DOLAR 17,9655 0.12%
EURO 18,4653 -0.41%
ALTIN 1.036,230,36
BITCOIN 428434-3,14%
Adana
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ateşten Gömlek
106 okunma

Ateşten Gömlek

ABONE OL
13 Şubat 2016 23:41
Ateşten Gömlek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YAZARI:Halide Edip ADIVAR
Yazarı: İstanbul doğdu.öğrenimini Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı.Felsefe,sosyoloji,matematik dersleri aldı. Matematik ögretmeni
Salih Zeki ile ilk evliliğini yaptı.Kocasının ölümü üzerine Dr. Adnan ADIVAR ile evlendi.Miltarekeden sonra Anadolu’ya geçerek ulusal mücadele hareketine katıldı.Halide Onbaşı diye anılarak,ordu içinde kendine iyi ir unvan sağladı.uzun yıllar Avrupa ve Amerika’da yaşadı.Döndükten sonra İstanbul Üniversitesi’ne İngiliz Edebiyatını Profesörü oldu.Romanlarında İngiliz edebiyatının etkisi açıkça görülür.İlk romanlarında aşk ve kadın psikolojisi üzerinde duran yazar,sonraki eserlerinde yurt ve ulus sevgisine yönelik eserler yazdı.,İstanbul’da öldü.
ATEŞTEN GÖMLEK

Peyimi: dışişleri mesleği seçen bir gençtir. Bacaklarını kaybetmiş. Hatırlarını yazdığı sıralarda, kafatası d açılacak içeride kaldığı sanılan bir kurşun aranacaktır.
Peyami’nin uzak bir akrabası olan Ayşe, İzmir’den onunla evlendirilmek üzere İstanbul’a davet edilmiş, ama Peyami istememiştir. Bunun üzerine,onuruna çok düşkün olan Ayşe, bir daha hiçbir zaman Peyami’yle evlenmemeyi aklına koymuştur. Nitekim bir başkasıyla evlenir.Ayşe’nin kardeşi Cemal de subay olan akrabadır Harbiye Nezaretindeki Binbaşı İhsanla mütareke!inin ilk zamanlarından beri çok iyi anlaşmaktadırlar.O sırada hepsi İstanbul’da bulunmaktadırlar. Peyami’nin annesi,Şişlideki salonuyla o günlerin kibar kadını,tanınmış kadını, söz geçiren bir kadınıdır.Kadınlar arasındaki propagandayı o idare eder.İstanbul’da ,çeşit çeşit inanç,türlü çalışma vardır.Özellikle manda tarafları, ülkeyi bir başka yabancı devletin boyunduruğu altına koymak isteyenler çok çalışmaktadır. Bir gün İzmir’e Yunanlıların çıktığı haberi gelir.Ayşe’nin kocasını , küçük oğlunu, suçsuz insanla birlikte süngülemişler, delik deşik etmişlerdir. Ayşe,kalkar İstanbul’a Peyami’lere gelir.

İşte bu büyük toplantıdan sonra ihsanla Cemal, Anadolu’ya geçerler. Şiddetli bir tifo geçirdikten sonra Peyami’yle Ayşe de, bir kağnıya atlayıp Kandıra köylerinde ihsan‘a kavuşurlar.Bir çete kurmuşlardır.Ulusal harekete karşı koymak isteyen köyleri yol getirirler. Peyami’yi, dil bilgisinden yararlanmak üzere, mütercim olarak Milli Müdafaaya verirler.Ankara’ya gelir.Ayşe hemşire olmuş Eskişehir’e gitmiştir.İhsan,sessiz ve çelikten bir insan
gibi,yorulmak bilmeden didinir,çalışır.Hepsi Ayşe’nin,İzmir kızının peşinde, İzmir yolunda ölmeye söz vermiştir.Bu sırada, sanki arkalarından ateşten bir gömlek giymişlerdir.peyami, büyük bir uğraş vererek İhsanın komutasına geçmiştir.İhsan Peyami!ye nasıl Ayşe’yi sevdiğini anlatır. İkinci Dünya Savaşında kurşunların önüne atlamış;Ölümü beklemiş ama kurşun gelip göğsüne saplanmıştır.hastaneye götürüp yer olmadığı için İhsanı otel odasına yatırmışlardır.Ayşe’de her sabah gelip yarasına bakıp gidermiş.ve ihsan Ayşe’ye evlenme teklifi eder.Ayşe mantosunu alarak kaçmaya başlar.İhsan yarsını açarak ölüme teşebbüs eder.Ayşe geri döner ve Ayşe İhsana hava değişimi alarak Ankara yollar.Orada ihsanın amcasını kardeşiyle evlendirmek isterler ve ihsan kabul etmez ama dönerken amcasının kardeşini öperek gider.O anda da u öpüşmeyi Ayşe görür.İzmir’de savaş başlamıştır ve vurulur Peyam’in kolları arasında ölür.
Ayşe’de vurulur.Peyami‘de sedyeyle Ayşe’yi taşır ve bir köprü altında kaputa bulur kanlı gömlek buluyor. Bunun üzerine iki doktor hatıra defterindeki olayların, kafasına kurşun girmesi ileri gelme hayalleri olduğuna karar verdiler.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.