Barut: ‘Süt üreticileri mağdur edilmesin’

Barut: ‘Süt üreticileri mağdur edilmesin’

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, çiğ süt fiyatlarındaki belirsizliğin ortadan kaldırılmasını ve üreticilerin haklı taleplerinin yerine getirilmesini istedi

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, çiğ süt fiyatlarındaki belirsizliğin ortadan kaldırılmasını istedi. Süt üreticilerinin sahipsiz ve yalnız olmadığına dikkat çeken Ayhan Barut, üreticilerin haklı taleplerinin mutlaka yerine getirilmesini istedi.

‘FİYAT NEDEN DÜŞÜRÜLÜYOR?’

Türkiye’de içerisinde üreticiler ve sanayicilerin de bulunduğu Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) çiğ süt tavsiye fiyatını belirlediğini anımsatan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Ülkemizde 1 Şubat-30 Haziran tarihleri arası için belirlenmiş çiğ süt referans fiyatı 1.44 TL ve buna ilaveten 9 kuruşluk soğutma ve hizmet bedeli vardı. Yani soğutma ve hizmet bedeli ile birlikte 1 kilogram çiğ süt fiyatı 1.53 TL idi. 27 Temmuz 2018 tarihinde yapılan USK toplantısında ise 1 Ağustos’tan geçerli olmak üzere 1 lira 70 kuruş ve ek olarak sanayicinin bizzat ayrı ödenmesi hususundaki haklı ısrarı ve talebiyle 10 kuruş soğutma bedelinin ilave edilmesiyle 1,80 TL olarak belirlenen çiğ süt fiyatı, toplantı sonrasında USK yönetim kurulunda üreticiyi temsil eden üyelerin bile haberi olmadan ve nasıl alındığı bilinmeyen bir kararla hem de 15 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere soğutma ve hizmet bedeli dahil edilerek süt fiyatı 1.70 TL’ye çekilmek isteniyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  SPİNCİLER... BİZ BURADAYIZ, ALABALIKLAR NEREDE... AT ÇEK İLE ALABALIK AVI
‘ÜRETİCİLER SAHİPSİZ DEĞİL’

Ulusal Süt Konseyi’nde alınan ortak karara uyulmasını, fiyat belirsizliğinin acilen ortadan kaldırılmasını ve bu konuda kamuoyuna net bir açıklama yapılmasını isteyen CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Türkiye’de hayvancılık ve sürdürülebilir bir üretimin mutlaka sağlanması gerekiyor. Bunun için de üreticilerimizin maliyetlerinin azaltılması, ürünlerinin kazanç getirmesi ve üretimin de desteklenmesi şarttır. Bu nedenle çiğ süt fiyatları belirlenirken de olaya bu pencereden bakılması gerekir. Ürettiğinden kazanamayan bir üreticinin sürdürülebilir bir iş yapması mümkün değildir. Oysa 27 Temmuz’da çiğ süt için soğutma ve hizmet bedeli dahil 1,80 TL/Litre olarak fiyat belirleyen Ulusal Süt Konseyi, arka arkasına çelişkili ve neden olduğu bilinmeyen açıklamalar yaparak üreticinin eline geçecek çiğ süt fiyatını 1.60 TL olarak belirlemek istemektedir. Üstelik bunu Merkez Bankası’nın istediğini ileri sürüp, uygulama tarihini de 15 Ağustos’tan başlatmak istemektedirler. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Ulusal Süt Konseyi üretici başta olmak üzere her kesimin haklarını korumak, süt sektörünün geleceğini planlamak, sorunlarını beraberce aşmak için kurulmuştur. Bu yapısını korumalı ve buna uygun hareket etmelidir. Üreticinin alın teri korunmalıdır. Oysa USK üreticilerin aleyhine süt fiyatı belirlemek istiyor. Zaten üreticilerin 27 Temmuz 2018 tarihi itibariyle maliyetlerinde yüzde 29’luk artış varken maliyet hesaplarını yaparken 1 Haziran tarihini baz alarak büyük bir skandala ve haksızlığa imza atan USK itibarını yitirmiştir. Şimdi de döviz aşırı yükseliyor, elektriğe zam yapılıyor ve asıl gider olan yemin dövize bağlı ve keyfi zamlarla artması neticesinde maliyetler sürekli yükselmektedir. Ancak ne yazık ki bu maliyet artışına karşın süt fiyatı düşürülmek isteniyor. Unutulmasın ki üreticiler yalnız ve sahipsiz değildir. Acilen Ulusal Süt Konseyi’nde herkesin uzlaşmasıyla belirlenen hizmet bedeli dahil 1.80 TL çiğ süt fiyatı kamuoyuna duyurulsun. Uygulama tarihi de 15 Ağustos değil 1 Ağustos olarak belirlensin.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bloomberg’den Türkiye yorumu: Bölgesel resetleme gündemde

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın