Ayhan Barut’tan 15 Temmuz açıklaması

Ayhan Barut’tan 15 Temmuz açıklaması

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 15 Temmuz’daki hain darbe girişimini ikinci yıldönümünde bir kez daha kınarken, demokratik laik cumhuriyete ve sosyal hukuk devletine daha sıkı sarılma çağrısı yaptı

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, 15 Temmuz’daki hain darbe girişimini 2’nci yıldönümünde kınarken, bir daha aynı acıların yaşanmaması için demokratik laik cumhuriyete ve sosyal hukuk devletine daha sıkı sarılma çağrısı yaptı.

ŞEHİTLERİ ANDI

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirdiği darbe girişiminin 2’nci yıl dönümünde açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Demokrasi ve bağımsızlığımızı hedef alan darbenin önlenmesi için canı pahasına mücadele eden şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize saygılarımızı sunuyorum” dedi. Terör örgütü FETÖ’nün hain darbe girişiminin halkın parlamenter demokrasiye sahip çıkmasıyla engellendiğini vurgulayan Ayhan Barut, “Türkiye’de bir daha böyle alçak darbe girişimleriyle karşı karşıya kalınmaması için demokrasinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi gerekiyor. Darbe girişiminin tüm boyutlarıyla ele alınması ve gerçeklerin ortaya çıkarılması gerekiyor” diye konuştu.

DEMOKRASİ VE HUKUK VURGUSU

Ülke demokrasisi ve bağımsızlığını hedef alan darbe girişiminden sonra CHP’nin kamuoyuna duyurduğu önerilerinin çok önem taşıdığını anımsatan Adana Milletvekili Ayhan Barut, şöyle devam etti:
“Bu hain darbecilerle hukuk içinde hesaplaşma yapılmasını, ülkemizin hızla normalleşme sürecine sokulmasını ve güçlü bir demokrasi yaratılmasını önermiştik. Çünkü darbe girişimleriyle kesin olarak mücadelenin yolu buradan geçiyor. Ama maalesef aradan geçen zamana karşın bu öneriler dikkate alınmadı ve gerekli adımlar atılmadı. Darbeyle hesaplaşma hukuk dışına taşarak yargıya müdahalelerle soruşturmaların uzanacağı noktalar engellendi. Biz ‘Hızla normalleşme’ derken bunun yerine kalıcı olağanüstü hal rejimi kuruldu, üzülerek belirtmeliyim ki Yüce ve Gazi Meclis yetkileri elinden alınarak devre dışı bırakıldı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaymakam Şafak Gürçam'dan Anneler Günü Mesajı

‘CUMHURİYETİMİZE DAHA SIKI SARILMALIYIZ’

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminden sonra ‘Daha güçlü demokrasi’ yaratılması fırsatının kaçırıldığını belirten CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da belirttiği üzere darbeyle mücadelede başarı ve kalıcılığın en önemli şartı darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasıdır. Ama maalesef bu yöndeki çabaların önü kesilmektedir. Darbeyle kesin ve kararlı mücadelenin en önemli yanlarından birisi darbe girişiminde bulunup destekleyenlerin ve darbecileri bu noktalara taşıyanların hukuk önünde hesap vermesinin sağlanmasıdır. Daha önce Atatürkçü ve yurtsever askerlerimiz tasfiye edilirken FETÖ’cülerin önünü açanlar ortaya çıkarılmalıdır. Bir daha 15 Temmuz ve benzeri darbe girişimleri olmasın diye yaşanan acılardan ders alınması gerekiyor. Bunun için de demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyetimize daha sıkı sarılmamız gerekiyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın