Atatürk’ün vasiyeti hazineye aktarıldı !!!

Atatürk’ün vasiyeti hazineye aktarıldı !!!

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, bilindiği üzere Türkiye İş Bankası’nın, CHP tarafından temsil edilen, Atatürk hisselerinin payı %28.09’dur. Bu hisselerin temettü gelirlerinin ise, Atatürk’ün vasiyeti gereği Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na aktarılması gerektiğini Hükümete hatırlatmak için Meclis gündemine taşıdı.

27 Nisan 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet ERSOY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek verdiği soru önergesine, 2 Temmuz 2020 tarihinde gelen cevapta, temettü gelirlerin Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na yönelik olduğunu, ancak “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hesabına yönlendirildiğini doğrulamıştır.” dedi.

Türkiye İş Bankası’ndan, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na vasiyet gereği aktarılan temettü gelirlerinin kurum ihtiyaçları dışında kullanılamayacağı açıktır. Söz konusu temettü gelirleri neden Hazineye aktarılmıştır? Maliye Bakanlığınca, kurum gelirlerinin tek hazine hesabına aktarılması için bir baskı oluştuğu aşikârdır. Hazineye aktarılan paraların nerede kullanıldığına dair Maliye Bakanlığınca bir açıklama yapılması gerekmektedir.
Koncuk, “Hesapların 20 Mart tarihi itibariyle Hazine’ye aktarıldığını doğrulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Para alınıyor gibi algılanamamalı, gelen kaynaklar tek hesapta toplanıyor.” dese de Anayasa’ya aykırı olmasına rağmen son iki yılda TTK ve TDK’ya herhangi bir temettü dağıtımı yapılmadığı, Anayasa’ya karşı bir suç işlendiği alenidir. Bu yanlıştan biran önce geri dönülmesi ve paraların iade edilmesi gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/7/7-28671s.pdf

https://www2.tbmm.gov.tr/d27/7/7-28671sgc.pdf

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Motosiklet çarpıp kaçtı… Ünlü oyuncu Lisa Banes hayatını kaybetti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın