Arkeoloji

Arkeoloji

Arkeoloji
Amacı:
Bu programın amacı, insanın varoluşundan antik çağın sonuna kadar süren bir zaman içinde oluşan kültür ve uygarlıkları incelemek ve bu konuda eğitim yapmaktır.

Öğrenimi:
Öğrenim süresi 4 yıldır. Programda Klasik Arkeoloji, Paleotik Yerleşim Biçimleri, Mezopotamya ve Önasya Arkeolojisi, Arkaik Devir Mimarlığı, Kazı Teknikleri, Resim- Fresk-Mozaik gibi dersler verilir.

Aranılan Özellikler:
Arkeoloji programında okumak isteyen bir bireyin geçmiş uygarlıkları incelemeye meraklı, bilimsel araştırma yapmaya istekli, analitik düşünme gücünün yüksek olması gerekir. Arkeoloji alanında başarılı olmak için hem modern hem de eski dillerden birini öğrenmekte büyük yarar vardır.

Kariyeri:
Mezunları “Arkeolog” unvanı ile görev yaparlar. Arkeologlar tarih öncesi ve eski çağ dönemlerinde yaşamış toplumların bıraktıkları her türlü kalıntıyı, kronolojik bir düzen içinde karşılaştırmalı olarak inceleyerek geçmiş dönemleri aydınlatmaya çalışırlar. Arkeoloji mezunlarının en temel çalışma alanı müzelerdir. Ayrıca Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nde ve turizm kuruluşlarında da çalışma olanakları vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın