DOLAR 9,5848-0.19%
EURO 11,1400-0.5%
ALTIN 556,490,55
BITCOIN 6069303,24%
Adana
25°

AZ BULUTLU

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Atatürk, Peygambere Saygı Kartpostalı Hazırlattı

Atatürk, Peygambere Saygı Kartpostalı Hazırlattı

ABONE OL
04 Ekim 2016 12:34
Atatürk, Peygambere Saygı Kartpostalı Hazırlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Yazar Cezmi YURTSEVER
Salı, 15 Nisan 2008

    -Gazi Mustafa Kemal Paşa, Kasım 1918 başlarında Adana’ya geldi. Yıldırım orduları kumandanlık görevini Alman asıllı Liman von Sanders’ten devr aldı.     -Adana’da kaldığı günlerde yaverleri ile birlikte toplu fotoğraf çektirdi. Ayrıca çektirdiği bir fotoğrafında aldığı madalyaları göğsüne yerleştirdi.     -Kalpaklı fotoğrafınının kartpostal baskısı yapılmasını kabul etti. Ve üzerine de İslam Peygamberi Hz. Mumammed’e saygı ve bağlılık sözlerini yazdırdı.

  Adana Tarihi ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucu Mustafa Kemal Paşa’nın 1. Dünya Harbinin sona erdiği günlerde Kasım 1918 başlarında Adana’ya geldiğini ve 10 gün kadar kaldığını öğrendim.  Bu süre içinde Osmanlı Yıldırım ordular Kumandalık devir teslim işlemi yapıldı. Ve alman asıllı kumandan Liman von Sanders kumandanlık görevini Mustafa kemal’e devretti. Mustafa kemal Paşa Adana’da kaldığı günlerde “Ordu kumandanı olmanın” hatırasını ebedileştirmek için resmi kıyafetiyle fotoğraflar çektirdi. Fotoğrafın birinde Mustafa Kemal hasır sandalyede otururken ayakta duran yaverlerinden Salih Bozok, Cevat Abbas görülüyor.  Adana’da çektirdiği   4 adet fotoğraf var. Göğsünde madalyalarda olduğu halde çektirdiği fotoğrafın birisinden kartpostal yaptırdı. Ve aynı kartpostalın alt kısmına “ Bir gaza ettik ki hoşnud eyledik peygamberi” yazdırarak İslam peygamberi Hz. Muhammed’e olan saygı ve bağlılığını belirtmiş oldu.  Aynı kartpostalda yer alan kalpaklı portre fotoğrafında göğsünde Çanakkale savaşında aldığı madalyayı da takmıştı.  Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın göğsüne yerleştirdiği diğer madalyalar ise 1905 yılında Şam’daki görevini başarı ile tamamlamasından sonra aldığı Mecidi nişanı, 1917 yılında aldığı liyakat madalyaları da vardı.  Atatürk, Adana’da iken kısa süre sonra yaşanacak acı günlerin neler getireceğini de çok iyi biliyordu. Adananın yerli ailelerinden vatansever gençler ile görüşmeler yapıyor, onlara ümitlerini kaybetmemelerini, işbirliği yapılması halinde başarılı olunacağını açıkladı.     Mustafa Kemal Paşa, Osmanlı ordularının 1918 yılında Şam, Halep cephelerinde bozgunlarını da yaşamıştı. Arap isyancıların Yahudi-Siyonistlerle işbirliği yapmalarını, çok sayıda Türkz ıaskerinin esir düşmesi veya öldürülmesi olayları yaşanmıştı. Ordunun bozgunu tam bir felaket idi. Askerler dağlara düştüler. Yakalananların karınları deşildi. Para arandı. Osmanlı askerine hançer ile öldürenler Türk düşmanlığının çılgınlığını sahnelediler. Arap isyancıların “hançerle” karın deşmeleri olayına “Cenbiye olayı” ismi verildi. Bu olaylar yaşanmıştı, tarihin sayfaları arasında hüzün verici olaylar olarak hep saklandı, konuşulmak istenmedi.    ADANA ULUCAMİ’DE CUMA NAMAZI KILDI    Gazi Mustafa Kemal Paşa, Kurtuluş savaşının sona ermesinden sonra cumhuriyet rejimini ilan etmeyi planlamıştı. Öncelikle halkın bu konudaki duygularını öğrenmek istiyordu. 15 Mart 1923 Perşembe günü Adana’ya geldi. Ve ertesi Cuma günü (16 Mart 1923) sabahleyin Adana Kolordu binasını ziyaret etti. Ve kumandanlar ile birlikte sözleşerek öğle üzeri kendisini görmeye gelen halk ile aynı ortamda bulunmak için otomobiliyle Adana Ulucamiye hareket etti. Ve Cami’nin giriş kapısında kumandan ve halk ile buluştu. Kısa süre konuşması esnasında cami kapısındaki halini gösterir fotoğraf çektirdi. Ve arkasından da caminin içine girerek Cuma namazını kıldı.     Atatürk’ün Adana’da çektirdiği fotoğraflara bakarak onun halkının inanç ve kültürü ile barışık bir lider olduğunu açıklamak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adana’nın Kurtuluşu

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.