DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Atatürk ve kayıp kıta MU
91 okunma

Atatürk ve kayıp kıta MU

ABONE OL
04 Nisan 2019 21:32
Atatürk ve kayıp kıta MU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şimdiye kadar, Türkler’in atayurdunun Orta Asya olduğunu öğrendik hep… Peki, hiç soranımız oldu mu “Türkler Asya’ya nereden gelmişti?”… Bu Türk Tarihi’nin bir de evveliyatı olmalıydı…
Belki bizler sormadık, düşünmedik ama Ulu Önder Atatürk, bu soruyu yıllar önce sormuş ve şu kanaate varmıştı:

“1- Dünya’nın en eski ulusu Türk ulusudur.
2-Türk ulusunun bilinen (dikkatinizi çekiyorum “bilinen”) ilk yurdu Orta Asya’dır…
3- Ari ırktan olan Türkler, Orta Asya’da ilk ileri uygarlığı yaratmışlardır.
4- Orta Asya’dan doğal nedenlerle göç etmek zorunda kalan Türkler, gittikleri yerlere ileri uygarlıklarını da götürmüşlerdir.
5- Anadolu’ya gelen Türkler, Hititler’i, Firigler’i, Lidyalılar’ı; Mezopotamya’ya göç eden Türkler, Sümerler’i, Asurlular’ı, Babiller’i; Akdeniz’e göçen Türkler, Mısırlılar’ı ve Avrupa’ya göçen Türkler, Etrüskler’i kurmuşlardır. Ege’ye göç eden Türkler ise Yunanlılar’dan çok daha önce bu bölgede ileribir uygarlık kurmuşlardır.

Atatürk, bu hâliyle Türk Tarih Tezi’nin henüz tamamlanmadığını düşünüyordu. Türk Tarih Tezi’nin en önemli parçası kayıptı. Bu kayıp parçanın bulunabilmesi için temel bir soruya yanıt bulunması gerekiyordu:
“Türklerin bilinen ilk yurdu Orta Asya’dır. Peki Ama Türkler Orta Asya’ya nereden, nasıl ve ne zaman gelmişlerdir?”” (syf. 35-36)

Atatürk bu soruları sormuş ve yoğun çabaları sonucu cevabı bulmuştu… Türkler Orta Asya’ya kayıp Mu Kıtası’ndan gelmişlerdi… Mu Kıtası, Pasifik Okyanusu’nda Asya ile Amerika Kıtası arasında bulunmaktaydı. Fakat bazı doğal afetler sonucu yok olup gitmişti…

Tamamen akademik olan ve dipnotlarla, kaynaklarla desteklenen bilgilere yer veren kitapta özetleşunlar anlatılmaktadır:

Atatürk ortaya bir “Türk Tarih Tezi” sürmüştü. Türkler Orta Asya’dan geliyordu. Peki, Türkler Orta Asya’ya nereden gelmişlerdi? Türkler’in Amerika Kıtası’nın yerlileri İnkalar, Mayalar ve Aztekler ile olan benzerlikleri nasıl açıklanabilirdi? Dünya tarihi nerede başlamıştı? İlk insan nerede yaratılmıştı?
İşte, tüm bu soruların cevabı kayıp kıta Mu’da idi. “Mu” adası yıllarca önce yerkabuğunda oluşan tektonik devinmeler ve bazı doğal afetler sonucu okyanusun serin sularına gömülmüştü. Ve Anerikalı araştırmacı J. Churchward’a göre dünya tarihi burada başlamıştı.

Bu kitapta, kayıp kıta Mu ileilgili bazı bilgiler, zamanında Meksika’da TC. Büyükelçisi olan Tahsin Mayatepek’in raporları ve Atatürk’ün bu husustaki düşünceleri bulunmaktadır.

Mu Kıtası’nın halkı büyük çoğunlukta Türk’tür. İşte, bu yüzdendir ki; günümüzde pek çok kültür, Türk kültürü ile benzerlikler göstermektedir.

Akademik olmasına rağmen, son derece sürükleyici olan bu kitabı okumaznızı tavsiye ederim… Öğreneceğiniz, keşfedeceğiniz ve kendinizce akıl yürüteceğiniz pek çok yeni şey öğreneceksiniz… Ama kitaba başlayıp da, kitabı sakın yarım bırakmayın… Zira, son sayfaya kadar okumazsanız, kitabın tamamını yanlış anlayabilme ihtimâliniz çok yüksek…

Kitabı almadan önce arkasındaki kısa tanıtım yazısını her daim okurum… Belki benim gibi yapanlar vardır aranızda. Onun için kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısını sizlerle de paylaşmak istiyorum:

” Her şey 1930’lu yıllarda Atatürk’ün ileri sürdüğü “Türk Tarih Tezi”yle başladı. Atatürk, 1932 yılından sonra Türk Tarih Tezi’nin “kayıp parçası”nın peşine düştü. “Türkler’in Orta Asya’dan önceki yurtlarını” arıyordu. Bu amaçla 1932 yılında Tahsin Bey’i Meksika Büyükelçiliği’ne atadı. Tahsin Bey’in gizli görevi Türkler’le, Eski Amerika Halkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktı.

Tahsin Bey Meksika’da yaptığı araştırmalar sonunda şaşırtıcı bir gerçekle karşılaştı. Buna göre, Türkler, M.Ö. 12.000’lerde birdoğal felâket sonunda Pasifik Okyanusu’na gömülen Kayıp Kıta Mu’dan Orta Asya’ya göç etmişlerdi.

* Atatürk, Kayıp Kıta Mu’da ne aradı?

*Tahsin Bey’in, Meksika’dan Atatürk’e gönderdiği raporlarda hangi bilgiler vardı?

*Aatatürk J. Churchward’ın Kayıp Kıta Mu konulu dört kitabını neden Türkçe’ye tercüme ettirdi? Atatürk Tahsin Bey’in bazı raporlarını neden eleştirdi?

* Kayıp Kıta Mu, nasıl bir yerdi?

*Türkçe’yle eski Amerikan halklarının dilleri arasındaki şaşırtıcı benzerlikler nelerdi?..

Ve daha pek çok bilinmeyen sorunun yanıtını “Atatürk ve Kayıp Kıta Mu”da bulacaksınız.

Elinizde tuttuğunuz kitap, Atatürk’ün “hiç bilinmeyen” bir özelliğini “ilk kez” tüm boyutlarıyla ortaya koymakta ve Aatatürk’ün ömrünün son yıllarındaki “büyük arayışın” ışık tutmaktadır.

Bu kitapta okuyacaklarınız sizihem çok şaşırtacak, hem çok düşündürecek hem de Atatürk’le ilgili bildiklerinize çok özgün ve çok yeni katkılar yapacaktır.”

Unutmayın ;”GEÇMİŞİ OLMAYAN BİR MİLLETİN, GELECEĞİ OLAMAZ!!!”… Tarihimizi öğrenmek, yanlışları görmek, yanlış yazılan tarihleri eleştirmek bizim görevimiz…


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.