Bana Bir Şey Olmaz Anlayışı

Bana Bir Şey Olmaz Anlayışı

Aslında pek çoğumuzun yaptığı tipik davranışlardan birisidir. Olmama ihtimalini, olabilme ihtimalinin önüne geçirerek öyle hareket etmek.

Hemde tedbir filan almaksızın yaparız bütün bu olumsuzlukları… Bana bir şey olmaz anlayışıdır bahsettiğim. Mesela korona virüsüne karşı tedbirleri almamak için direnmek gibi. Aslında bilinçli bir direnme değildir bu, yalnızca ya, ” bana bir şey olmaz” tezahürünün bir sonucudur.

Bu davranış modelleri o kadar çok ki, Çernobil patlaması sonucu yayılan radyasyonlu çayların içilmesi ve ” bana bir şey olmaz” anlayışıyla çok sayıda kişinin kansere yakalanması örneğini de unutmamalıyız.

Rus nataşalarda var olduğu bilinen AİDS bulaşıcı hastalığa rağmen”Atın ölümü arpadan olsun”anlayışı ile her yere mikrop yayarak hastalığın pençesinde ölenleri de bir tarafa yazmak gerekir.

Trafik kazaları Türkiye de inanılmaz boyutlarda ve o kadarda önleyici tedbirler alınır ama hiç önlenemez. Aslında herkes bilir de bu tedbirlerin uygulanması gerektiğini ama nedense “bana bir şey olmaz “diye diye ölümler devam eder.

Aslında herkes bilir neden kilo alındığını, kilonun hastalık demek olduğunu aman ya, bunu da yiyeyim sonra fazla yemem. Bir defa yemekle “bana bir şey olmaz” diye diye obez olur, karaciğer yağlanır, damarlar tıkanır kalp tekler ama biz hala “bana bir şey olmaz “anlayışıyla bütün yanlışları yapmaya devam ederek ölür gideriz.

İş kazalarına bakınız.Hiç bir önlem almaksızın En zor ve tehlikeli işlerde çalışırız ve sürekli uyarır uzmanlar, tehlikenin varlığını, neler yapmaları gerektiğini söylerler ve ” bana bir şey olmaz” diye diye kazaları yaşarız, hayatımız pahasına.

Yaptıklarımız yalnızca yasak savmakla sınırlı kalır. Maalesef önlemlerimizi ya hiç almayız ya da almış gibi yaparız.

Herkes öleceğini bilir.Cenazelere katılıp taziyelerde bulunurlar. Eve gelince her şey biter yine bildikleri gibi yaşar gider insan oğlu ahiretmiş, hesap vermekmiş cennetmiş, cehennemmiş hepsini bilir de yine aynı anlayış nükseder, “Bana bir şey olmaz”,daha çok vakit var diye diye kendimizi kandırarak ölür gideriz
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın