DOLAR 16,8171 0.28%
EURO 17,5489 0.25%
ALTIN 975,08-0,07
BITCOIN 3350044,31%
Adana
30°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Azınlık Psikolojisi
142 okunma

Azınlık Psikolojisi

ABONE OL
24 Aralık 2019 21:09
Azınlık Psikolojisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Belirli bir etnik kimliğe sahip kişilerin, içinde yaşadıkları ülkenin siyasi yapısı içerisinde tek unsur olmamaları durumunda, yaşadıkları ülkeden toprak talepleriyle birlikte ayrılıp kendi devletlerini kurma amacıyla hareket etmeleri temelinde ortaya çıkan terör hareketleridir. Bağımsızlık iddiası ile ortaya çıkan küçük bazı gruplar, ait oldukları etnik toplumun büyük çoğunluğu tarafından kabul görmemesine rağmen, şiddet eylemlerine yönelmektedirler. Etnik terör, Ermeni terörü olayında olduğu gibi bazen de tarihi bir takım temeller üzerine de bina edilebilmektedir.

Dünyanın bütün devletlerinin, çeşitli kültür ve milliyetleri zaman içerisinde bünyelerinde eriterek bugünkü yapılarına ulaşmaları dikkate alındığında, dünya üzerinde hiçbir ülkede etnik alt yapı üzerine kurulacak bir hareketin ortaya çıkmasının imkansız olduğu değerlendirilemeyecektir.

Siyasi ve ekonomik çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan hoşnutsuz gruplar, devlete yönelik bir tavır sergileyeceklerinde, alt yapılarını kuvvetlendirebilmek için azınlık psikolojisi içerisinde bulunan kitleleri hedef olarak seçmeye çalışmaktadırlar. Azınlık psikolojisi içerisinde bulunan veya bu psikoloji içerisine çekilmeye müsait gruplar, teröre veya sistem karşıtı hareketlere yönelecek olan hareketlerin başlatıcılarının her zaman hedefi olmuşlardır. Terör örgütleri, illegal mücadelelerinde bu durumu göz önüne almaktadırlar. Nitekim dünyadaki etkili olmuş ve uzun süre ayakta kalabilmiş terör hareketlerinin bir azınlık psikolojisine dayandırılmaya çalışıldığı gözlenmektedir.
Türkiye’de alevi vatandaşların inanca dayalı farklı kültürlerini kullanarak terör hareketlerinin içerisine çekilmeye çalışılması, marksist temelli terör gruplarının bu insanları kitle tabanı olarak kullanmak istemeleri, bu yönde strateji geliştirmeye çalışmaları, azınlık psikolojisi ve kimliğinin terör açısından istismarının tipik bir örneğini oluşturmaktadır.
Azınlık psikolojisi içerisindeki örgütlenmeler birbirlerine sadece ideolojik olarak değil, aynı zamanda bir kimliğin mensubiyetinden kaynaklanan yakınlık ile de bağlandıklarından kolayca örgütlenme, taban oluşturma ve genişleme imkanı bulabilirler.

Ayrıca, özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yerleşim birimlerinde, sosyo-ekonomik seviyesi düşük iyi bir eğitim almamış olan bazı gençlerde Kürtlük bilincinin yaratılması için;

1. Kürt olduğu iddia edilen vatandaşlarımızın ayrı bir ırk olduğu,
2. Ayrı bir dillerinin bulunduğu,
3. Binlerce yıllık bir tarihe sahip oldukları,
4. Yaşadıkları toprakların en eski zamanlardan beri kendilerine ait olduğu ve Kürdistan olarak anıldığı,
5.
6. Nevruz’ un Kürtlerin ulusal kurtuluş bayramı olduğu,
Kürdistan tabir edilen bölgenin sürekli sömürgeciler tarafından istilaya tabi tutulduğu gibi fikirler enjekte edilmektedir.
Bu fikirlerin doğruluğu ve pekişmesi için de günümüz uygulamalarına ilişkin olarak;

1. Kürdistan’ın işgal altında tutularak dört ülke arasında parçalandığı,
2. Ana dilleri olan Kürtçe’nin konuşulmasına ve bu dille eğitimlerine müsaade edilmediği, ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördükleri,
3. Bilinçli olarak geri bırakıldıkları ve yaşadıkları bölgeye çağdaş hiç bir imkanın getirilmediği,
4. Kürdistan olarak tabir ettikleri bölgenin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin sömürüldüğü, yağma edildiği,
5. Kürt olarak tabir olunan insanlarımızın hor görüldüğü ve aşağılandığı, asimilasyona tabi tutulduğu,
6. Baş kaldıranın yok edildiği, tutuklanarak işkenceye maruz bırakıldığı,
Terör örgütü KADEK bu propaganda faaliyetlerini; 28 yayın organı, 11 ayrı dilden yayın yapan 17 radyo, 1 TV istasyonu ve 700-750 kadar propaganda elemanı ile yürütmektedir. Bu vasıtalar ile yürüttüğü propaganda faaliyetlerinde; militanlarına ve milislere “büyük Kürdistan”, batı kamuoyuna “ezilen halk”, Yunanistan, Suriye ve Ermenistan’a “Türklere karşı birlik”, bölge halkına ise “Kürt İslam Devleti” temasını işlemektedir.
Terör Örgütü KADEK ;

1. Her vesile ve fırsatta propaganda yapmaktadır. Her eylemi ve faaliyeti propaganda vesilesi haline getirmektedir.
2. Bölge halkı ile kolayca diyalog kurabilmektedir.
3. Güvenlik kuvvetlerinin propagandasına, karşı propaganda geliştirmeye önem vermektedir.
4.
5. Propaganda hedefleri, her kesimi (yaşlı, genç, kadın, çocuk, militan, güvenlik gücü vs.) kapsamaktadır.
6. Propagandayı gerekirse zor kullanarak, hatta öldürerek yapmaktadır.
7. Propaganda esnasında neler söyleneceği tek elden hazırlanmakta genellikle aynı ifadeleri kapsamaktadır.
8. Propagandayı bu konuda eğitilmiş grup lideri ve uzmanlarına yaptırmaktadır. Diğerlerini köylerle temas ettirmemektedir.
9. Her eylemden sonra çevre köylerdeki halkı toplayıp propaganda yapmakta ve eylemin etkisini artırmaya çalışmaktadır.
10. Yöre halkının tahsil seviyesi düşük olduğu için abartılı ve yalan haberleri kolaylıkla yaymaktadır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.