DOLAR 17,9655 0.12%
EURO 18,4653 -0.41%
ALTIN 1.036,230,36
BITCOIN 428434-3,14%
Adana
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Avustralya Çoban Köpeği
265 okunma

Avustralya Çoban Köpeği

ABONE OL
15 Temmuz 2022 21:18
Avustralya Çoban Köpeği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Temel Özellikleri

Avustralya Heeler Hall’s Heeler Queensland Heeler ve Blue Heeler isimleriyle de bilinen Avustralya çoban köpeği sağlam bünyeli kaslı güçlü çalışkan ve çok çeviktir.

Apartman hayatı için tavsiye edilmez veya en azından büyük bir bahçe gereklidir. Bu hayvanların inanılmaz dayanıklılığı ve kuvveti vardır ve onlara yaptıracağınız her türlü aktiviteden hoşlanırlar.

Egzersiz onlar için fevkalade önemlidir yeterince egzersiz yapmadıkları zaman canları sıkılır ve tahrip edici olabilirler.

Neler Yapar?

çalışkan ve sürü güden bu ırk arka bahçede yalnız başına oturmayı sevmez. En akıllı ırklardan olan Avustralya çoban köpeği çok çabuk sıkılabilir bu da ciddi davranış bozukluklarına yol açar. Bu köpekler hareketli olayların bir parçası olmalıdır. Sadıktırlar koruyucu ve dikkatlidirler.

Mükemmel bir koruma köpeğidir. Cesur ve güvenilirdir. İtaatkarlıkta ve sürü gütmede çok başarılıdır. Küçüklükten yapılan sıkı eğitim ve gördüğü günlük ilgi sonucunda mutlu ve iyi bir köpek olur. Genellikle tek bir kişiyi sahipolarak kabul eder.

Bazen tanımadıkları insanlardan ve köpeklerden kuşkulanabilirler ve çok agresif olabilirler çünkü hakimiyet kurmayı severler. Küçüklüğünden beri tanıdığı aile bireylerinin çocukları haricindeki diğer çocuklarla iyi anlaşmazlar.

Avustralya çoban Köpekleri çok kolaylıkla eğitilebilir. Bu köpekler havlamaz. Yavruları beyaz doğar ama yetişkinhalinin rengini patilerinin altında görebilirsiniz.

Avustralya çoban Köpeği çok aktif bir köpektir ve hemen her türlü çiftlik hayvanını ağıla kadar güdebilir. Küçük gövdeli köpekler bu görev için daha uygundur çünkü sığırların arasında daha hızlı hareket edebilirler. Gerektiğinde hırlama ve havlama arası bir ses çıkarırlar.

Tarihçesi

19. yüzyılda öncü yerleşimciler büyük hayvan çiftliklerinde sığırları gütmek için Avustralya çoban Köpeklerini geliştirdiler. Göçmenlerin Avrupa’dan beraberinde getirdikleri ve o zamanki adları Blue Hellers olan köpekler uzun mesafelere ve yeni kıtanın iklimine alışamadılar. Böylece çiftçiler yeni üreme deneylerine başladılar.

Avustralya çoban Köpeği İskoçya’dan gelen blue merle Collie ile vahşi Avustralya Dingolarının bir karışımından elde edilmiştir. Avustralya Kelpie Dalmaçyalı ve Bull Terrier de bu karışıma eklenmiştir. Bu karışımın sonucu ortaya eşine çok az rastlanan sürüyü sessizce ama gücüyle güden sığırları zor kuru ve sıcak iklim koşullarında uzun mesafeler boyunca gütmeye istekli mükemmel bir çoban köpeği çıkmıştır.

Koruma ve gütme içgüdüleri çok kuvvetlidir. Avustralya çoban Köpeği AKC tarafından 1980’de tanınmıştır.

Familya: çiftlik köpeği çoban köpeği Diğer Adları: Australian Shepherd AussiesRengi: Mavi gri; kızıl; siyah dalgalı veya benekli Çıkış Yeri: Avustralya Çıkış Tarihi: 1800’ler Orjinal İşlevi: Koyun sürüsü çobanı Günümüzdeki İşlevi: Koyun sürüsü çobanı bekçilik koruma çoban köpeği yarışmaları Ortalama Ömür: 12-15 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 23-29/18-25 kg

Boy Erkek/Boy Dişi: 51-58/46-53 cm


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.