DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Asgari ücret vergi dışı kaldı

Asgari ücret vergi dışı kaldı

ABONE OL
07 Ocak 2022 09:30
Asgari ücret vergi dışı kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muhalefet bastırdı, iktidar geri adım attı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısına sunulan kanun teklifinde muhalefet partilerine mensup milletvekilleri olarak yaptıkları mücadele ve konuşmalar sonucu AKP geri adım atarak maaşların asgari ücret kadar tutarından vergi alınmaması noktasına gelindiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Hazine ve Maliye Bakanı Vedat Bilgin’in 16 Aralık’ta yaptığı açıklamada “Tüm işçilerin ücret gelirlerinin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergileri alınmayacağını” bildirdiğini hatırlattı.

Bakan Bilgin’in bu açıklamasına rağmen, AK Partili milletvekillerinin Torba Yasa ile Plan ve Bütçe komisyonuna getirdikleri kanun teklifinde yalnızca asgari ücret alanlar için bu uygulamayı yeterli bulduklarını ifade eden Ömer Fethi Gürer, muhalefet partisine mensup milletvekilleri olarak, AK Partili milletvekillerinin hazırladığı kanun teklifi aleyhine, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında konuşmalar yaptıklarını ve iktidar partisine geri adım attırdıklarını ifade ederek, “Plan ve Bütçe Komisyonuna getirilen kanun teklifi, Hazine ve Maliye Bakanının 16 Aralıkta yaptığı açıklama gibi yeniden düzenlendi ve uygulamadan tüm çalışanların maaşlarının asgari ücret kadar tutarının faydalanmasının sağlandığını belirtti.

GÜRER’İN KOMİSYON TOPLANTISINDAKİ KONUŞMASI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, Bakan Vedat Bilgin’in açıklamasına rağmen AKP’li milletvekillerinin farklı yönde kanun teklifi hazırlamasını eleştirdi ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in 16 Aralık 2021 tarihinde yeni asgari ücretle yaptığı açıklamada tüm işçilerin ücret gelirlerinin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergileri kaldırıldığını hatırlattı.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vali Elban Aladağ İlçesindeki Ziyaretlerine Devam Etti

BAKANA RAĞMEN AKP MİLLET VEKİLLERİNİN HAZIRLADIĞI KANUN TEKLİFİ

Ancak AKP’li milletvekillerinin hazırladığı kanun teklifinde Bakan Bilgin’in açıklamalarının tersi yönde maddelerin yer aldığına dikkat çeken Gürer, “Yarın bakan çıksa dese ki: “Arkadaş, ben böyle olmasını istedim. Milletvekili arkadaşımız bizim önermemizi değerlendirmedi.” Bunun açıklaması nasıl olacak? Yani iktidarın bakanı “Biz vermek istiyoruz.” iktidarın milletvekili “Yok, biz bunu vermeyelim.” diyor. Böyle bir algının oluşmasına, Meclisin itibarının sarsılmasına neden olacak bu kanundaki bu teklifi niye getirdiniz? Onun yerine bakanın önerdiği gibi olsa daha iyi değil miydi?” diye sordu.

VERGİ DIŞI KALMALI

Asgari ücretin üstünde ücret alanların da asgari gelir indirimi uygulamasından yararlanması, asgari ücret tutarı kadar tüm çalışanların ücretinin vergi dışı kalmasının, ülkenin içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda bir zaruret olduğuna dikkat çeken Gürer,” Ayrıca, bu asgari ücret tutarının vergi dışı diğer çalışanlarda bırakılmaması yalnızca asgari ücretin bu tür bir düzenlemeyle gündeme getirilmesini kayıt dışılığını tetiklemeyecek mi? sayın milletvekili, siz, bakan beyin gerisine düştünüz,O zaman Sayın Bakanın ifadesindeki bu düzenleme iktidarın talebi ne yazık ki Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Grubunun karşı çıkışı oluyor. Yani siz verilecek hakkın önünü kesiyorsunuz. Bu durumda Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerinin emekçinin, işçinin hakkının gasbına neden oluyor” ifadelerini kullardı.

Gürer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “kamuda taşeron sistemi bitti” diye açıklama yapmasına rağmen, halen çok sayıda kurumda taşeron işçi çalıştırılıyor olmasının da benzer bir durum olduğuna işaret etti. Gürer”Adalet ve Kalkınma Partisi taşeronla ilgili bir düzenleme yaptı. Cumhurbaşkanı “Taşeron bitti.” diyor. Ben, bakanlara soru önergesi veriyorum, diyorum ki: “Taşeron bitti mi?” Ulaştırma Bakanı diyor ki: “Karayollarında 14.700 kişi taşeron var. PTT’de 17.400 taşeron var.” Sağlıkta, hastane bilgi işlemciler, kamuda kiralık araç şoförleri, görüntüleme merkezi çalışanları, sosyal tesis çalışanları, yemekhane çalışanları taşeronda. Her yıl Cumhurbaşkanı KİT’lere yazı çıkarıyor “Taşeronu uygun koşullarda kadronuza alın.” diyor, yıl bitiyor hiçbir taşeron kadroya alınmıyor. Ama kamuoyunda yaratılan beklenti tüm taşeronda, kamuda olanlara kadro verilmiş gibi gösteriliyor; öyle bir durum yok. “ dedi.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Genç, Çalışkan Ve Başarılı Siyasetçi Oğuz Şahin Sınırları Zorluyor

VATANDAŞ YARIM SİMİTE MUHTAÇ

Vatandaşın yarım simite muhtaç hale gelmesine rağmen iktidar sürekli “büyümeden” bahsediyor olmasını da eleştiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bakanın önerisinde olduğu gibi, tüm ücretlerin asgari ücret kadar olan kısmını vergi dışı bırakalım, bu anlamda, bütünü sahiplenelim ve önermedeki, daha önce söyleneni gerçekleştirelim” önerisinde bulundu.

İTİRAZLAR SONUÇ VERDİ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve muhalefet partilerine mensup diğer milletvekillerinin Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısındaki ısrarlı itirazları ve konuşmaları sonuç verdi ve AKP milletvekillerinin hazırladığı kanun teklifi, diğer çalışanların da asgari ücret tutarına kadar olan maaşlarının bölümlerinden vergi alınmaması şeklinde revize edildi.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.