KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Arif Berktaş’a son görev

Arif Berktaş’a son görev

CHP’den Berktaş’a vefa

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 1986-89 yılları arasında Adana İl Başkanlığı yapan Arif Berktaş’ın cenazesi, CHP’lilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen tören sonrasında, dualar eşliğinde toprağa verildi.

Buruk Mezarlığı’nda düzenlenen törene Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, eski milletvekilleri, eski il başkanları, CHP ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, kadın ve gençlik kolları, partililer ve Berktaş’ın sevenleri katıldı.

İl Başkanı Ayhan Barut, cenaze namazı öncesinde düzenlenen törende Arif Berktaş’ın özgeçmişini okudu, Berktaş’ın örnek bir kişilik olduğunun altını çizdi.

Yaşamının her döneminde partisinin verdiği görevleri, büyük-küçük demeden yerine getirmeyi kendisine şiar edinen, mücadeleci bir insan olduğunu dile getiren Barut, “Arif Berktaş başkanımız, herkese, her düşünceye saygılı, insanları ve ömrünü adadığı partisini çok seven saygıdeğer bir insandı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Her zaman kalbimizde yaşayacak” diye konuştu.

Kılınan cenaze namazının ardından Arif Berktaş’ın cenazesi dualar eşliğinde toprağa verildi.

ARİF BERKTAŞ KİMDİR?

15 Haziran 1939 tarihinde Kahramanmaraş’ın Göksün ilçesine bağlı Keklikoluk köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşlarda geldiği Adana’da çimento fabrikasında iş yaşamına atıldı. İlk siyasi adımlarını ve emek mücadelesini sendikacılık çatısı altında vermeye başladı.

1950’li yılların sonunda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kollarıyla siyasete girdi. Hem parti hem sendikal mücadeleyi birlikte yürüttü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Çiftçi borçları 2026 yılına kadar ertelensin”

1972-76 yılları arasında ÇİMSE İŞ Sendikası başkanlığı görevini üstlendi.

1977 yerel seçimlerinde meclis üyesi olarak seçildi. CHP kimliğiyle bu onurlu görevini sürdürürken 12 Eylül cuntasının görevden aldığı ilk meclis üyelerinden biri oldu, cuntacıların sorgularından geçti. Cunta sonrası ilk seçimlerde Halkçı Parti’nin adana kurucu üyelerinden biri olarak seçim çalışmalarında aktif görev aldı. Halkçı Parti-Sodep birleşme kurultayında bu birleşme için yoğun bir mücadele verdi. İleriki dönemlerde SHP çatısı altında yeni görevler üstlendi. Demokrasi mücadelesini sürdürürken 1986-89 yılları arasında Adana il Başkanlığı görevini üstlendi.

Arif Berktaş, iyi bir ağabey, iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir eş ve iyi bir baba olmayı başaran sevgi, saygı adamıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın