tehlikesizce alınabilir; karma bir anjiyom sözkonusuysa doku sertieştirici şırıngalarla birlikte karbon karı uygulamalarıçok iyi sonuç verir. Bu durumda, ileride kendi kendine kaybolur diye beklemeden, çocuğu elden geldiğince erken tedavi etmek daha doğru olur. Buna karşılık, kullanılan yöntem ne olursa olsun (kriyoterapi, cerrahi, radyoterapi, radyum-terapi) düz anjiyomların tedavisi çoğu zaman ümit kırıcıdır ve belki laser tedavisi dışında, başarı yerine sakınca doğurur.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet