DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5653512,20%
Adana
29°

AÇIK

18:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Azot Döngüsü

Azot Döngüsü

ABONE OL
16 Ocak 2016 18:39
Azot Döngüsü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azot döngüsü kısaca, atmosfer de bulunan azotun bir döngü içerisinde yer değiştirmesi veya kullanılması anlamındadır.

Azot canlılar için önemli bir kimyasal maddedir. Azotun yok olması canlılığın sonu denebilir, azot; amino asit, amonyak, nitrik asit gibi kimyasal maddelerin içerisinde yer alır. Kimya da N sembolü ile ifade edilir. Azot, renksiz ve kokusuz olması ile gaz olduğu anlaşılmaktadır.

Dünya yüzeyinde yer alan gazların birçoğu Azot gazıdır. Dünya’nın %78’ini oluşturmakta olup canlıların hücrelerinde yer almaktadır. Azot insanların, bitkilerin, hayvanların yani kısaca tüm habitat’ın olmaz ise olmazıdır. Bu nedenle Azot gazının bir döngü içerisinde hareket etmesi ve hiç bir zaman tükenmemesi gerekmektedir. Bundan dolayı hava da bulunan Azot gazı, toprakta Azot tuzları halinde getirilerek kullanılabilir hale gelir. Bu işlem ise iki farklı şekilde oluşmaktadır.
İlk Oluşum: Atmosfer de bulunan azot gazı, yeryüzünde doğal olaylar ile yani yağmur, yıldırım, kar gibi olaylar sayesinde, nitrik asit denen bir asite dönüşerek yeryüzüne ulaşmaktadır. Nitrik asit, kısaca HNO3 Azota 3 oksijen ve bir hidrojen bağlanması ile oluşur. Nitrik asit toprakta Nitrat tuzları ve azot tuzlarına çevrilerek kullanılır.

İkinci Oluşum: Toprak içerisinde yer alan ve havada ki azotu, doğal bir olay olmasına gerek kalmaksızın toprağa çekerek, hava da serbest halde bulunan azot gazını çekerek, su içerisinde kolay çözünebilen Azot tuzları haline getirirler. Bitkiler fotosentez esnasında Azot tuzlarını kullanırlar, kısaca bitkisel olarak protein oluştururlar. Bu oluşum da 12NADPH ve 12NADP oluşur. Bu oluşan bitkisel proteinler, hayvanların bitkiler ile beslenmesi sonucu hayvanların vücuduna geçer. azot döngüsü resmiHayvanlar dan da insanların vücuduna geçen bu protein hayvansal protein olarak vücutta bulunur.

Bu proteinin bir döngü içerisinde yer alıp tükenmemesi için, hayvan ve insan vücudundan çıkması atmosfere veya toprağa karışması gerekmektedir. Bu olay ise insan veya havyanın ölümünden sonra toprağa karışarak bakterilerin proteinleri ayrıştırarak içerisinden azotu doğaya katması ile oluşmaktadır.

Buna en güzel örnek ise, mezarlıkların yanından geçerken bitkilere bakarsanız, bitkilerin daha gür ve yapraklarının daha canlı renklerinin olduğundan anlayabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.