Kozan'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun!

Asidoz ve topallık

Asidoz ve topallık

Büyükbaş hayvanlarda birçok şey topallıga yol açabilir. Fakat beslemeyle iliskili olan sebebi, rasyonda aşırı nisasta bulunması ve yeterli derecede selüloza yer verilmemesidir. Bunun neticesinde rumende asidoza yol açabilecek asırı asit üretimi ortaya çıkar.

Rumen pH derecesinin günün büyük kısmında 6.2’nin altında seyretmesi durumunda akut asidoz görülür. pH’ın genellikle yemleme saatlerine baglı olarak sadece kısa sürelerle bu seviyenin altına indigi hallerde ise sub-akut asidozdan söz edilir. Topallık, genellikle siddetli asidozun birkaç hafta ardından belirir. Asidoz ve topallık, gevis getirmeyi stimüle edecek yeterli miktarda selüloz beslemesi yapılması ve mısır ile arpa gibi tahıllardan gelen nisastanın sınırlanmasıyla önlenebilir.
Rasyon kuru maddesinde genellikle %18 asit deterjan selüloz (ADF) ve %30 nötr deterjan selüloz (NDF) bulunması tavsiye edilir. Buna ilaveten, söz konusu selülozun çignemeyi ve salya ifrazatını tesvik edecek kadar kaba bir formda (“Etkin Selüloz”) verilmesi gerekir. Salya, rumende üretilen asidi dogal olarak nötralize eden sodyum bikarbonat içerir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN