Avusturya federal cumhuriyeti polisi

Avusturya federal cumhuriyeti polisi

Avusturya federal cumhuriyeti polisi

Ülke dokuz federal eyaletten oluşmakta olup 1995 yılında Avrupa Birliğine katılmıştır. Nüfusu 8.1 milyon olup nüfusuna oranla 311 kişiye bir Polis karşılık gelmektedir. Alanın yarısından fazlası ormanlık arazidir. Ülkenin asayiş ve güvenlik hizmetleri Federal Devlet Bakanlığının Kamu Güvenliği Genel Müdürlüğüne bağlı olarak sağlanmaktadır. Yüzölçümünün %98‘u ve nüfusunun %70‘i Jandarma biriminin görev alanına girmektedir.
Federal birimler şunlardır:

Federal Polis ve bağlı birim teşkilatları (Federal Güvenlik Muhafız Birimi),
Jandarma-Merkez komandosu,
Ayrıca Maliye Bakanına bağlı Mali Polis.

Polis Organları mevcutları:

Federal Polis Birimleri : 13 293
Jandarma : 12 369
Bunların dışında şehirlerde hizmet veren birincil görevli güvenlik hizmetleri gören birimler mevcuttur. Ancak bu birimler Kriminal Polis’in ve Federal Güvenlik Muhafız birimlerin icra organı görevlerini görürler.

Temel Polis Eğitimi, Tekamül eğitimi ve Üst Düzey Yönetici eğitimleri:

Adaylar 15 yaş ile Güvenlik Muhafız memurluğu (Polis) için başvurabilmektedirler. Öğrenim üç yıl süreli olup adaylar teorik bölüme on beş ay devam eder. Altı aylık kadro pratik eğitimini üç ay teori tamamlama eğitimi izler. Daha sonra bir aylık sürücü eğitimi verilmektedir ve bir aylık tamamlama eğitimi ile sınava tabi tutulurlar. Asalet tasdiki dört yıllık dönem sonunda göstereceği başarı ve olumlu sicille gerçekleşir. Bu sınıf memurluk W3 grubudur. Bir üst Grup olan W2 için asgari esas altı yıl görev ve şartların karşılanıyor olmasıdır. İsteyen personel W2 dışında beş yıllık görev sonrası Kriminal Memurluk eğitimi için başvurabilmektedir. Belirtilen sınavda başarı olan on iki aylık bir eğitime katılmaktadır. Burada da teorik ve pratik eğitim değişimli bir program uygulanmaktadır.
Üst Düzey Yöneticilik olan W1 (Muhafız Birim veya Kriminal Memurlar Yöneticiliği)
Jandarma birimi eğitimi ile benzerdir ki Hukuk nosyonlu adaylar hızlandırılmış bir eğitim-öğretim programı uygulanarak üst düzey Yöneticiliğine görevlendirilirler. W1 grubu yöneticiliği için temel polislik kariyerinden yükselen adayların eğitimi iki yıl sürelidir.
Polis Rütbeleri :

General
Oberst
Oberstleutnant
Kajor
Hauptmann
Oberleutnant
Leutnant
Abteilungsinspektor
Gruppeninspektor
Bezirksinspektor
Revierinspektor
Inspektor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın