Basın Bülteni

Basın Bülteni

Haber ve diğer yazınsal türler ile bildiri,yazılı açıklama,deklarasyon ve mesaj,medya organizasyonlarına genelde ‘’BASIN BÜLTENİ’’ aracılığıyla ulaştırılmaktadır.

Süre çok kısa,iletinin hemen ulaştırılması gerekli ise böyle durumlarda,bildiri açıklama,deklarasyon,mesaj,haber,fotoğraf,görüntü doğadan kitle iletişim araçlarıyla ya da bizzat yazılı ve elektronik basın organlarına yansıtılmaktadır.
Basın Bülteni hazırlamanın kolay olması ve fazla bir harcamayı gerektirmemesi nedeniyle,özellikle günümüzde sıkça uygulanmaktadır.

Hazırlama biçimi,kuruluşların ekonomik durumuna göre değişkenlik göstermektedir
Kamu kuruluşlarında,örneğin,Cumhurbaşkanlığı.TBMM Başkanlığı;Başbakanlık ve Bakanlıklar,Genel Müdürlükler,İl Örgütleri,Yerel yönetimler,çoğu kez,hedef kitlelere bülten yöntemiyle seslenmek tedir.Haber niteliği taşıyan çoğu duyurularda da aynı yönten uygulanmaktadır.Örneğin,elektrik ve su kesintileri,yüksek gelirim uyarıları,vergi yükümlerine ilişkin hatılatmalar,askere alınmalar,hava durumları gibi,günlük yaşamdan kesitler de yine hdef ‘’bülten’’yöntemiyle yansıtılmaktadır.

Bültenlerin,kuruluşlarca belirlenmiş adları vardır.Bu ad,bültenin birinci sayfasında ya da kapağında,üstte yer almaktadır.Çoğu kuruluşlar,bu adın sol yanına,logolarınıda koymaktadır.

Bültenleri,kuruluşlarca belirlenmiş adları vardır.Bu ad,bültenin birinci sayfasında ya da kapağında,üstte yer almaktadır.Çoğu kuruluşlar,bu adın sol yanına,logolarınıda koymaktadırlar.
Bülteni hazırlayan kuruluşun adı,adresi,heberleşme birimleri,telefon,teleks ve faks numaraları ya birinci sayfanın en alt bölümünde,çizgiyle ayrılmış olarak ya da son sayfada yer almaktadır.

Bültenler medya organizasyonları dışında,ilgili kuruluşlara da gönderilmekte,bir çeşit ‘’haberleşme’’aracı olarak da uygulama alanı bulunmaktadır.

Halkla ilişkiler ve basın bürolarında görevlilerin,uygulamada en çok karşılaştıkları bir uğraş alanı olan bülten hazırlama yöntemi için haber ve basın bildirisi yazmayı bilmek gerekmektedir.Bu kültürden yoksun olanlar,bülten hazırlamada başarılı sonuca ulaşamazlar.

Polis ve jandarma olayları,meteoloji günlük değişmeleri,valilikler,kaymkamlıklar ve bunlara bağlı kamu kuruluşları,yerel yönetimlerden özelikle Belediyeler etkinliklerini,çalışmalarını ve hedef kitlelere göndermelerini,çoğunlukla bülten hazırlayarak gerçekleştirilmektedir.

Bültenlerin ilk sayfasında kapak düzeni biçiminde kuruluşun logosuna yer vermek tanıtım açısından yararlı olacaktır.İmzasız hazırlanan basın bültenlerini çoğu kez değerlendirilmemektedir.

Bu davranışta inandırıcılık ve sorumluluk duygusunun bulunduğunu vurgulamak gerekir.

Bültende yer alan bilgiler,gazetevilik tekniğine göre hazırlanırsa yayınlama şansı o denli artıcaktır.

Bazı kamu ve özel sektör kuruluşları 3 aylık,2 aylık,15 günlük ya da haftalık haber bültenlerini dergi ya da gazete şeklinde hazırlamaktadırlar.Gazetecilik tekniği ile hazırlanan,halkla ilişkiler açısından  da etkili olan,bu yöntem giderek yaygınlık kazanmaktadır.

Söz konusu yayınlar dergi ya da gazete niteliği taşıdığı için basın yasası çerçevesinde ele alınmaktadır.Mutlaka bir sahibi ve yazı işleri müdürü bulunmalı ve o yerin en büyük mülki amirliğe beyaname vermalidir.

Örnekler : PTT Dergisi,ışıklar holding’ten Haberler,DYO’dan Haberler,Yeşilay Dergisi,İletişim Fakültelerince yayınlanan dergiler,sendikaların ve bazı meslek kuruluşlarının yayın organları.
Bu denli bülten-dergide evlenmeden ölüme,sanat ve spor  etkinlikleri ne kadar her türlü haber verilmektedir..Bu yöntem kuruluşun hem dışa açılması bakımından,hem de iç iletişim açısından yerinde bir halkla ilişkiler uygulamaskıdır.

Dergi ve gazeteleri,kurumların bünyelerindeki basın ve halkla ilişkiler birimleri düzenleyebileceği gibi,konuyla ilgili reklam ve tanıtma ajansları da ücretle hazırlanmaktadırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın