DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 3092830,69%
Adana
19°

AÇIK

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Anne Ve Aile

Anne Ve Aile

ABONE OL
20 Ekim 2022 10:16
Anne Ve Aile
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile toplumumuzun en küçük kurumudur. İçinde yaşadığımız evlerimizi, içinde bulunduğumuz topluma benzetebiliriz. İçinde yaşadığımız binaların biriket veya tuğlaları ne kadar sağlam ve dayanıklı olursa binalar da o kadar sağlam ve dayanıklı ve kalıcı olur. Aileler de toplumun biriket ve tuğlaları mesabesindedir. Dolayısiyle aileler ne kadar güçlü kuvvetli ve bilinçli olursa, içinde yaşadığımız toplum da o kadar güçlü kuvvetli ve bilinçli olur.

Genel anlamda aile anne-baba ve çocuklardan oluşmaktadır.Her kesin ayrı ayrı görevleri vardır. Sağlıklı bir aile herkesin görevlerini eksiksiz yerine getirdiği ailelerdir.

Aileyi bir saate benzetirsek çocuklar saatin saniyesi, anne akrebi ve baba yelkovanıdır. Hepsi birlikte düzenli çalışırsa saat doğruyu gösterir. Saniyenin çalışmadığı, yelkovanın ve akrebin bazan çalışıp bazan çalışmadığı bir saat sağlıklı olmaz ve doğru zamanı göstermez. Şüphesiz her kesin üzerine düşen görevi yerine getirmediği bir aile de mutlu ve huzurlu olmaz.. Evi derleyip toparlamada en büyük görev anneye düşer. Annenin sabrı,şefkati, becerisi, hoş görüsü ve fedakarlığı yuvayı yaşanabilir bir ortam haline getirebilir.

Kültürümüzde yer alan ” yuvayı dişi kuş yapar” sözü annenin feraseti, olayları kavrama ve değerlendirme becerisi olmazsa, ailelerin sıkıntıya gireceğine işaret etmektedir. İnsanları dünyaya getirip büyütüp besleyen anne-babalara ömrümüzün her anında yardımcı olmalıyız,onların evlatları için çektikleri sıkıntıları unutmamalıyız.

Dünyada başkaları için canını verebilen iki grup insan vardır.Birisi şehitlerimizdir. Milletinin rahat ve huzuru, vatanının hürriyet ve bağımsızlığı için kendi canlarından vaz geçerler. İkincisi de annelerdir. Evlatlarının canı ve geleceği için kendi canından ve rahatından vazgeçerler. Anne – babaların bu fedakarlığına Allah (c.c) Kur’an-ı Kerimde şöyle dikkat çekmektedir “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi,anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti.Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara öf bile deme; onları azarlama, onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: Rabbim!Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.” (1) Evlat yetiştirmede annenin emek ve gayreti tartışılmaz bir şekilde babadan önde gelmektedir. Bu konuya ışık tutan bir hadisi şeriflerinde peygamber efendimiz Hz. Muhammet Mustafa şöyle buyurmaktadırlar. Bir adam peygamber’e gelerek, Ya Resulallah, halk içinde iyi muamele yapmama en ziyade layık olan kimdir diye sordu “Anandır, buyurdu. İki defa daha sorduğunda aynı cevabı tekrar etti. Sonra kim gelir?diye sordu. Baban buyurdular”(2)

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cuma Namazı

Bir anne-babayı dünyada en çok sevindiren evlatlarının başarısı ve huzurudur. Bir evlat annesini sevindirmek istiyorsa hayatta kendine verilen görevi iyi yapacak ve başkalarına muhtaç olmayacak. Anne bir ağaç ise , kardeşleri de o ağacın dalları mesabesindedir. Ağaca sevgi sadece gövdesini sevmekle olmaz. Dolayısı ile annesini seven bir kişi kardeşlerini hatta babasını da sevmesi gerekir. Sevgi ve saygı aileyi kapsamaz ise anne rahat içinde olamaz.
—————————————————————
1)Kur’an-ı Kerim, İsra Süresi, Ayet 23-24
2)Riyazüs-Salihin Tercemesi 1. cilt,Hadis no:314


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.