DOLAR 13,5163-1.04%
EURO 15,0946-1%
ALTIN 776,48-1,46
BITCOIN 5012351,03%
Adana

AÇIK

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bayburt Güvercinleri

Bayburt Güvercinleri

ABONE OL
09 Ocak 2022 19:51
Bayburt Güvercinleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adını Doğu Karadeniz bölgemizdeki Bayburt ilimizden alan, Bayburt ırkı güvercinlerimiz dünyada İngilizce olarak “Turkish whisperer” adı ile tanınmaktadır. Türk fısıldayıcısı ya da ötücüsü adı ile çevirebileceğimiz bu tanımlamadan anladığımız kadarı ile dünyada bu güvercinlerin ötücü yanı ön planda ele alınmaktadır. Ülkemizde de ötücü ırklarımız içersinde değerlendirilmektedirler.

Bayburt ırkımız, Bayburt ili ve çevresinde yerel olarak “Çift Gugul” adı ile de bilinmektedir. Dünyada Belçika’da yetiştirilen “Belgian Ringbeater” adlı ile bilinen ırk, Bayburtların büyük olasılıkla çemberci ırklarla ( Trabzon ) kırılması sonucu geliştirilmiştir. Bu nedenle iki ırk birbirine çok benzemektedir. Belki de bu nedenle ve Trabzon ile yakın bölge kuşları olması sebebi ile, Bayburt ırkımız çemberci bir ırk gibi değerlendirilme eğiliminde olmuştur. Oysa Bayburt ırkımızda çember hareketi yoktur. Çember hareketi ülkemizde ve hatta dünya üzerinde sadece Trabzon ırkımıza özgü bir davranış biçimidir. Bayburt ırkımız tamamen yerel bir ırktır ve ülke genelinde fazla bilinen ve yetiştirilen bir ırkımız değildir. Bu nedenle hakkında az bilgiye sahip olduğumuz bu ırkı kısaca ve bildiğim oranda anlatmaya çalışacağım. Yetiştiricilerinden daha sağlıklı bilgiler geldiğinde bu ırkımızı daha iyi tanıyacağımız inancındayım.

Bayburt ırkının karakteristik özelliklerinden biri ötücü olmasıdır. Özellikle erkek kuşlar dişilerine kur yaparken ötüşlerini sergilerler. Bayburt yetiştirilen kümeslerde genellikle yerde uzunca bir sırık bulunur. Kuş ciğerlerine derin bir hava çekip olduğundan daha büyük görünerek bu sırığın boyunca baştan sona öterek yürür. Bu ötüş şekli yörede “sırık çekme” olarak adlandırılır. Sırık çekme şeklinde ötüş sergileyen kuşlar sağlıklı ve değer verilen güvercinlerdir. Bayburt güvercinin iyisi ötüşten sonra Denizli horozlarında olduğu gibi baygınlık geçirir.

Çift gugul denmesinin nedeni bu güvercinlerin takka ve perçemli olmalarından kaynaklanmaktadır. Nadiren sadece arka tepeli ( takkalı ) olanlarına rastlanmaktadır. Ancak fazla tercih edilmezler. Bu güvercinlerde takka büyük ve kepçe gibi kulaktan kulağa uzanmalıdır. Belçika’da görülen akrabalarında sadece takka vardır. Vücutları orta büyüklükte ve hatta biraz iricedir. Yuvarlak bir baş üzerinde normal büyüklükte gözler ve gaga yer alır. Gaga normal boydadır, ancak normalden biraz ince görünümde olup zarif bir yapısı vardır. Kuşun rengine göre koyu ya da açık renk olabilmektedir. Gözler normal boydadır ve göz çevresi halkası belirgin değildir. Göz renkleri kuşun rengine göre değişmektedir. Genellikle koyu renk gözlere, ( kırmızı ve portakal rengi ) rastlanmaktadır. Nadiren açık renk gözlü olanları bulunur. Ayaklar paçasız olup açık kırmızı renktedirler. Kanatlarını kuyruk üzerinde taşıyan bir ırkımızdır.

Bayburt ırkımız ötücü olmasının yanı sıra uçucu özellikleri de bulunan bir güvercindir. Uzun uçtuğu söylenmektedir. Uçarken takla da atar, ancak taklası havada yuvarlanma gibidir. Genellikle tek takla atar. Bazen iki takla üst üste attığı gözlenirse de bu taklalar hiçbir zaman taklacı güvercinlerdeki gibi değildir. Bayburt güvercinleri bir de “Bel kırma” adı verilen kuyruğa basıp aşağı doğru düşme hareketi yaparlar. Kanat sesleri oldukça fazladır. Ürkek yaradılışlı bir güvercindir. Ele gelme tarzı yoktur. Yuvaya girdiğinizde kaçacağım diye tozu dumana katar. Kendini yerden yere vurur.

Bayburt güvercinleri genellikle alacalı renklerde olurlar. Görülen başlıca renkleri, Beyaz, Siyah, Kırmızı, Sarı ve Mavidir. Alacalı olanlarda bu renkler çeşitli şekillerde karışık olarak karşımıza çıkar. Kanat ve kuyruk telekleri beyaz olanları bulunduğu gibi sadece kanat telekleri beyaz olanları, kuyruk telekleri ise kuşun kendi renginde olanları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kanat ve kuyruk telekleri beyaz olmayıp kuşun kendi renginde olanları da vardır. Yaşmaklı denilebilecek tarzda gaga altından boyuna doğru beyaz yamaları bulunanları gözlenmektedir. Alacalıların yanı sıra düz renk olanlarına da rastlanmaktadır.

Bayburtların bazılarında dikkat çekici bir renk yapılanması gözlenmektedir. Bu tür olanlarının en belirgin özellikleri kuşun boyun kısmında önden arkaya doğru gittikçe daralan ay şeklinde beyaz bir renk yaması bulunmasıdır. Bu yamaya yörede “yıldız” adı verilmektedir. Bu renk yaması kuşun boynunda asılı bir kolye gibi durmaktadır. Bu yama takkaya kadar düzgün bir şekilde çıkar ve incelerek son bulur. Bu yamanın kafa üzerine uzama yapmaması gerekmektedir. Bu beyaz bölümün haricinde kuşun iki yerinde daha beyazlık bulunur. Bunlardan ilki kuşun kanat telekleridir. Bu güvercinlerin kanat telekleri beyaz olur. İkincisi ise kuşun karın bölgesi ve ayaklarıdır. Gövdenin hemen altından başlamak üzere bu bölümlerde beyazdır. Bunun haricinde Kanat kapakları, kuyruk telekleri ve boyundaki beyaz yama ile karın arasında kalan kısım ise renklidir. Renkli bölümler kuşun rengine göre değişik renklerde olabilirler.

Renk Çeşitleri

Süt Beyaz : Düz renk beyaz olanlarına yörede bu isim verilir. Düz beyaz olanları az bulunmakta ve değerli kabul edilmektedirler.

Kara : Siyah olanlarına “Kara” adı verilir.

Mor : Kırmızı olanlarına “Mor” denilmektedir.

Açık Mor : Sarı renk olanlar “Açık mor” olarak bilinirler.

Kumru Tüylü : Mavi renk olanlarına “Kumru tüylü” denilmektedir. Mavi harici bütün renkler şeritsizdir. Mavi renk olanlarda kanat üzerinde iki sıra şerit bulunmaktadır. Mavi renk olanlarda göz portakal rengi ve gaga siyah olmaktadır. Diğer renklerde göz koyu tonlu gaga ise açık renktir.

Alacalı : Bayburt kuşlarının alacalı renkli olanları oldukça yaygındır. Alaca olanlar kendi içlerinde farklı adlandırmalara sahiptirler. Örneğin, Kırmızı renk olup üzeri beyaz pullu olanlarına “Butlu”, Beyaz renk olup üzeri kırmızı pullu olanlarına ise “Kınalı” denilmektedir.

2cqek2g

61haber.com sitesinin haberine göre :

Ötücü özelliğiyle kıymetli türler arasında gösterilen ”Bayburt Güvercini”nin fiyatı, ötüş süreleri, tüylerinin şekli ve rengine göre 400 ile 800 lira arasında değişiyor.

Dişisine kur yapmak için sırık üzerinde öterek en uzun süre yürüyen ve öterken nefessiz kalıp kısa süreli baygınlık geçiren güvercinler ise 4 bin liraya kadar alıcı bulabiliyor.

Bayburt ve çevresinde ötücü özelliğiyle beslenen ve adını ilden alan Bayburt güvercini, yörede halk arasında ”çift gugul” olarak da anılıyor. Belçika’da yetiştirilen ve kıymetli türler arasında gösterilen ”Belgian ringbeater” ırkıyla çok benzer özellikleri bulunan, yurt dışında ”Turkish whisperer” olarak bilinen Bayburt güvercini, ötücü kuşlar kategorisinde değerlendiriliyor. Erkek güvercinlere, dişilere öterek kur yapıp hünerlerini sergilemelerine göre değer biçiliyor.

Bayburt ve çevresinde 400 dolayında güvercin meraklısı, 2 bin 500 dolayında Bayburt güvercini besliyor. Meraklılar, kuşlarına özel olarak hazırlanmış, bazıları 30 metrekareye varan kümeslerde adeta gözü gibi bakıyor. Güvercinler, değerli oldukları ve serbest bırakılmaları halinde geri dönmeme ihtimali nedeniyle bu kümeslerde tutuluyor.

Kümeslere duvardan duvara uzun bir sırık yerleştiriliyor. Erkek güvercinler dişiye kur yapmak için tüylerini kabartıp, sırığın başından sonuna kadar öterek yürümeye çalışıyor. Bu ötüş yörede ”sırık çekme” olarak adlandırılıyor. Uzun süre yürüyerek öten güvercinler hem sağlıklı hem de değerli kabul ediliyor. Güvercin öterek sırık boyunca ne kadar ilerlerse değeri de o kadar artıyor. Bazı güvercinler ise uzun süre öttükten sonra nefessiz kalıp Denizli horozu gibi kısa süreli baygınlık geçirebiliyor. Bu türler Bayburt güvercinleri arasında en değerlileri olarak kabul ediliyor.

-GÜVERCİNLERE ÖTME İDMANI YAPTIRILIYOR

Bayburt güvercini meraklılarından Halil Hoso AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri güvercinlere, özellikle de Bayburt güvercinine karşı ilgisi olduğunu belirtti.

Güvencin sevgisinin son yıllarda tutkuya dönüştüğünü ifade eden Hosa, şunları söyledi:

”İş yerimi kapattıktan sonra soluğu Tuzcuzade Mahallesi Orhan Sokak’taki evimin çatısında bulunan güvercin damında alıyorum. Yem ve sularını verdikten sonra dişi güvercini sırığın ucunda tutup, erkeğin öterek kur yapmasını ve sırık üzerinde ona doğru yürümesini sağlıyorum. Bu şekilde güvercinlerime 1-2 saat sırık üzerinde yürütüp ötme idmanı yaptırıyorum. Daha sonra da güvercin meraklısı arkadaşlarla bir araya gelerek güvercinlerin ötüşünün müzakeresini yapıyoruz; ‘şurada şu sesi çıkardı, şurada şu hatayı yaptı’ şeklinde değerlendirmelerde bulunuyoruz.”

Bayburt’ta 400 dolayında güvercin meraklısı, 2 bin 500 dolayında Bayburt güvercini bulunduğunu dile getiren Hoso, ”Bayburt kent merkezi, ilçe merkezleri ile köylerde, hatta İstanbul’a götürerek Bayburt güvercini besleyen hemşehrilerimiz var. Yörede güvercin tutkunları birbirini tanır, nerede iyi öten bir güvercin varsa meraklılar orada toplanır, kuşu dinler ve gittikleri yerde kuştan övgüyle bahseder” dedi.

-TÜYLERİNİN ŞEKLİ VE ÖTÜŞLERİ FİYATLARINI BELİRLİYOR

Bayburt güvercinlerinin tüylerinin rengine göre ”karaçakal, karayıldız, beyaz, boz çakal, al çakal, mor ve kara mor” olarak adlandırıldığını dile getiren Hoso, kafalarının arka kısmında bulunan takke ve perçem şeklindeki tüyler nedeniyle de yörede ”çift gugul” olarak adlandırıldıklarını anlattı.

Takkesi büyük ve kepçe gibi kulaktan aşağı uzanan güvercinlerin diğerlerine göre daha değerli olduğunu vurgulayan Hoso, şunları kaydetti:

”Tüylerinin rengi, paçalı olup olmaması kuşların fiyatını artıran etkenlerdir, ancak en önemlisi sırık çekme özelliğidir. Kuş, tüylerini kabartıp sırık üzerinde öterek ne kadar uzun mesafe yürürse o kadar değerlidir. Bu güvercinlerin fiyatı 400 ile 800 lira arasında değişebilir. Bayburt güvercinleri arasında uzun süre öttükten sonra nefessiz kalıp baygınlık geçirenler de vardır. Nadir rastlanan bu güvercinlerin fiyatı ise 4 bin liraya kadar çıkmaktadır.”

Bayburt güvercinlerinin uçucu ve takla atma özelliklerinin pek fazla ön planda olmadığını belirten Hoso, ”Bu türün uzun uçtuğu söyleniyor. Uçarken takla da atar, ancak taklası havada yuvarlanma gibidir. Genellikle tek takla atar. Bazen iki takla üst üste attığı gözlense de bu taklalar hiçbir zaman taklacı güvercinler gibi nitelikli değildir. ‘Bel kırma’ adı verilen aşağı doğru düşme hareketi yaparlar. Kanat sesleri oldukça fazladır. Ürkek yaradılışlı bir güvercindir” diye konuştu.

Güvercin beslemenin tutku işi olduğunu, kendisinin 6 çift Bayburt güvercini bulunduğunu dile getiren Hoso, kuşlarının yıllık bakım masrafının 500 lirayı bulduğunu, ancak onları dinlemek ve izlemekten aldığı zevkin parayla ölçülemeyeceğini sözlerine ekledi

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet