DOLAR 9,29000.29%
EURO 10,77030.2%
ALTIN 527,440,21
BITCOIN 5771522,13%
Adana
23°

AZ BULUTLU

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Başkan Karalar Fox TV’deydi…

Başkan Karalar Fox TV’deydi…

ABONE OL
21 Ağustos 2021 14:00
Başkan Karalar Fox TV’deydi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünden iletisi gelmişti.

Gelen iletide “yarın Fox tv ekranlarında İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programının yayın konuğu olacağım. Covid 19’a karşı yaptığımız çalışmalarımızı konuşacağımız canlı yayını izlemeye hepinizi davet ediyorum. Zeydan Karalar Adana Anakent Belediye Başkanı” bilgisi yer alıyordu.

Covid 19 süreci nedeniyle adına “önlem/ kapanma” adı verilen, “hes” denetiminin sıkılaşacağını yineleyen açıklamalar geldikçe “ya sonra” sorusuna verecek yanıt bulmakta zorlanırken Başkan Karalar’ı izleyecektik!

Şu an Adana Belediyesi’nin yaptıkları arasında bildiklerimiz da var, bilmediklerimiz de…

Yurdumuzun önemli büyüklüğü olan bir kentinde neler yapmasına izin veriliyordu, neler yapabiliyordu, neleri engelleniyordu; bunları duyacak/ bunları öğrenecektik!

Ayrıca İBB ile TTB’nin sürekli dile getirdiği, son aylarda yaşamını yitirenler arasındaki “covid 19” sayısını, bir de elbette corona virüsün yayılma gösterdiği günlerde Adana’da gerçekleştirilmek istenen bin yataklı “sahra hastanesi” konusunda yeni gelişmeler/ girişimler/ beklentiler üzerine kafa karışıklıkları giderilecekti!

***

“Evet, Zeydan Karalar” ekranda…

Sakalı uzamıştı. Sesi Kozan dağları gibi “çatal/ matal”… Daha önce böyle gören olmuş muydu bilmiyorum ama; ben ilk kez gördüm! Küçükkaya sorduğunda da “pozitif olgu” nedeniyle kullandığı ilaçlar olduğunu, bitiminden sonra kestireceğini, söyledi…

Gelelim “genel” sorunlara…

Adana’yı anlattı. Özellikle güney bölgesindeki yükselmeye dikkat çekti. “”Ne yazık ki, dünyanın her yerinde kurallara uymayan benzerlerini görüyoruz” dedi.

Geçtiğimiz nisan ayında “gündeme” geldiğinde çok konuşulan, ayrıca “benzer” demeyeceğim; daha “özensiz” biçimde İzmir’de gerçekleştirilen Tepecik Hastanesi’nin spor salonunun revire dönüştürülmesi yeniden “Adana Sahra Hastanesi’ni” gündeme getiriyordu doğallıkla.

Başkan Karalar kısaca yaşananlardan duyduğu kaygıyı dile getirdikten sonra “bizden istenirse bir hafta içerisinde ikiyiz yataklı, onbeş gün içerisinde de bin yataklı sahra hastanesini gerçekleştirebiliriz. Üstelik sağlık ekibimizle de destekleyebiliriz” dedi.

Bunun dışında, istenmesi durumunda şu an kullanılmayan, ancak zamanında kullanılan Numune Hastane’ni, Verem Savaş Hastanesi’ni iyileştirebileceklerini, kullanılacak duruma getirebileceklerini, kapı- pencere- boya gibi işlerin yapılabileceğini açıkladı.

Başkan Karalar, Adana’da covid 19’la mücadele kapsamında “yapılacakların” istenmesini bekliyor…

***

Bilmiyorum izleyiciler nasıl buluyor ama, İsmail Küçükkaya’nın sunuş biçimi, ne birinden diğerine geçiş şekli, ne de konuya egemenliği konusunda olumlu düşüncelerim yok!

Başkan Karalar’ın izlencede kaldığı süre onaltı dakika oniki saniye sürmüş. Ancak onuncu dakikada “varsa son tümcenizi alayım” deniş…

Çağrı “sanki” yalnız “sahra hastanesi” için yapılmış, ya da başkan Karalar yalnız “sahra hastanesini” anlatmak için katılmış gibiydi.

Adana koca bir kent. Yoksullukları/ sorunları diz boyu, bu güne değin ekonomik koşullar zorluyordu yurttaşları, şimdi hastane kapıları, uzun sıralar, covid 19 testi uğruna kalabalığın içinde yer almalar, esnafın durumu, test sonucu pozitif çıkan yurttaşların durumu, evden çıkamayan hastaların gereksinmelerine nasıl kavuştuğu, “iktidarın” yaşamını yitirenler konusunda verdiği eksik bilgiler…

Sanki hiç birinin gereği yoktu, ya da sorulması gereksizdi!

Onuncu dakikadan sonra, altı dakika daha kalabildi Başkan Karalar…

***

Son altı dakika…

Başkan Karalar, eğer Küçükkya’nın “varsa son tümcenizi alayım” sözünü yerine getirmiş olsaydı;

Adana’da, bildirimin çok üzerinde covid 19 olgusu olduğunu öğrenemeyecekti!

Yaşamının yitirenleri/ arasındaki bulaşıcı hastalıklardan olanların sayısını öğrenemeyecekti!

Kahveci esnafına bin lira destekleme yapılacağı öğrenilemeyecekti!

Üç gün önce Gaziantep Belediyesi’nin esnafa yapacağı desteği göstermeyen kanal olmadı kanımca, esnaf adına sevinmedim de değil! Peki, Zeydan Karalar ne yapacaktı, Mansur Yavaş ne yapacaktı, Ekrem İmamoğlu ne yapacaktı, Turunç Soyer ne yapacaktı? Burada yapılanların kıyısından/ köşesinden kırkılarak, zorla yer verilmesi üzüyor beni!

Başkan Karalar “sahra hastanesini” yapmaya başladığı günlerde, üstüne gitmeyen yandaş medya/ sözcü yoktu! Kimi güldü/ komik saydı, kimi dalga geçercesine eleştirdi, kimi küçümsedi! Konu meclise bile taşındı!

Peki, kahveci esnafına yapılması istenen destek neden hiçbir yerde konu olmaz?

Hepsini bir yana bırakalım…

Objektif yayın yaptığına inanılarak izlenen Fox TV neden yandaş kanallar gibi davranmaya çalışır, neden daha söyleşinin başında “varsa son tümcenizi alayım” der?

Başkan Karalar’ın daha çok diyecekleri olduğuna inanıyorum; haydi bakalım “yerel yönetim, yerel basın elele”, birbirinizin önemini bilin!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.