Beden Eğitimi Ve Sporun Faydaları

Beden Eğitimi Ve Sporun Faydaları

Beden Eğitimi Ve Sporun Faydaları

Beden eğitimi ve sporun faydaları, Spor un ve Beden eğitimi birbirleri ile paralel olarak ilerleyen, insanların beden ve ruh sağlıklarını geliştiren kimi insanlara göre bir etkinlik çeşidi, bazılarına göre ise vazgeçilmez düzeyde bir yaşam biçimidir.

Beden Eğitimi nedir?

Beden Eğitimi çok eski zamanlardan bugüne kadar, her zaman insanlar için önemli sayılan, insanların fiziksel ve ruhsal gelişimleri için çok faydalı aktivitelerdir. Kol, bacak, ve karın kaslarını kuvvetlendirmek için yapılır. Özellikle çocukların, bebeklik dönemlerinden, ergenliğe varıncaya kadar olan kas gelişimleri için çok önemlidir. Bu sebepten dolayı ülkemizde ve diğer birçok ülkede, İlk Okullardan itibaren Beden Eğitimi dersi uygulanmaktadır.

Spor nedir?

Önceden belirlenmiş kurallar doğrultusunda, takım veya bireysel olarak rekabet veya eğlence amaçlı yapılan, bünyesinde kazanma azmi, hırs, bir amaç için odaklanma ve çalışma gibi insanı azmettiren duyguları barındırır. Spor yaparken en önemli etkiyi kişinin fiziksel gücü, yeteneği ve kazanmaya olan inancı sağlar. Spor kişilerin faaliyetlerinin yanında, Otomobil, Motosiklet, Bisiklet gibi araçların veya Hayvan,Top, ve Sopa gibi objelerin tümü ile yapılan hareketlerin hepsini kapsamaktadır. Bilardo, satranç ve bazı İskambil oyunları ise zihin Sporu olarak nitelendirilmektedir.

Beden Eğitimi ve Sporun bazı faydaları şunlardır:

  • Günlük hayatlarında fiziksel aktivite ve spor yapmayı adet haline getirmiş insanlar, çok daha dinç ve sağlıklı olurlar.
  • Birçok hastalığın sebebi hareketsiz yaşamdan kaynaklanmaktadır. Çağımızın hastalığı olan ”obezite” nin en büyük sebebi hareketsizliktir.
  • Spor yapan insanlar 60 yaşına geldiklerinde bile, diğer yaşıtlarına göre daha mutlu ve sağlıklıdır. Yaşlanmaktan kaynaklanan birçok hastalık onlara uğramaz bile.
  • Kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına yakalanma riskleri çok daha azdır.
  • Günlük hayatta insanlar, fiziksel ve ruhsal olarak birçok zorluklar ile karşılaşmaktadırlar. Atatürk ün söylemiş olduğu ”sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü çok doğru bir tespittir. İnsanlardaki her hangi bir ruhsal hastalığın başlıca sebebi, sorunlar ile baş edememe ve acizlik duygusudur. Çocukluk döneminden erişkinliğe varıncaya kadar Sporsal faaliyetler ile uğraşanlar daha mücadeleci ve çalışkan kişilerdir. Bu sebepten dolayı kişilikleri ve karakter yapıları sağlam olur. Beden Eğitimi ve spor ile uğraşmayan insanlara göre depresyona girme olasılıkları daha düşüktür.
  •  Sporsal faaliyetler ile yetişen çocuklar, alkol, sigara, uyuşturucu gibi bağımlılık verici maddelere ilgi duymazlar çünkü sporcu duyguları, zararlı maddelerden uzak durmasını sağlar. Çok aykırı bir sebebi olmadığı sürece, kişilikleri son derece gelişmiş olduğu için ihtiyaç da duymazlar zaten.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN