DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

79 okunma

Bekir Bozdağ Çok Yanlış Diyor 

ABONE OL
20 Eylül 2014 07:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anayasa yapım süreci umacı gidişatına döndüğünde Başbakan Erdoğan, ”Biz anayasamızı ortaya koyacağız, millete gideceğiz”gibisinden laf etti. Ardından baktık, Bakan Bekir Bozdağ ”Dinsizlik ve ateizme gideni de teminat altına alacağız” lafını dilinden döküyor.

Bekir Bozdağ, dinsizlerin dinlilerden eziyet çekeceği endişesine kapıldı galiba!.. Başbakan Erdoğan, dindar gençlik yetiştirilecek teminatı da vermişti nitekim. O dindar gençliğin dinsizlere dünyayı dar edeceğinden mi kuşkulanıldı?

Bekir Bozdağ, Anayasa’nın 24’cü maddesine göre kimsenin dini ibadet, ayin ve törenlere zorlanamayacağını, kimsenin dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamayacağını ve suçlanamayacağını hatırlatmış.

Ne kadar güzel!.. AKP’li yöneticiler hep böyle hatırlatıcı olsalar keşke!.. Sayelerinde Anayasa’nın fazileti de gün yüzüne çıkmış olur!

Millete ne biçim bir anayasa götüreceklerinin işaretini şu cümleyle belli ediyor Bekir Bozdağ: ”Bizim öngördüğümüz düzenleme bu anlamda, hem inandığının gereğini yaşamak isteyen, hem de inancını yaşamak istemeyeni teminat altına alıyor”.  Bkz:http://www.moralhaber.net/siyaset/bozdag-anayasada-dinsizligi-de-teminat-altina-almak-istiyoruz/ 

Vay be!…

İnancının gereğini yaşamak istemeyenler kimler oluyor acaba? Mecburen inanç edinmiş olanlar mı?

Daha ziyade devletin üst katlarına doğru ilerleyen veya orada yer edinenlerde ‘devletteki üniter yapının korunması’ inancı vardı. Acaba o inancı taşıyanlar o inancın gereğini yaparlarken sıkılıp bunalıyorlar mıydı? Şimdilerde üniter yapının korunmasından hiç bahsetmediklerine göre!.. Vaad yerine gelirse, üniter devletin korunması inancına sahip olanlar o inancın gereğini yapmama rahatlığına kavuşabilirler!

Bunu anladık. AKP’lilerin düzenlemesiyle toplumda bazı kişileri, hak veya batıl olmuş farketmez, inançlardan soyutlama ameliyesi başlar.

İyi ama, toplum fertlerine ‘inanç’ gereğini yapma serbestisi getirilmesi ülkeye gerçekten hayr mı getirir?

Bekir Bozdağ inanç gereğinin yapılmasını, verdiği örneğe bakılırsa, kadınların kafalarının başörtüsüyle sarılmasından ibaret sanıyor. Yapılan vaade göre bu serbest olacak belki. İnancı eteği kıçından atmayı gerektirenler ne yapacak? Bekir Bozdağ’ın öngörüsüne bakılırsa anayasanın teminatı altına girecekmiş!..

İnanç çeşitleri, verilen örneklerden ibaret değildir. İnançların gereğinin yapılacağı vaadi öyle sakat bir vaaddir ki, inanç kavramının içine mutluluk için belirli günlerde koyun boğazlamayı soktuğu gibi, stres atma uğruna insan doğramayı bile sokar.

İnancın gereğinin yapılması sağlanacak vaadini yapan Bekir Bozdağ’a tavsiyem: Gereği yapılacak inaçların teminat altına alınacağını söylerken, inaçların sınırlı tutulacağını da söylesin. Yoksa üzerine ‘yalancı’ etiketinin asılmasını engelleyemez.

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 19 Şubat 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.