KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Arjantin

Arjantin

Resmî adı Arjantin Cumhuriyeti’dir. Başkenti Buenos Aires olan ülkenin nüfusu 36 955 182 (1999), yüz ölçümü 2 766 890 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi austral, resmî dili İspanyolcadır. Halkın çoğunluğu Hristiyandır. Güney Amerika kıt’asının güneyinin önemli bir bölümünü kapsar. Komşuları batıda Şili, kuzeyde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğuda Brezilya ve Uruguay’dır. Ülkede kişi başına düşen millî gelir 8055 $’dır. Zorunlu eğitim süresinin 7 yıl olduğu Arjantin’de, insanların ortalama ömrü 72 yıldır.

En büyük kenti Buenos Aires, en yüksek noktası Aconcagua (6959 metre), başlıca ırmakları Bermejo, Carcarana, Paraguay, Parana, Pilcomayo, Rio de la Plata, Salado, Uruguay ve en büyük gölü Mar Chiquita’dır. Yüksek dağlar ve büyük ovalarla kaplı bir ülke olan Arjantin’in batısında and dağları uzanır. and dağlarının doğusunda sık ormanlarla kaplı düzlükler bulunur. Güneydeki Patagonya bölgesi kuraktır. Arjantin’de farklı iklim bölgeleri vardır. Kuzeyinde kışlar kuru, yazlar da sıcak ve yağışlı geçer.
Doğu bölgelerinde kışlar yumuşak, yazlar sıcaktır. Ülkenin kuzeydoğusunda astropik ormanlar, pampalarda bodur ve odunsu bitkiler, güneyde fundalık ve çayırlıklar bulunur. Doğal kaynakları; petrol, kurşun, demir, sülfür, gümüş, bakır, altındır. Tarım ürünleri tahıl ve mısırdır. Endüstri ürünleri; et ürünleri, kimyasal ürünler, tekstil, makine ve otomobildir.

Ülkenin başlıca kentleri Buenos Aires, Rosario, Cordoba, Mendoza ve Tucuman’dır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın