DOLAR 17,9683 0.28%
EURO 18,2902 0.24%
ALTIN 1.024,280,14
BITCOIN 4262493,39%
Adana
31°

AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Barut: Kadınların onurlu mücadelesinin yanındayız
69 okunma

Barut: Kadınların onurlu mücadelesinin yanındayız

ABONE OL
07 Mart 2018 14:19
Barut: Kadınların onurlu mücadelesinin yanındayız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Kadınları siyasal, toplumsal ve üretim alanlarında güçlü hale getirmeliyiz”

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, kadınların onurlu ve haklı bir şekilde sürdürdüğü özgürlük ve hak mücadelesinin sonuna dek destekçisi olduklarını belirterek, “Kadınlar özgürleşmeli, sosyal yaşamdan, ekonomik yaşama dek hayatın her alanında daha çok yer almalı ve erkeklerle eşit olmalıdır” dedi.

HAKLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ CUMHURİYET DEVRİMLERİYLE ELDE EDİLDİ

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında Türkiye’de kadınların bugün sahip oldukları hakların büyük bir bölümünü Cumhuriyet devrimleriyle birlikte, birçok Avrupa ülkesinden daha önce elde ettiğine işaret eden Barut, günümüzde ise elde edilen bu hakların kullanılamaz duruma geldiğini vurguladı.

“KADIN EMEĞİNİN SÖMÜRÜSÜ, KADIN CİNAYETLERİ VE İSTİSMARLAR KATLANARAK ARTIYOR”

Kadını ikincileştiren, ötekileştiren anlayışın Türkiye’nin kalkınması, gelişmesi ve çağdaş bir uygarlık olmasının önündeki en büyük engellerden biri olduğunu dile getiren Barut, “Bugün ülkemizde kadın emeğinin sömürü, kadın cinayetleri ve istismarlar ne yazık ki katlanarak artıyor. Ne yazık ki, geride bıraktığımız 2017 yılında 409, sadece bu yılın ilk iki ayında ise 75 kadın katledildi. TÜİK verilerinden hazırlanan Sosyal Bozulma Raporu’na göre ise sadece 2011-2016 yılları arasında 232 bin 313 çocuk erken yaşta evlendirilirken, 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan kız çocuğu sayısı ise 15 bin 937 oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam edemeyenlerin çocukların yüzde 97.4’ünü de kız çocukları oluşturuyor. Tüm bu veriler ülkemizde kadınların toplumsal yaşamdaki yerini apaçık bir şekilde ortaya koyuyor” diye konuştu.

“KADINLAR HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL”

Kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmasının, verdikleri mücadelenin en önemli ayağı olduğunu dile getiren Barut, ekonomik yaşamda kadınların hak ettiği konumda olmadığının altını çizdi. Barut, “TÜİK verilerine göre çalışabilir yaş aralığı olan 15-65 yaş arasında 32 milyon 200 bin kadından sadece üçte biri iş arıyor ve bunlardan sadece 8 milyon 800 bini iş bulabiliyor. Aynı verilere göre genç kadın işsizlik oranı ise yüzde 27 düzeyinde. 18-24 yaş grubundaki 3 milyona yakın genç kadının yüzde 40.5’i  ise ne okula gidiyor ne de çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“KADINLARIN ONURLU MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ”

Böylesine karamsar bir tabloya karşın Cumhuriyet kadınlarının onurlu bir mücadele verdiğini belirten Barut, “Bu mücadelenin sonuna dek destekçisiyiz. Kadınlarımız yaşamın her alanında erkeklerle yan yana olmalıdır. Siyasetteki, ekonomik, kültürel ve sosyal yaşamdaki kadınların sayısı hızla artmalı. Ulusal kurtuluş mücadelesini erkeklerle omuz omuza verip, çağdaş medeniyet hedefiyle Cumhuriyeti yine erkeklerle birlikte kuran kadınlarımız, bugün de her alanda söz sahibi olmalıdır. Çağdaş uygarlığın gereği budur” diye konuştu.

“KADINLARI SİYASAL, TOPLUMSAL VE ÜRETİM ALANLARINDA GÜÇLÜ HALE GETİRMELİYİZ”

Siyasal iktidarın kadın cinayetlerini sonlandırıp, kadınların iş yaşamında daha çok yer almasını sağlayacak önlemleri ivedi olarak alması gerektiğini vurgulayan Barut, “Ayrıca kadınların sahip olduğu hakları kullanmasının önündeki engeller de bir an önce kaldırılmalıdır. Her sorunun asıl kaynağında kadınlarımızı ikincil plana atan ve sorunlarını görmezden gelen politikalar son bulmalı, kadınlarımızı siyasal, toplumsal ve üretim alanında güçlü hale getirmeliyiz” diyerek  tüm kadınların emekçi kadınlar gününü kutladı.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.