Kozan'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun!

Baklanın Faydaları

Baklanın Faydaları

Baklanın Faydaları

Baklanın faydaları, bakla boyu bir metreyi bulan, kazık köklü, hoş kokulu çiçekleri olan çok yıllık baklagiller familyasından olan bir bitkidir. Bitkinin kök bölümü toprağın bir metre kadar altına inebilir. Köklerinde yumrular şeklinde yapılar olan ve kuvvetli bir gelişim gösteren bitkiler arasında yer alır. Salatalarda taze  yaprakları kullanılabilir, meyvelerinden tazeyken yemeklerde faydalanılabilir. Meyveler olgunlaştıktan sonra, içindeki taneleri de yemek yapımında kullanılır. Bakla ile yapılmış yemekler oldukça lezzetli olduğu gibi, kansere karşı koruyucu etkisiyle herkese önerilebilir. Meyvelerin tazeliğinde taneleri yeşil renkteyken, olgunlaşmadan sonra kahverengiye döner. Baklanın kurusu, taze olandan daha besleyici özelliğe sahiptir. İçeriğinde bol miktarda A, C, B2, B6, B1 ve K vitamini olan bakla, karbonhidrat, protein, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Bakla yemek olarak pişirildiğinde aynı gün içinde tüketilmelidir. Yemeğin beklemesi halinde, karaciğeri yoran bir etkisi bulunmaktadır. Ülkemizde bolca yetişen bakla, sultani, sakız ve Bayrampaşa olarak anılan türlere sahiptir. Baklanın vücutta su tutma özelliği olduğundan, tüketiminde fazlaya kaçılmamalıdır.

Baklanın faydaları nelerdir?

  • Vücutta kolesterolü düşürücü etki yapar. Özellikle kötü kolesterolün düşürülmesinde etkilidir.
  • İdrar yollarını temizler, böbrek taşı ve böbrek kumunun düşürülmesinde etkilidir.  • İçeriğindeki lif oranının fazla olması nedeniyle, kabızlık çeken kişilere tavsiye edilir.
  • Hemoroit ve kalın bağırsak sorunlarında, hastalığı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda bağırsak parazitlerinin düşürülmesinde etkilidir.
  • Hazımsızlık sorunlarının giderilmesinde bakla tüketimi faydalıdır.
  • Göğüs hastalıklarında ve öksürüğün kesilmesinde bakla tüketilmelidir.
  • Siyatik ve romatizma gibi eklem sorunlarında ağrıları dindirici etki yapar.
  • Cilt sorunlarında haricen lapa şeklinde sürülmesi faydalı olur.

Baklanın faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için, lekesiz, taze ve yeşil renkli olanları tercih edilmelidir. Bunu pişirmeden buzdolabında bir kaç gün süreyle saklayabilir, pişirdiğinizde ise aynı gün içinde tüketmeniz gerekir. Şeker hastalarının bakla yemesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü içeriğindeki nişasta oranı fazladır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda baklanın parkinson hastalarına iyi geldiği hakkında bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Çünkü dopamin maddesinin içeriğindeki L-dopa adındaki bileşik, doğadaki şifalı bitkiler içinde en fazla baklada vardır. Parkinson hastalığının oluşma sebebi ise, beyinde olan dopamin dengesizliğidir. Bu nedenle hastaların bakla tüketmesi, bu hastalığa karşı alınacak en iyi çaredir. Ancak diğer şifalı bitkiler gibi bakla tüketimi içinde, uzmanların önerileri dikkate alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN