Bakan Yardımcısı yeni vergiyi açıkladı. Hamsi 100 TL’ye fırlayabilir dedi

Bakan Yardımcısı yeni vergiyi açıkladı. Hamsi 100 TL’ye fırlayabilir dedi

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, hamsinin fiyatının 100 TL’ye fırlayabileceğini söyledi. TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu’nda konuşan Birpınar, küresel ısınmaya dikkat çekerek, emisyon vergisinin Türkiye’de uygulamaya konulabileceğini dile getirdi.

TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu, AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu başkanlığında toplandı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal komisyon üyelerine sunum yaptı.

Türkiye’de emisyon vergisinin uygulamaya konulabileceğini belirten Birpınar, “Türkiye, 17 Şubat 2021’de İklim Değişikliğiyle Mücadele Sonuç Bildirgesi yayınladı. Dünyada son dönemde bir iklim kanunu var. AB bunu çıkardı, diğer ülkeler de çıkarmaya başladı. Biz de çalışma başladık. Mesela bacasından gaz çıkaran veya bu emisyonları çıkaranlara vergi getirilebilir.” ifadelerini kullandı.

Birpınar, dünyanın ortalama sıcaklığının giderek arttığını belirtti.

Sıcaklığın artmasına bağlı olarak karalar üzerindeki buz kütlelerinin eridiğine dikkati çeken Birpınar, “Böyle olunca deniz seviyesi yükseliyor. Yüzyılın sonunda sıcaklıkların 3 derece artması durumunda deniz seviyesinin 5 metreye kadar artması söz konusu. Birçok ada ülkesinin yok olacağı, kıyı ülkelerinin sular altında kalacağı bir durum olacaktır. Böyle olunca İstanbul Boğazı’ndaki su seviyesi de yükselecektir. Belki de İstanbul Boğazı’nda başka binaların yalı olacağını göreceğiz.” diye konuştu.

Hamsi fiyatlarının 100 liraya fırlayabileceğini de belirten Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, sözlerine şöyle devam etti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haftanın Kahramanı - Birsen Avan

“Karadeniz Bölgesi’nde hamsi balığının fiyatı 50 liraya çıktı bu sene, seneye 100 liraya fırlayabilir. Neden? Çünkü iklim değişikliği ile Karadeniz ısınmaya başladı, hamsi kuzeye kaçıyor. Bizim balıkçı yakalayamayınca arz-talep dengesinden fiyatlar yükselmeye başlıyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın