DOLAR 15,7529 1.32%
EURO 16,6488 2.4%
ALTIN 925,501,61
BITCOIN 4834724,72%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bayraksızlar, Bayrak-SIZLAR

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk bayrağının Türk milleti için önemi ve anlamı çok derindir. Türk bayrağı oluşumu çok zor savaşlar neticesinde meydana gelmiştir. Genel olarak şunu diyebiliriz ki Türk bayrağı önemi, binlerce şehit toprağımızın mücadelesi bu hususta ki Türk bayrağı’nın önemini en güzel şekilde ifade eder.
Türk bayrağı, ulusumuzun şeref simgeleri olan hilal ve yıldızı ile dünyada ve ülkeler arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin şeref ve onurunu büyük bir inançla simgeleyen şeref abidesidir.

Ülkemizin ulusal değerlerini taşımaktadır, geçmişte yaşadığımız savaşların ve cephelerde daima hürce dalgalanan milletimizin şanlı bayrağıdır. Kötü günde iyi günde daima her yerde bizi uluslar arası göklerde temsil eden ulusumuzun şeref simgesidir. Türk Bayrağının ülkemizce önemini anlatmaya çalışırsak; kısaca bu gün Türk bayrağı uğruna şehit verdiğimiz askerlerimizin tabutlarının üzerinde dahi Türk bayrağı örtülmektedir, Bayrağımızın önemini belki bir nebze de olsa bize anlatır… Nasıl ki okullarda hastanelerde vb. bütün kurum ve kuruluşlarda yer alıyorsa, hayatımızda da büyük bir yere sahip olmakta ve daima göklerde dalgalandırmaktayız.

Bilindiği gibi bayrağımızın oluşum şekli aziz şehitlerimizin bedenlerinden akan kanların bir arada toplanmasında ve o an yerdeki kanın üzerinde bir ışık parçası şeklinde görünen hilal ile yıldızın esrarengiz ve göz kamaştıran duruşuyla Türk Bayrağı oluşmuştur, ve bu gün şanlı ve şerefli Türk Bayrağı göklerde dalgalanmaktadır.

Türk bayrağı; Devletlerin, milletlerin ulusların halkının sembolü olarak tarif eden değerdir. Birlik ve beraberliğini temsil eden her zaman önemli kutsal manalar ve değerler taşımıştır. Hiç bir bayrağın şekil ve renkleri rastgele meydana gelmemiştir. türk bayrağı ülke ve milletimizin varlığı ve bağımsızlığını temsil eder. Türk bayrağının üzerinde ki al renk şehitlerimizin kanını üzerinde ki Hilal ve Yıldız ise bir efsaneye göre cephede şehit olan askerlerin kanının birikimi üzerine gökyüzünde ki Hilal ve yıldızın yansımasından türk bayrağının oluştuğu yönündedir. Mithat Cemal Kuntay ” Bayrakları bayrak yapan üstünde ki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” dizesinde ki bu satırlar Türk bayrağının tarihine hitaben yazılmıştır. Türk bayrağı tarihinde birçok zafere tanıklık etmiş ve birçok zaferde ellerde taşınmış kutsal değerdir. Bayrak üzerine günümüze kadar süregelen birçok şiir, birçok anı yazılmıştır. Tarih boyunca bayrak uğruna savaştı binlerce şehit verildi Mehmet Akif Ersoy’un “Vurulmuş tertemiz alnından uzanmış yatıyor; Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor” dizesinde ki bu satırlar en güzel anlatımlı Türk bayrağı örneğidir.

Bütün bu açıklamalarımızda belirtmek istediğim en önemli husus ise Kozan halkının bayrağını çok seven ve bayrağına her zaman sahip çıkan insanlar olduğudur. Fakat maalesef bu kadar milli duygularda hassas olan bir ilçenin belediye başkanı ilk seçildiği günden beri bayrak konusunda Kozan’ın insanları ile ayni duyguları paylaşmamıştır.

KozanBilgi.Net in yöneticisi olarak uzun zamandan beri bu konuyu dile getirmeye ve Kozan Kalesindeki dev Türk bayrağının yeniden boyatılarak o çirkin görüntüsünden arındırılıp Kozan’ımıza yakışır bir görünüme kavuşması için paylaşımlarda bulunuyorum.

Geçtiğimiz aylarda yazdığım bir yazı nedeniyle Belediye Başkanı Özgan’a okuyucularımız tarafından çok büyük tepkiler geldi. Hatta daha önce ben boyatmıyorum, bulun bir sponsor siz boyatın dediği Haber Müdürümüz Şeref Işık Beyin daha sonra haftanın konuğu olarak yaptığı röportajda bayrak konusunu tekrar gündeme taşıdığında “Boyattırdım görmediniz mi?” diye konuşmuş fakat Haber Müdürümüz Sayın Şeref Işık’ın “Hayır Başkan, boyatmadınız!” cevabı ile eşi başkanvekili olan Zehra Özgan’a dönerek “boyatılmadı mı?” diye sormuştur. Belediye Meclis Üyesi yada Encümen olmamasına rağmen Başkan vekili olan eşi Zehra Özgan “Evet boyatılmadı” cevabını verdikten sonra Şeref Işık’a “Bana bir hafta süre verin o bayrağı boyatıp pırıl pırıl yapacağım” demişti.

Bayrağımızı boyatmak için o kadar çok vatansever, bayrak sever, gerçek milliyetçi insanlar vardı ki, beni sürekli aramalarına rağmen onlara bir hafta şehrül emin beyefendiyi bekleyelim dedim.

Sonuçta yirmi günden fazla geçmesine rağmen Özgan’ın bu konuda hiçbir girişimde bulunmadığını bu haftaki Türk Eğitim-Sen’in “Daima Zirveye” isimli yürüyüş programında gördük. Başkanın sözüne güvenilir, şehrül emin sözüyle hiç alakalı olmadığını da maalesef görmüş olduk.

Bu hafta Kozan Kaymakamlığına kaledeki bayrağımızı KozanBilgi.Net ve değerli okuyucularımızla birlikte boyamak için bizzat başvuracağım. Kozan Kaymakamı Sayın İzzettin Sevgili’nin de bizlere bu konuda yardımcı olacaklarına inanıyorum.

Sözlerimi ve duygularımı büyük şair merhum Arif Nihat Asya’nın şiiri ile noktalamak istiyorum.

 

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü
Kız kardeşimin gelinliği,
Şehidimin son örtüsü,
Işık ışık dalga dalga bayrağım,
Senin destanını okudum
Senin destanını yazacağım,
Sana benim gözümle bakmayanın
Mezarını kazacağım,
Seni selamlamadan uçan kuşun
Yuvasını bozacağım,
Dalgalandığın yerde ne korku ne keder,
Gölgende bana da bana da yer ver.
Sabah olmasın günler doğmasın ne çıkar,
Yurda ay yıldızının ışığı yeter,
Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün,
Kızıllığında ısındık,
Dalgalardan çöllere düşürdüğü gün
Gölgene sığındık,
Ey şimdi süzgün rüzgârlarda dalgalı
Barışın güvercini, savaşın kartalı
Yüksek yerlerde açan çiçeğim
Senin altında doğdum
Senin dibinde öleceğim,
Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim
Yeryüzünde yer beğen,
Nereye dikilmek istersen,
Söyle seni oraya dikeyim.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.