Av. Orhan Toklu: “Üreticinin yoksullaşması daha ağır ekonomik kriz demektir”

Av. Orhan Toklu: “Üreticinin yoksullaşması daha ağır ekonomik kriz demektir”

Bölgemizde buğday hasadının başlamasıyla, geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın müjde vererek açıkladığı ‘buğday alım fiyatı’ konuşulmaya başlandı.

Avukat Orhan Toklu, yaptığı açıklamada buğday üreticisinin başbakanın müjdeyle duyurduğu fiyattan ürününü satamadığını, yaşanan ekonomik konulardan dolayı da ‘üretici hergün biraz daha yoksullaşıyor’ sözlerini kullandı.

Toklu, tarım emekçilerinin sorunlarını yinelerken şu sözlere yer verdi:Tarım emekçilerini, emekçilerin ürünü sağlayana dek yaşadıkları sorunları bire bir yaşayan, bilen biriyim. Buğday hasadıyla birlikte umutlanmak isteyen çiftçi, ne yazık ki daha taban fiyatı açıklandığında kara kara düşünürken, şimdi de ürünü satacak yer konusunda da sorunlar yaşamaya başladı. Kozan’da, İmamoğlu’da, Çukur’da devlet alım yapmıyor. Alım yapan yer Adana merkez. Buraya dek getirebilecek olanlar var, getiremeyecek olanlar var. Durum böyle olunca da tüccara, hükümetin verdiği fiyat 1050 tl olmasına karşın 900 ya da 950 tl’den vermek zorunda kalıyor. Hükümet, çiftçinin hergün biraz daha yoksullaşmasına göz yumuyor. Şu an yaşanan ekonomik krizin tek nedeni üretimin olmaması, deniyor. Üreticinin yoksullaşması daha ağır ekonomik krizler yaşanmasına neden olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Elektronikçi esnafından muafiyet çağrısı
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın