KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Atatürk Sizsiniz

Atatürk Sizsiniz

Yekta Güngör ÖZDEN

Kitabin Adi Atatürk Sizsiniz
Kitabin Yazari Yekta Güngör ÖZDEN
Yayinevi ve Adresi Bilgi Yayinevi, ISTANBUL
Basim Yili 1996

KITABIN ÖZETI:

Günümüzde, Atatürkçülük degisik yönleriyle degisik bilim adamlari, yazarlar, sanatçilar ve vatandaslarimiz tarafindan incelenmis ve degerlendirilmistir. Bu haliyle Atatürkçülük, Atatürk ilkelerinin yadsinmaz gerçekligi ile Türkiye’nin aydinlanmasinda en önemli düsün kaynagidir. Ancak, buna ragmen degerinin yeterince bilinmemesi ve anlasilamamasi nedeniyle devamli saldiriya ugramaktadir. Bu saldirilara katlanmak bagislanamaz bir tutumdur. Sevindiricidir ki Atatürkçülük ve onun gereklerini kavrayabilmis, ülkemizi bu dogrultuda seven insanlar Atatürk günesi ve Atatürk bayragini hiç söndürmeden sürekli dalgalandiracaktir.

Bu kitapta yazar, degisik dergi ve gazetelerde yazdigi yazilarini; konferanslarda ve söylesilerde konusmalari ve röportajlarda tartistigi konulari Atatürkçülük, Atatürkçülük aleyhine olusumlar ve içerikleri, Atatürkçülük ve Atatürkçü hukuk anlayisi, uygarlik, cumhuriyet ve cumhuriyetçilik, laiklik ve laiklik düsmanlari basliklarini içerecek sekilde derlemis ve incelemistir.

“Atatürkçülük adiyla özetlenen Atatürk ilkelerinin yadsinmaz gerçekçiligi Türkiye’nin aydinlanmasina yönelik düsün kaynagi olmasidir.” Ekonomik, siyasal, etnik, dinsel kimi oyunlarla aydinlanmanin karsisina çikanlar, Türkiye Cumhuriyeti tarihi incelendiginde, bu gayretlerini 1900’lerden bu yana hiç durmadan devam ettirmektedir. Bu haliyle, ülkesini seven ve gelecegini güzel görmek isteyecek herkes bu ugrasiyi dikkatle degerlendirmelidir. Yazar, bu durumu, “Bagimsizligimiz, özgürlügümüz ve ulusal egemenligimiz tehlikededir.” Seklinde degerlendirerek, tüm düsünen ve akli olan Türk aydinlarini, siyasal amaçli ödünlerle Türkiyemizi Türkiye olmaktan çikarmaya çalisan, duygu sömürüsü yoluyla akil ve bilimi dislayarak hukuksal, siyasal ve ulusal birligimizi yikmaya çalisanlara karsi mücedeleye çagirmaktadir.

Kitap, baslangiçtan itibaren bir bütün olarak, Atatürkçülügün isiginda Cumhuriyetin kurulusundan bugüne her ayrintiya dikkat çekerek tüm bu degerlere sahip çikilmasi gerektigini, önemleri ile beraber açiklamistir. Bunu, Cumhuriyet karsiti olanlarin hareketlerinin tarihi gelisimini de göz önüne alarak Cumhuriyetin kurulusu, yasamin her alaninda verilen mücadeleler ve bunlarin gelisimini dikkate alarak izah etmeye çalismistir.

Bir hukukçu olarak yazar, demokrasi, özgürlük, cumhuriyet ve bunlarin hukukla iliskilerinin önemi, mevcut algilanis biçimi ve olmasi gerekeni izah etmeye çalismistir. Özellikle Atatürk’ün yasadigi zamanlari ve Atatürk’ün hukuka düskünlügünün gelisimi ve sonraki dönemlerde bunu, anayasa yapimi, anayasa degisiklikleri, Medeni Yasanin, mahkemelerin kurulus ve yargilama yöntemi yasalarinin birbirini izleyerek yürürlüge girmesi, kadinlara seçme ve seçilme hakkinin verilmesi, hukuk alaninda bir çok düzenlemenin yapilmasi ve batidan alinan yasalar seklinde birbiri ardinca dikkatlice icrasini Atatürk’ün hukuka düskünlügü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecegi için ne derece önemli gördügünü izah etmektedir.

Atatürk ve laiklik konusu, 1994’te Bogaziçi Üniversitesinde Atatürkçü Düsünce Toplulugu açis konusmasinda, tarihi olaylar ve gelisimi de dikkate alinarak çok ayrintili ve titizlikle ele alinmakta, günümüz ile iliskilendirilmektedir. Bunun yaninda, Prof. Dr. Cevat GIRAY’la ve Ressam Bedri BAYKAM’la laiklik üzerine yaptigi söylesilerinde, laiklige saldirilar, bunlarin kapsam ve amaçlari üzerinde örnekler verilerek durulmaktadir.

Yazar, bagimsizlik, özgürlük ve uygarlik yolunda cumhuriyetle kazanilan degerlerin, demokraside ulasilan asamalarin korunup güçlendirilerek saglanabilecegini belirtmektedir. Bunun yaninda özellikle dinsizlikle es deger tuttugu dinsel sömürünün siyasal nedenli ödünlerle güçlendirildigi günümüzde sessiz ve seyirci kalmanin sayisiz sakincalari oldugunu belirtmekte; dogruyu, yararliyi ve saglikliyi savunmanin ulusal bir görev oldugunu vurgulamaktadir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın