Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün faydaları konusunda birçok uzman annelere ve anne adaylarına önemli uyarılarda bulunmaktadır. Özellikle de zeka gelişimi konusunda ileriye dönük olarak anne sütünün son derece önemli olduğu bilimsel araştırmalarla da ispatlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda hiçbir besin kaynağının bebekler için anne sütünden daha faydalı olamayacağı belirtilmiştir.Anne sütünün faydalarını madde halinde sıralamak gerekirse;

  • Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemi için önemli bir güçlendiricidir.
  • Emzirme yaşındaki bebekler için en kolay sindirilebilir besindir.
  • Bebeklerin tüketebileceği en temiz ve sağlıklı besindir.
  • Yeni doğmuş bebeğin organlarının gelişimi için önemlidir.
  • Bebeğin ilk altı ay içerisinde ihtiyaç duyacağı tüm protein, vitamin ve mineralleri içerisinde barındırır.
  • Bebek için doğal aşı niteliğindedir.
  • Bebeklerin uykusunu düzenleyen bir tür sakinleştiricidir.
  • Bebeğin anneye olan bağının güçlenmesinde de etkilidir.
  • Bebeğin zeka gelişimi üzerinde büyük etkiye sahiptir.
Anne sütünün faydaları konusunda sadece uzman doktorlar değil, çocuklar ve sağlık üzerine araştırma ve inceleme yapan kuruluşlar da önemle durmaktadır. Bu uluslararası kuruluşların başında gelen UNICEF dünya üzerindeki tüm çocukların sağlıklı bir yaşam sürmesi için çalışmalarını sürdürürken, çocukların bebeklik dönemindeki beslenmeleri ve bakımları konusunda da büyük bir titizlikle incelemeler ve bilgilendirmeler yapmaktadır. Özellikle gelişmekte olan bölgelerde anne sütünün faydaları konusunda sürekli faaliyetlerde bulunarak gelecek nesillerin daha sağlıklı olması için çalışmaktadır.

Çünkü sağlıklı bir birey yetiştirmek için doğum öncesi ve doğumdan itibaren tüm kritik dönemler büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle anne sütünün faydaları bebeklik dönemi içerisinde göz ardı edilemez niteliktedir. Çünkü anne sütü ile yeterli beslenmiş bebekler o dönem içerisinde başka hiçbir besin maddesine ihtiyaç duymamaktadır. Bu sadece sağlık açısından değil, psikolojik açıdan da önemlidir. Bir anne bebeğini ne kadar çok emzirirse bebeği ile arasındaki bağ da o kadar kuvvetlenmiş olur ve bebeğin annesine olan güveni de sarsılmaz olur. Ancak bu durum göz ardı edilirse, ileride tamiri mümkün olmayan güven bozuklukları meydana gelir ve ruhsal anlamda bozuk ve kendine ve başkalarına güveni olmayan sorunlu bireyler ortaya çıkabilir.
Görüldüğü üzere anne sütünün faydaları bebeğin sadece anlık beslenmesi için değil, ileriye dönük sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için de önemlidir. Bu nedenle UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü bebeğin doğumundan itibaren ilk altı ay eksiksiz olarak anne sütüyle beslenmesi gerektiği konusunda uyarmaktadır. Altı aydan sonra da iki yaşına kadar diğer besinlerle birlikte anne sütünün verilmeye devam edilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bu kurala harfiyen uyulduğu taktirde anne sütünün faydaları eksiksiz bir şekilde görülerek hem topluma kazandırılan birey anlamında hem de sağlık anlamında sağlıklı çocuklar yetiştirilmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın