Bağ Yaprak Uyuzu

Bağ Yaprak Uyuzu

Tanımı ve Zarar Şekli: Bağ yapraklarında Bağ Uyuzu dediğimiz belirtileri meydana getiren zararlı, bir akar türüdür Bu akar yaprakları emmek sureti ile zararlı olur. Zarara uğrayan yapraklar özümleme işini tam olarak yapamazlar. Dolayısıyla Bağ Uyuzunun yoğunluğu oranında ürün miktarı etkilenir.

Zararlı, bağ yapraklarını alt yüzünden emer, emgi yerlerinde evvela gümüş renginde küfümsü görünümde alanlar oluşur. Bu grimsi renk daha sonra kahverengine dönüşür. Yaprağın üst yüzüne doğru kabartılar meydana gelir. Zararlı genellikle omcanın yapraklarında bulunur. Bazen çiçek tomurcuklarında ve çiçeklerde beslendiği de görülür. Yapraktaki beslenme ilkbaharda gözler açılırken başlar, geç sonbahara kadar devam eder. Bütün üzüm çeşitlerinde zarar yapar.

Bağ Yaprak Uyuzu2

Mücadelesi:

İlaçlı Mücadele :

İlkbaharda bağda yapılan gözlemler sonucu yapraklarda zarar belirtileri saptandığında ilaçlama yapılmalıdır. Genellikle bağ uyuzuna karşı özel bir ilaçlama gerekmez. Zira Külleme Hastalığı için atılan kükürt bu zararlıyı da kontrolü altında tutar. Ancak bu uygulamanın yeterli olmadığı ve belirtilerin yoğun olarak tekrar görülmeye başlaması halinde bu zararlı için tekrar bir ilaçlama yapılmalıdır.

İlacın Adı Dozu(100 lt. suya)

Koruma Kükürt WP 500 gr.

Süper Sulphur 73 WP 500 ”

Thiovit 490 ”

Hektionex 36 EC 150 ml

Thiodan 35 Em 150 ”

Korsülfan 35 EC 150 ”

Parasulfan 150 ”

Süper Kükürt 73 WP 500 gr.

Sulfanex 35 EC 150 ml.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saman altın gibi tonu 1.250 TL oldu

Bayer Endosulfan EC 360 150 ml.

NOT : Külleme görülen bağlarda kükürtlü ilaçlar kullanılmalıdır. Kullanılan kükürtlü ilaçlarla külleme ve bağ uyuzuna karşı kombine bir mücadele yapılmış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN