DOLAR 16,9999 1.02%
EURO 17,5059 -0.41%
ALTIN 964,17-1,38
BITCOIN 3482354,56%
Adana
35°

AÇIK

03:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bahar Dadaloğlu
67133 okunma

Bahar Dadaloğlu

ABONE OL
24 Haziran 2022 16:17
Bahar Dadaloğlu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayça Öztorun

Uzun yıllardır göremediğim, sevgi ve özlemle andığım, sadece üç çocuğunun değil, binlerce çocuğun annesi, Bahar Dadaloğlu’nu gururla yazmayı kendime borç bilirim. Yazar ve Şair olan Bahar Dadaloğlu, Köy Enstitüsünün yetiştirmiş olduğu altın başlı öğretmenlerinden biridir. Yazar ve Şair Nebi Dadaloğlu’nun eşi ve Dadaloğlu’nun gelini olan Bahar Dadaloğlu, yürek yangınlarıyla dolu, vurgun yemiş hayatını mücadelelerle geçirmiş, hiç kimseye karşı eğilip, bükülmemiş yiğit bir kadındır. Onu çok yakından tanıyor olmak benim için büyük bir onur. Derya deniz sohbetleri, sevgi dolu bakışlarıyla, ‘Ben herkesin annesiyim.’ Diye bizlere sıkıca sarılıp, sevgisini eksik etmeyen aydın kadının hikâyesini hep merak ederdim ama cesaret edip soramazdım.

Babam ve annem, Dadaloğlu ailesinin yaşadığı acıyı kendi acısı bilmiş onlar için gözyaşları dökmüştü. 1977’de Mimarlık Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisiyken, ailesinin gözleri önünde katledilmişti Ozan Dadaloğlu. Anasının, babasının ve bacılarının ağıtları göklere yükselerek, biricik delikanlılarını damat niyetine toprağa vermişlerdi. Bahar ve Nebi Dadaloğlu çiftinin en büyük silahı, düşmana inat kalemleri olmuştu. Yazdıkları şiirler gönülden gönüle, nakış gibi işlenirken bir Ozan, bin olmuştu.

On iki kurşun yemiş de/Oy demedi benim oğlum/Yarı yolda koydun beni/Hem elimdin hemi kolum
Ne kadar sevenin varmış/Kırıldı Avşar uşağı/Katiller kaçmasın diye/Oğlum iniyor aşağı
Ozan ben alayım gadan/Gülerek ölüme giden/Ölmesin sürünsün yavrum/Yurdumuzu böyle bölen
Ablanı emanet ettim/Oğlum rahat ölecektim/On bilezik bozdurdum da/Sana gelin alacaktım
Baban çok perişan Ozan/Derdin içine atıyor/Saç sakal bıraktı guzum/Elbiseyinen yatıyor
Bahar Dadaloğlu

Bahar Dadaloğlu, mücadele ile geçirdiği bir asıra yakın hayatını yalın bir şekilde kitaplaştırdı. Koca bir hayatı tanımanın heyecanıyla, zaman tünelinde yolculuk edecekmişim hissine kapılarak bağrıma basmıştım her iki kitabı. Ne kadar özüm dayanır bilmem acı dolu yıllara. Öğrenmek lazım. Geçmişi bilen, geleceğine kararlı bakar. Hainin ve pusunun nereden geleceğini bilerek, dostu düşmanı seçerek yürürsün ömür dediğin bir arpa boyu yolda.

“BAHARIMI GÜZ EYLEDİN” Şiir kitabına yüreğim dayanmadı. Hem okudum hem ağladım. İnsan çektiği acıları bu kadar yalın nasıl yazabilir? Ne güçlü kalemin varmış, yüreği bahar, kaderi kara kış, sevgi dolu Bahar Dadaloğlu…
“İnsan olan, bir anaya yapar mı bu zulümü?” diye geçirdim içimden. Kim için, ne için kıydınız bir fidana? Değdi mi anayı, babayı, iki bacıyı yaslara boğmaya.

baharımı güz eyledin

Vuranı düşman saymıyom/kuzum düşmanımız düzen/seni vurdular ya guzum/büyüyor binlerce Ozan/

KÖY ENSTİTÜLÜ AVŞAR KIZI adlı anı kitabını hayretler içinde kalarak okudum. Hem öksüz, hem de yetim çocuk Bahar’ın hikâyesi, genç kızlığı, Köy Enstitüsü yılları, gelenekleri, evliliği derken seksem beş yıllık koca bir hayatı bilip, Bahar Dadaloğlu’nu örnek almanın onurunu yaşıyorum. Sadece, sırdaşım can arkadaşım Jülide Dadaloğlu’nun, ablam Güzide Melek Dadaloğlu Bulut’un ve Ozan abimin annesi değilsin bizimde annemizsin Bahar Dadaloğlu…

köy enstitülü avsar kızı 2

Yazar ve Şair Hüseyin Yalvaç, Köy enstitülü Avşar kızı kitabı hakkında ki yorumu şöyle; “Baharını güz etmek, bir isteği imgeler. Bu devrimci bir tavırdır, ‘Biz’ olma isteminin tavrıdır. ‘Ben’ kalesini yıkma cesaretini gösteren bu insanlar azdır ama toplumu sarsacak kadar niteliklidir. Baharı güz olan insanlarsa, toplumu sarsmaları, uyandırmaları, sistem tarafından istenmeyen ve cezalandırılan insanlardır”

bahar dadaloğlu

BAHAR DADALOĞLU HAKKINDA

Bahar Dadaloğlu, 1930 yılında Pazarören’e bağlı Alagazili köyünde doğdu. Babasını küçük yaşta kaybetti. 1944 yılında girdiği Pazarören Köy Enstitüsünden 1949’da mezun oldu. Amcaoğlu ve okul arkadaşı Şair Nebi Dadaloğlu ile evlendi. Üç çocuk annesi olan Bahar Dadaloğlu 1966’da Ankara’ya tayin oldu. 1977’de emekli olan Bahar öğretmen, türlü acı ve baskılara rağmen, düşmana inatla ayakta kalabilmiş bir Anadolu anasıdır. Gönülden gönüle aktarılmak üzere birbirinden kıymetli şiirleri, anıları ve hikâyeleri eser olarak yayınlanmaktadır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.