Ayhan Barut, Çukobirlik’i Meclis gündemine taşıdı

Ayhan Barut, Çukobirlik’i Meclis gündemine taşıdı

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Çukobirlik’in Mersin Yolu üzerindeki entegre tesisinin satış ihalesini Meclis gündemine taşıdı

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Mersin Yolu üzerindeki 550 dönümlük arazi, fabrika, gayrimenkul ve makine satışıyla gündeme gelen Çukobirlik’in yok edilmemesini istedi.

CHP ADANA MILLETVEKILI AYHAN BARUT. FOTO:ADANA,(DHA)

Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (Çukobirlik) Mersin Yolu üzerindeki içinde biyodizel tesisi ve yağ fabrikasının da bulunduğu yaklaşık 550 dönümlük arazisi, fabrikası, gayrimenkulleri, makine, demirbaş ve teçhizatlarının satışa çıkarılmasına tepki gösteren CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na 2 ayrı soru önergesi sunan Ayhan Barut, “Stratejik önemdeki Çukobirlik’in işlevini yerine getirmesi için öncelikle devletin ve hükümetin harekete geçmesi, kent bileşenlerinin de ortak bir akıl etrafında buluşması gerekir. Daha çok üretim ve akılcı yönetim anlayışıyla Çukurobirlik efsanesi yeniden hayat bulabilir. Üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz ve herkesi Çukobilirlik’e sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.
ÖNEMİNİ ANLATTI

Çukobirlik’in Çukurova Bölgesi’nde pamuk üreticilerinin ürünlerini değerlendirmek ve üreticiye destek sağlamak amacı ile kurulduğunu anımsatan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, şöyle devam etti:

“Çukobirlik, 15 Ekim 1940 tarihinde 2834 sayılı Tarım Satış Kooperatifleri Yasası’na göre Adana, Ceyhan ve Tarsus Tarım Satış Kooperatifleri’nin bir araya gelerek 275 ortakla oluşturdukları bir Kooperatifler Birliği’dir. Kuruluşundan sonra büyümesini sürdüren Çukobirlik, 30 Nisan 1985 tarihinde yürürlüğe giren 3186 sayılı yasaya göre yeniden yapılandı ve merkezi Mersin’de bulunan Yerfıstığı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ile birleştirildi. Çukobirlik Mardin ve Diyarbakır’dan Mersin’e, Adıyaman ve Kahramanmaraş’tan Hatay ve Osmaniye’ye çok sayıda il ve onlarca ilçede tesisleri ve 34 Kooperatifi ile yaklaşık 40 bin üretici ortağına hizmet veriyor. Binlerce kişiyi istihdam eden, 6 sawgın, 5 rollergin prese işletmesi, yağ, boya, dokuma, iplik fabrikaları ve biyodizel tesisleri bulunan Çukobirlik, ekimden satıma kadar her aşamada üretici ortaklarına hizmet vermeyi amaçlıyordu. Çukobirlik ortaklarının pamuğunu, soyasını, ayçiçeğini, kanolasını satın alarak onları serbest piyasa koşullarında haksız rekabetten koruyup aynı zamanda zirai ilaç, küspe, zirai gübre ve tohumluk gibi destek sağlıyordu. Ortadoğu ve Balkanların en büyük entegre tesislerine sahip Çukobirlik yıllar içerisinde yok edilmeye, ortadan kaldırılmaya çalışıldı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  SPİNCİLER... BİZ BURADAYIZ, ALABALIKLAR NEREDE... AT ÇEK İLE ALABALIK AVI

“ÖNCE PAMUĞU BİTİRDİLER”

Tüm dünyanın Çukurova’yı bereketli toprakları ve beyaz altın olarak anılan pamuğuyla tanıdığını aktaran CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şöyle konuştu:

“Pamuk, bereketli topraklara zenginlik getirmiş ve çok önemli bir değer kazandırmıştı. Tarımsal sanayinin çok önemli bir parçası olan pamuk sayesinde, esnafından işçisine, çiftçisinden sanayicisine herkes kazanç sağlamış, kent ve ülke ekonomisi kalkınmış, toplumun refah düzeyi ciddi biçimde yükselmişti. Pamuk yüzünden kurulan Çukobirlik, üreticilerin yüzünü güldüren, kent ve ülke ekonomisine çok önemli katkı koyan, 6 bini aşkın kişiye ekmek kapısı olan önemli bir kuruluştu. Zaman içerisinde Çukobirlik üretim tesislerinin kapanması ile üreticinin ürettiği pamuk gittikçe azaldı. Bir zamanlar 300-400 bin hektara pamuk ekilen bölgede ne yazık ki yüksek üretim maliyeletleri ve yanlış tarım politikaları sonucu pamuk ekimi neredeyse bitme noktasına geldi.”

“ÇUKOBİRLİK YOK OLURKEN DİĞER BİRLİKLER BÜYÜYOR”

Çukobirlik’in 10 Eylül’de yaklaşık 550 dönümlük arazi, fabrika, tesis, makine ve teçhizat satışı için ihaleye çıktığını bildiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Şimdilerde Çukobirlik’in Mersin Yolu üzerindeki içinde biyodizel tesisi ve yağ fabrikasının da bulunduğu yaklaşık 550 dönümlük arazisi, gayrimenkulleri, makine, demirbaş ve teçhizatları satışa çıkarıldı. 10 Eylül’de ‘Kapalı zarf açık arttırma yöntemiyle’ bir bütün olarak satış işlemi yapılacak. Satış için her yıl 10 milyon liralık Destekleme Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) borcu gerekçe gösteriliyor. Borçların ödenmesi için kaynak bulunamadığı söyleniyor. Bu satış gerçekleşirse eğer Çukobirlik, Adana, ülkemiz ve üreticilerimiz böylelikle çok önemli bir kayıp daha yaşayacak. Türkiye’nin değişik bölgelerindeki Fiskobirlik, Pankobirlik ve Tariş gibi birlikler yaşatılırken, ülkemiz tarımsal üretim ve sanayisinin simgelerinden Çukobirlik neredeyse yok ediliyor. Bu durumu kabul etmek mümkün değil.”

“ÜRETİCİ DESTEKLENSİN, ÇUKOBİRLİK YAŞATILSIN”

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hepsinde tarımsal üretim ve çiftçilerin yeterince desteklendiğini vurgulayan Ayhan Barut, şunları dedi:

“Ancak ülkemizde ne yazık ki bu durum geçerli değil. Çiftçiler yetersiz desteklemelere ve yüksek üretim maliyetine, hatta yanlış tarım politikalarına rağmen üretim yapmaya çalışıyor. Mutlaka tarım politikası değiştirilmeli, iyi bir planlama yapılmalı, yüksek girdi maliyetlerine çözüm bulunmalı ve üretici yeterince desteklenmeli. İşte bu noktada Çukobirlik, kooperatifçilik yapmayı sürdürmeli, nitelikli tohum üretme tesislerini açıp üreticilere gübre tesisleriyle destek olmalı. Yağ fabrikasını açmalı, tarımsal sanayi üretimini güçlendirmeli, üreticilere nefes vermeli, ülke ve kent ekonomisine katkı sunmalıdır. Çukobirlik’in yaşadığı ekonomik kriz ve çıkmazlar, arsa, gayrimenkul, tesis, makine ve teçhizat satarak giderilemez. Her ne kadar 4572 Sayılı Tarım Satış Kooperatif Birlikleri Yasası kapsamında özerk bir yapıya sahip olsa da stratejik önemdeki Çukobirlik’in işlevini yerine getirmesi için devlet eliyle adım atılmalıdır. Bu sorunun çözümü için öncelikle devletin ve hükümetin harekete geçmesinin ardından, kent bileşenlerinin de ortak bir akıl etrafında buluşması gerekir. Daha çok üretim ve akılcı yönetim anlayışıyla Çukurobirlik efsanesi yeniden hayat bulabilir. Bu çerçevede üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz ve herkesi Çukobilirlik’e sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ADANA KOZAN'DA SAĞANAK, SU BASKINLARINA NEDEN OLDU

İŞTE CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na 2 ayrı soru önergesi sunan Ayhan Barut, şu sorulara yanıt aradı:

“Ülkemizin tarımsal kalkınmasında sektörel bir güç birliği olarak kurulmuş ve 78 yıldır bu alanda üreticisine destek olan birliğin edindiği tesis ve ekipmanları satarak sektörden ve kuruluş amacından uzaklaşmaması için bir müdahaleniz olacak mı? Çukobirlik’in eski günlerine yeniden dönmesi için hükümetinizin bir planlaması var mı? Türkiye’deki bazı tarımsal birlikler güçlenip gelişirken Çukobirlik neden yok edilmek isteniyor? Çukobirlik’in Destekleme Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) borcu ne kadar? Satış için gerekçe gösterilen bu borcun ödenmesi hususunda birliğe bir destekte bulunacak mısınız? Çukobirlik’in kuruluşundan günümüze ne kadar arazisi, gayrimenkulü, tesisi, makine ve teçhizatı satılmıştır? Kimler almış ve hangi amaç için kullanılmaktadır? 10 Eylül’de Çukobirlik’in Mersin Yolu üzerindeki içinde biyodizel tesisi ve yağ fabrikasının da bulunduğu yaklaşık 550 dönümlük arazisi, gayrimenkulleri, makine, demirbaş ve teçhizatlarının ihaleyle satılacağı açıklandı. Bundan bilginiz var mı, bu satışla ne amaçlanıyor? Satışa konu demirbaş ve ekipmanlar için hangi kurum/kuruluş ya da kişi/kişiler başvurmuştur? Satıştan ne kadar gelir elde edilmek istenmektedir? Bu gelir hangi amaç için kullanılacaktır?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın