Bay Konsolos

Bay Konsolos

Mahmut Senol

Yazari: Mahmut Senol
Yayinevi: Altin Kitaplar Yayinevi
Basim Tarihi: Agustos 2005
Sayfa Sayısı: 272

KITAP HAKKINDA
‘Düsünmeyin bayim, düsleyin! ‘ dedi Bay Konsolos ve sonrasi, ‘Size düslerimi anlattim, ancak sizin nasil algiladiginizi çogu zaman ben bile beceremedikten sonra, bire bir dogruluk içinde size neyi yazabilirsiniz ki? ‘ diye ekledi.

Gazeteci- yazar Mahmut Senol ikinci kitabinda, ülkesini yitirmesine karsilik bundan habersizce diplomatik görevini sürdüren bir Konsolos’un yasaminin son üç gününü kaleme aliyor. Adi, sani açikça yazilmakla birlikte, Akdenizlilerin çok iyi bildigi bir ülkenin kiyisindaki küçük, sevimli ve tanidik bir kasaba kirk yil boyunca olmayan bir ülkenin elçiligini yapan Bay Konsolos artik kasabalilarca tartismaya gerek kalmayacak kadar benimsemistir. Onun kasabadaki varligini ve tarih sahnesinden çekilmis eski Tangerine Cumhuriyeti’nin oradaki elçiligini kabullenenlerin toplu “halisinasyonuna” Bay Konsolos da, delice bir sevinçle katilir. Kasabada bir hayal perdesinde hep birlikte yasanmistir. Sonra da bir gün gerçek anlasilir, ama belki anlasildigini yazarin açikladigi gerçek bir düstür! Bunu hiçbir zaman bilemeyiz…

Senol yayinevimizden çikmis ilk kitabi Phaselis Adagi ‘nin ardindan, tarih romanlarina bir süre uzak durmak için, bir düs ve fantezi dünyasinda dolasiyor, bu kitabinda… Quixotic romaninda edebiyat kuramlari açisindan çok tartisilacak, unutulmaz bir karakterle, Bay Konsolos’la karsimizda.

Cervantes’in Don Quixote’sinden Flaubert’in Madam Bovary’sine; Dic-kens’in Pickvvick’inden Jane Austen’in Enuna’sina; Dostoyevski’nin Prens Miskin’inden Kafka’nin Bay K.’sina dek tanidik simalarin bir yeni özeti gibi görecegiz Bay Konsolos’u… Diger deyisle insanin evrensel aldanis ve inanislariyla!

YAZAR HAKKINDA

Istanbul dogumlu Mahmut Senol’un hayati Kadiköy-Moda-Acibadem üçgeninde geçti. 1976’de Ankara Edebiyat Fakültesi’ne baslarken Cumhuriyet gazetesine girdi. Cumhuriyet’te sehir muhabiri olarak çalisan Senol, Isik Kansu ile birlikte sikiyönetim mahkemelerinin anlatildigi “Selimiye’den Mektuplar” adli köseyi hazirladi. 1985’te girdigi Son Havadis’te bir süre çalistiktan sonra aile isiyle ugrasti. Bir süre televizyon programciligi da yapan Senol, 1996’dan beri ailesiyle Amerika’da yasiyor ve Purdue Üniversitesi Tarih Bölümü’nde yüksek lisans egitimi görüyor. Senol’un “Bay Konsolos”un disinda “Phaselis Adagi” isimli bir romani daha bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın