Başkan Alemdar Öztürk Başlayan Sirkeli Kazı Çalışmalarını Ziyaret Etti

Başkan Alemdar Öztürk Başlayan Sirkeli Kazı Çalışmalarını Ziyaret Etti

Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk Sirkeli Höyüğü’nde devam eden kazı çalışmalarını gerçekleştiren ekibi ziyaret etti. Başkan Alemdar Öztürk, Kazı Başkanı Prof.Dr. Miroslav Novak ve ekibinden kazılar hakkında bilgiler aldı.

Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier Sirkeli Höyüğü kazılarının 2006 yılından beri devam ettiğini ve 2011 yılından sonra antik kentlerin, kabartmaların, sur duvarlarının gün yüzüne çıktığını belirterek “Ceyhan’daki bu höyük kendi dönemi içersinde Hitit dönemine ait en büyük yerleşimlerin bulunduğu Kilikya bölgesinde yer almaktadır. Bunun dışında kalkolitik dönemden Hellenistik döneme kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Hitit imparatoru 2. Muvattali’ye ait kaya kabartması da önemini daha da yükseltmiştir. Kazı çalışmaları buranın Kilikya bölgesinde yer alan en büyük Hitit merkezi olduğunu gösteriyor. Kazılar, 2. Ramses döneminden kalma ve Anadolu’nun en eski kabartma medeniyetlerinin de Sirkeli’de bulunduğunu gösteriyor.” dedi.

sirkeli höyüğü inceleme (2)

BAŞKAN ALEMDAR ÖZTÜRK: ÜLKEMİZ MEDENİYETLERİN BEŞİĞİDİR

Kazı Başkanı Prof.Dr. Miroslav Novak ve ekibine çalışmalarında başarılar dileyen Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, “Medeniyetlere beşiklik eden ülkemizin her karış toprağından tarih fışkırmaktadır. Ceyhan da bu bölgelerden biridir. Özellikle bu tür kazı çalışmalarının bölgemiz ve ülkemiz turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kazı çalışmalarının turizme kazandırılması için Ceyhan Belediyesi olarak imkânlarımız dâhilinde desteğimiz devam edecektir. Başta Prof.Dr. Miroslav Novak olmak üzere tüm kazı ekibine ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fekeli Nakliyeciler Mağdur

sirkeli höyüğü inceleme (3)

sirkeli höyüğü inceleme (4)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın