Bakan Avcıdan YÖKün Kaldırılması Açıklaması

Bakan Avcıdan YÖKün Kaldırılması Açıklaması

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi’nin ardından, 26. dönemde görev yapacak milletvekillerinin TBMM’de kayıt işlemleri devam ediyor. Meclis Şeref Holü’nde kurulan masalarda Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AK Parti Eskişehir milletvekilleriyle birlikte kaydını yaptırdı. 1 Kasım seçimlerinin memlekete, millete hayırlı olmasını dileyen Nabi Avcı, istikrar içinde memlekete hizmet etme imkanı buldukları için sevinçli olduklarnı kaydetti.

Yeni kabinede yer alıp almayacağına ilişkin bir soruya ise Avcı, “Bu soruya herhalde benim cevap vermemi beklemiyorsunuz?” karşılığını vererek güldü. Önemli olanın memleketin kendi içinde tutarlı, istikrarlı, dirayetli bir hükümete sahip olması olduğunu dile getiren Avcı, 1 Kasım seçimleriyle milletin sandıkta hükümeti kurduğunu söyledi. Eğitimde de iyi bir mesafe alındığını savunan Avcı, Cumhuriyet döneminin bütün göstergeler bakımından en başarılı 13 yılını geride bıraktıklarını iddia etti.

Öğretmenler Günü’nü de kutlayan Avcı, öğretmenlere müjdelerin arkasının kesilmeyeceğini kaydetti. Vakıf üniversitelerine kayyum yönetiminin atamasını da içeren YÖK düzenlemesinin hatırlatılması üzerine Avcı, “Seçim beyannamemizde zaten YÖK ile ilgili düzenlemenin yer alacağı çerçeveler belirlenmişti. Dolayısıyla o beyanname çerçevesinde inşallah önümüzdeki dönemde YÖK de daha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır.” karşılığını verdi.YÖK’ün kaldırılıp kaldırılmadığının düşünülüp düşünülmediğinin sorulması üzerine Avcı, “Her halukarda üniversiteler içinde bir koordinasyon kurumuna ihtiyaç olacaktır. Ama bu, bugünkü YÖK yapısıyla olmaz. Farklı bir düzenleme ile geldiğimiz noktayı da dikkate alan bir düzenleme ile seçim beyannamemizde de vurgulanan biçimiyle bir çerçeve yasayla bu konu, mevcut YÖK’ün birikimi, deneyimleri de hesaba katılarak onlar da ihmal edilmeden bir düzenleme yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın