DOLAR 18,0510 0.56%
EURO 18,3004 -0.17%
ALTIN 1.020,650,37
BITCOIN 420349-0,66%
Adana
30°

AZ BULUTLU

04:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bedavacılık Bitti – 1. Bölüm
5046 okunma

Bedavacılık Bitti – 1. Bölüm

ABONE OL
07 Temmuz 2022 22:53
Bedavacılık Bitti – 1. Bölüm
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRKEŞ MANGA
KozanBilgi.Net Genel Yayın Yönetmeni

Sevgili dostlar birkaç gün sonra Mübarek Kurban Bayramımızı Allah’ın izniyle idrak edeceğiz. Saygıdeğer Kozanlılara, ülkemin güzel insanlarına ve Tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Birkaç günlük yazı dizimde sizlere Kozan’da internet basınını adam yerine koymayan sürekli ikinci sınıf muamelesiyle dışlayan Kozan’ımızın medarı iftarı belediye başkanı Kazım Özgan’la yaşadığımız ilginç anekdotlarımı paylaşacağım. Hatta daha iyi hatırlanması için o günlere ait video paylaşımlarımı da yeniden sizlerle paylaşacağım.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’la ilk tanışmamız birinci dönem belediye başkanı seçildiğinde makamına çiçeğimle giderek hayırlı olsun faslıyla başladı.

O yıllarda sevgili Mustafa Tanrıverdi ağabeyim belediye basın müdürüydü. İnternet henüz günlük hayatımıza girmediği için Kozan İlçesini tanıtan büyük bir CD çalışmam vardı. Mustafa ağabeyimden başkandan randevu istedim ve yanımda hazırladığım CD’yi de götürdüm.

Kozan ilçemizin tanıtılması için çok büyük bir kaynak bilgi içeriyordu hazırladığım CD..

İçerisinde yüzlerce resimler videolar ve Kozan’ı anlatan kaynak bilgiler…

Kazım Özgan’la tanışma faslımız bittikten sonra kendisine hazırladığım CD’yi takdim ettim  İnteraktif CD’nin çoğaltılarak ülkemizdeki okullara Kozan Belediyesi tarafından ücretsiz olarak dağıtılması konusunda destek istedim.

Bir sürü kendini öven konuşmadan sonra “Sizi daha sonra arayacağım Türkeş Bey” dedi. Ama hiçbir zaman aramadı…

Bu sırada verdiğim CD’deki bana ait olan bazı içeriklerin ve görsellerin Kozan Meslek Yüksek Okulu web sitesinde benden izin alınmadan internette yayınlandığını gördüm.

“Ulan hırsızlar bir izin alma zahmetine girip de emek veren insanların rızasını isteseydiniz size yok mu diyecektim” diye üniversitenin sayfasına yorum yazdım.

Bana ait bilgiler siteden kaldırıldı.

Kazım Özgan o yıllar iktidar partisinin bir belediye başkanı olarak elinde bulunan çok büyük imkânlarla o kadar büyük işlere imza attı ki; Kozan’ın yukarı çarşısındaki kaldırımları kaldırdı, Adana yolu üzerindeki köprüyü sözde restore ederek koskoca köprüyü bisiklet yolu haline getirerek Kozan trafiğini içinden çıkılmaz bir hale getirerek adeta felç etti.

Kozan Kalesine o dönemde çok büyük harcamalar yaptı. O kadar başarılı çalışmalara imza attı ki; kalede kesilmedik tek bir ağaç bırakmadı…

Hizmet adamı olduğu için büyük bir enerji ile “Kozan dağı çatal matal” diye başlayan Başkan Özgan maalesef kalede bulunan dev Türk Bayrağını ve Atatürk silüetini unutarak bunları hiçbir zaman boyama zahmetine girmedi.

Hatta o dönemlerde T.C ibaresini ilk kaldıran belediye başkanı olarak tarihin tozlu raflarında yerini aldı.

Sayın Özgan’a haber saldım “Kaledeki bayrağı neden boyatmadınız !” diye

Aynen şu kelimeleri kullanmış “Boyatmıyorum lan… Kime boyatırsanız boyatın. Gitsin Türkeş Manga boyatsın !” demiş.

Bu arada unutmadan hatırlatayım Kozan Ortaokulunun tam karşısındaki büyük bayrak direğini de bayraktan rahatsız olduğu için ayni günlerde kaldırmıştı Sayın Özgan…

Radyo Sis’te o yıllarda çok başarılı bir sunucu olan sevgili Aykut Arıcı’nın canlı yayınına konuk oldum. Aykut arıcı ile gün ortası programında yaptığım çok sert açıklamadan sonra program bitiminde o yıllarda Kozan’ın çok önemli isimlerinden olan Sayın Ethem Pazarcı ve Sayın Şükrü Işık ile bir çok vatansever, bayrak sever isimlerinden bana “Türkeş Bey biz sponsoruz, tüm masrafları biz karşılayalım yarın sabah gidip davulla zurnayla kaleye çıkalım ve Kazım Özgan’ın değer vermediği bayrağımızı gerekirse boya bulamazsak kendi kanımızla boyayalım” dediler.

Aman Allah’ım…

Dananın kuyruğu koptu…

Biz sabaha kaleye çıkacağımızı ve bayrağımızı boyayacağımızı hayal ederken Başkan Özgan ayni gün gece çok geç saatlerde ekibini kaleye göndererek kaledeki bayrağı ve Atatürk’ü boyatmış ve Kozan Ortaokulunun önündeki söktürdüğü bayrak direğini ve bayrağı tekrar yerine taktırmış…

Kazım Özgan ileride anlatacağım diğer örneklerde de olduğu gibi bayrak sevgisi olmadığını ve gelen tepkiler üzerine bayrağa değer veriyormuş gibi gözüken bir belediye başkanı olarak hafızalarımıza kazındı…

Gelelim ikinci döneme…

Her zaman değer verdiğim Gazeteci ağabeyim İsmail Küçüközen “Kazım Özgan’ın adaylık açıklaması var ille senide istiyor beni kırma lütfen beraber gidelim” dedi. İsmail ağabeyimi kırmadım ve isteksiz bir şekilde gittim.

Sayın Özgan her zamanki gibi konuşmalarında ne demek istediğini ifade edemeden bir o dala bir bu dala atlayarak konuşmasını tamamladı.

Adaylık sürecinde AKP kabul etmediği için CHP’den girecekti olmadı ama Saadet Partisinden benim için her zaman değerli bir isim olan Kozan’ın değerli iş adamlarından Sayın Cemil Dal’ın hakkı olan adaylığını harcatarak kendisini aday olmaya partiyi ikna etti. Daldan dala zıplayarak Sayın Dal’ın yerine aday oldu.

Seçimler yapıldıktan sonra şans bu ya Kozan’da seçilmeden atanmış belediye başkanı olarak da tarihe mal oldu.

Sonuçta Kozan’ın yeni belediye başkanı olarak aramızda yaşanan tatsızlıkları sona erdirmek ve bölgemizde hizmet akışını canlandırmak için Kazım Özgan’ı telefonla aradım ve randevu istedim. “Cuma günü öğleden sonra bekliyorum” dedi.

Cuma günü elimde çiçeğimle Özganın ziyaretine gittim. O saatte özel randevulu olduğum halde içeride en az otuz kişi var. Ve Başkan yok..

Sekreter Hanıma “Ben randevu alarak geldim. Şu an bütün işimi bırakarak başkanı hayırlamak için geldim fakat başkanın olmadığı gibi otuz kişinin içinde ben kimle ne konuşacağım. Lütfen bana verdiğim randevuya uyun ve salonu boşaltırın” dedim.

İçeri yeni kimseyi almadılar ve yavaş yavaş saatlerdir içeride oturan şahısları çıkardılar. Çiçeğimi randevusuna gelmeyen Kazım Özgan yerine benim için çok değerli olan ve her zaman saygı duyduğum sevgili arkadaşım Başkan Yardımcısı Sayın Süleyman Şenoğul’a verdim.

Tepkimi yazılarımda elbette yazdım ve başkanın yaklaşımının çok çirkin olduğunu belirttim.

Yarın İkinci Bölümde görüşmek üzere…


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.