Avcılık Kuralları

Avcılık Kuralları

* avcı yanında bulunan kişileri kırmamalı ve kırgınlığı icap ettiren ne bir kumar ,bahis,iddia ve de bunlara sebep verecek menfaatlerin açılmasına sebep vermemelidir.bilhassa dedikodu şiddetle muzur’dur.

* avcı hiçbir zaman yanındaki veya karşılaştığı kişileri gereksiz incitici şakaları ile kırmamalıdır.
* avcı bilmelidir ki dünyada en ağır ceza azap ızdırap ve vicdan azabıdır.tok bir avcının sırf satmak arzusu ile yenebilecek bir hayvanı avlaması bayağılığın son derecesidir.
* bir avcı ziraat’ in fahri yardımcısıdır.
* ilk tüfekte avını vuramayan bir avcı dinlenmeden ve rahatlamadan diğer bir ava ateş etmemelidir.
* sizin için hayatını çürüten köpeğinizi ne dövün ne dövdürün.insan olduğunuzu anlayarak size itaat etsin.(kuş kaldıran köpeklere ince saçma atanlar anlar)
* 40 yaşını geçmiş insanlara et muzur muş avcılara ise fayda verirmiş.avcı olmayanlarla aradaki farka bakın.
* kuş tüyünü biriktirin.yaşlılığınızda çok güzel bir kuştüyü yatağınız olsun.
* mütevazı olmalı bilene ,bilmeyene aşağıdan bakmalı ki;yüksekliğimiz görünsün.
* başkasının önünden kalkan ve başkasının köpeği önünde bir ava atma bu onun elinden bir şey kapmak gibidir.
* eğer atıp vurursan avı ona ver karşılığında fişeğini alabilirsin(bunu hangi eski avcıya yaparsan çok güzel dostluklar kurarsın. zaten eğer misafirsen bunu kabul etmez.)
* bir misafir avcının yanında vurduğun avı çantana koyma ona ikram et. unutma ki onun sana şehirde yapabileceği mukabele seninkinden çok daha kıymetlidir.
* av silahı vurmak içindir atmak için değil.bu yüzden vuramayacağınız mesafeden ava ateş etmeyin.ya vuramazsınız veya yaralanmasına sebep olursunuz.
* bir ava arkadaşınızla aynı anda ateş ederseniz sakın avı almaya kalkmayın.onun vurmuş olabileceğini düşünün.
* silahınızla kimsenin izinsiz oynamasına izin vermeyin.sizde izinsiz bakmayın.
* kimseden ödünç fişek almayın ve vermeyin.herkesin tüfeği farklı dolular atar.
* 100 av vurulmasına acımayın yokluğu bir senedir, fakat bir ağaçtaki kurşuna acıyın çünkü onu seneler yetiştirir.
* hiçbir zaman vurulan bir hayvanı tekmelemeyin.ölü bir domuz bile olsa üzerine ayakla basıp fotoğraf çektirmeyin.unutmayın ki doğada o sizden çok daha üstündür.bu doğaya karşı çok büyük bir saygısızlıktır.
* bir başkasının maruz kaldığı tehlikeyi önleyin.o da sizinkini önlesin.(cesur olan arkadaşın elindeki silahtan daha kıymetlidir.silah kusur yapar lakin sadık bir dost yapmaz.)
* özellikle büyük hayvan avında başka bir ava (tavşan,keklik gibi) silah atmak doğru değildir.
* zenginlere hediye,fukaralara sadaka vermeyi ihmal etmeyin ki bir gün fakirin bile lütfüne ihtiyacınız olabilir.
* vurduğunuz bir ava acıyacağınız tutarsa onu ne siz yiyin nede çocuklarınıza yedirin.onu fakir veya bir aça verin ki vicdanınızda olacak huzur kalbinizdeki ıstırabı dindirsin.
* önce köpeğini doyur sonra kendini.kendi kendini doyuran köpek artık senin değil kendinin olur.
* av grubundur.kuş avlarında hisseler ayrı veya ortak olur.büyük avlarda eğer deri avcılığı ise avların derilerinin paraları ya av yapılan köye kalır veya katılımcılara göre pay edilir.(ben bunu senelerce yaşadım)
* et avlarında ise kalabalık eğer av ufaksa grupla beraber yenilir.eğer 2 kişi iseler yarı yarıya olur; ama avı vuran fazladan deri baş ve iç organları da alır.
* 3 kişi iseler avı vuran baş,deri but ve işkembeyi alır.diğer hisse ikiye bölünür.
* kalabalık büyük eti yenen hayvanların taksimi ise av kişi sayısına göre bölünür. herkes sıra ile arkasını dönerek bir hak kabul eder.yalnız büyük av hayvanlarında taksimde kopoylarda bir kişi kabul edilip onun hakkı köpeğin sahibine verilir.
* köpeğinizin takip ettiği bir ava başkası silah atarsa av yine sizindir.ve vurana ya avdan bir parça verilir veya 5-6 fişek verilir.(bunu kaç avcı yapmıştır bilemem)
* büyük ava acemi köpek götürülmez. çok ayıptır.
* alabalık avına giderken yanınızda saf zeytinyağı bulundurun.tuttuğunuz bir balığı bu yağın içine atın.15-20 gün sonra ağrıyan yerlerinize çok iyi gelecek bir ilaç yapmış olursunuz.
* tavşan vurduğunuz zaman böbrek bölgesinden çıkan yağı saklayın.özellikle dolama ve vücuda batan dikenlerin çıkarılmasında çok faydalı.yaraya bolca sürün ve bir bezle örtün.2-3 günde dolama ise patlatır,diken ise çıkartır.
* özelikle tavşan avının kapanmasına yakın üreme mevsimi olabileceğinden ; bu mevsimde köpeğin önünden kalkan tavşan muhtemelen erkektir.ama büyük bir olasılıkla 2. bir tavşan da o muhittedir.genelde bu gibi durumlarda ilk avdan sonra o bölgeyi terk edip avlanmayım.
* büyük avlarda tavşan hariç sigara içilmez.sadece sarpçılar yangına dikkat ederek içebilir.(domuz avında ise kesinlikle)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın