Basketbol Tarihi

Basketbol Tarihi

Basketbol, ABD’nin Massachumetss eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Hıristiyan Birliği (YMC) Eğitim Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891’de bulunmuştur. Atlet ve beyzbolculara kış antrenmanı yaptırmak amacıyla geliştirilen bu oyunda amaç, tahtadan yapılmış sepetlere topun sokulması idi. İlkinde, 7 kişilik iki takım arasında 20’şer dakikalık üç devre üzerinden oynanırdı. Oyunun asıl amacının duvarlara asılı sepetlerin içine topu sokmak olduğundan ‘sepet topu’ anlamına gelen BASKETBOL adı verilmiştir.

Basketbol bulunuşunun kısa bir süre ardından üniversitelere ve hatta semtlerde bulunan cimnastik salonlarına kadar yayıldı. Amerika 1897 yılında erkeklerde, ardından 1900 yılında da bayanlar arasında ilk milli basketbol şampiyonalarını düzenleyerek bu sporu ülke çapında geliştirdi. 1904’de olimpiyatlarda oynanmaya başlandı. Basketbol 1913’te Uzak Doğu’ya ulaştı. Bir kaç yıl içinde de dünyanın her tarafında basketbol oyununu görmek mümkün oldu. 1932 yılında ise, İsviçre, Yunanistan, İtalya, Portekiz, Arjantin, Romanya ve Çekoslavakya’nın işbirliği ile FIBA (Basketbol Federasyonları) oluşmuştur.
Basketbol’un Türkiye’ye gelişi, 1904 yılına rastlamaktadır. İlk kez Robert Koleji öğretmenlerinin yönetiminde deneme amaçlı oynanmıştır. 1911’de ise, G.Saray Lisesi beden eğitimi öğretmeni Ahmet Robenson basketbol kurallarını dilimize göre uyarlamıştır; ancak, teknik bilgiler eksik olduğundan olumlu sonuçlar alınamamıştır. İlk çalışmalar ise 1920’de başlamaktadır. İlk basketbol ligi 1927’de kurulmuştur. 1933 yılından itibaren ise resmi müsabakalar yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın