DOLAR 16,3811 0.08%
EURO 17,6083 0.65%
ALTIN 971,53-0,31
BITCOIN 478774-1,61%
Adana
28°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

59 okunma

Belediye Başkanı ve Kulları

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • Dikkat dikkat! Gaziköy Belediye Başkanlığından duyurulur. Su borçlarını ödemeyenler en kısa zamanda ödesinler. Bakın şu gün son gün. Ödemezseniz ne mi yaparız? Şöyle yaparız böyle yaparız. İcraya veririz haaa.

 

Gaziköy Kasabasının insanları her gün ses kirliliği yapan buna benzeyen ilanları belediye hoparlöründen sesi sonuna kadar açılmış bir şekilde dinlerler ve dudaklarını kıpırdatarak dişlerinin arasından kulağa pek hoş gelmeyen bir şeyler söylerler.

 

Hani diyeceksiniz ki kardeşim adam suyu kullanmış parasını elbette ödeyecek. Evet elbette ödeyecek buna hiçbir zaman karşı olmadık. Çünkü ödenen su paraları sözde hizmet olarak geri gelecek.

 

Geri gelecek diyorlar ama nedense geri gelmiyor. Gaziköy Kasabasının vatandaşları yıllarca aksatmadan Gaziköy Belediyesine içme suyu parası öderler. Şimdi diyeceksiniz ki peki bundaki gariplik nedir diye. Lütfen sıkı durun o zaman. Özellikle bu yazdığım cümleleri bu zamana kadar Gaziköy için kıllarını kıpırdatmadıkları halde tıkır tıkır maaşlarını alan çok yetkili kişiler de lütfen iyi okuyup gerekeni yapsınlar.

 

Geçtiğimiz günlerde ulusal ve yerel basınımızın değerli temsilcileri ile KozanBilgi.Net’in kuruluşunun 5. yılını Gaziköy’de kutladık. Onlara su depomuzun iğrenç görüntüsünü gösterdiğimde gözlerine inanamadılar. Ve Buranın suyu içiliyor mu? diye sordular

 

Gaziköy Kasabasının şu an çok büyük bir içme suyu sorunu vardır. Suları gürül gürül akmasına rağmen tam 17 yıldır içme suyu depoları temizlenmemiştir.

 

17 yıl evet yanlış duymadınız 17 yıldır su depoları temizlenmemektedir. Peki ne olur 17 yıldır temizlenmemişse bir şey olmaz diyorsanız, bakın konunun uzmanları ne diyorlar.

 

Niçin Temizlik?

Temizlenmemiş ve dezenfekte olmamış depolardan gelen sular bulaşık ve çamaşır makinelerinin hidrofor ve arıtma cihazlarına zarar verir.

Temiz ve dezenfektesi yapılmamış olan depolarda kullanılan sular banyo ve mutfaklarda kullanıldığında tifo, sarılık, hepatit b gibi bulaşıcı hastalıklara sebep olmaktadır.

Ayrıca uzun süre temizlenmemiş ve dezenfekte edilmemiş depolarda solucan, fare düşmekte mantar, küf, yosun gibi yabancı tabakalar oluşmaktadır.

Su Depolarının Temizliğindeki Amaç

  1. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep olan patojen mikroorganizmaları yok etmek.

    2. İçme sularında kötü tat ve kokuya neden olan organik maddeleri ve organizmaları uzaklaştırmak.

Bulaşıcı hastalıklar için su en elverişli geçiş vasıtasıdır. Su depolarında uzun bir süre bekletilen şebeke suyunda, klor aktivitesini yitirmekte ve mikroorganizmalar için elverişli ortam oluşmaktadır. Su depolarının uzun süre temizlik ve dezenfektesinin yapılmaması sonucunda, meydana gelen fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirlilikler, su depolarında; çamurlaşma, dökülme, paslanma, suda; renk, koku ve bakteri oluşumu neden olmaktadır. Bu durum suyun içilebilirlik ve kullanılabilirlik özelliğini yok etmektedir.

Suyun sağlıklı, kaliteli ve güvenli bir şekilde halka ulaşması için, şebeke suyu istenen kaliteyi sağlasa bile, belli dönemlerde şebeke hatlarında yapılan bakım onarım çalışmaları sonrasında, suya bulaşan kirleticilerde depolar için büyük risk oluşturmaktadır.

Sonuç olarak Gaziköy’de içme ve kullanma suyu depolarının bakım, onarım, temizlik ve dezenfekte işlemleri için standart kriterler belirlenmeli; bu standartlar ile depo içerisindeki suyun kullanım amacını ve kalitesini koruyabilecek şekilde gerekli denetimleri yapılmalıdır.

Avrupa Birliği Sürdürülebilir Su Kaynakları Yönetmeliği su çerçeve direktifi suyu ‘Su, herhangi ticari bir ürün değil, aksine korunması, muhafaza edilmesi ve niteliği itibarıyla özel ihtimam gerektiren bir mirastır.’ şeklinde tanımlamaktadır..

 

Yine yapmış olduğum araştırmalarda en az 6 ayda, en fazla ise bir yıl içerisinde su depolarının zorunlu olarak temizlenmesi gerektiğini ve bu temizlik yapılması amacı ile de belediyelere su depoları temizlik bedelinin para olarak gönderildiğini öğrendim.

 

İşte asıl sormak istediğim soru bu, madem her yıl depo temizlik parası da geliyor. Bu kadar çok su tahsilatı da yapıyorsunuz. Bu depolar 17 yıldır neden temizlenmiyor ve temizlik için gelen bu paralar nereye hortum takılarak hortumlanıyor.

 

Eğer bu zamana kadar temizlik yapıldı diye tutanaklar tutuldu, resmi yazışmalar yapıldı ise biz KozanBilgi.Net olarak bunun tamamen düzmece ve yalan olduğunu ihbar olarak duyurmak istiyoruz.

 

Sonuç olarak kısaca belirtmekte fayda görüyorum. Gaziköy’de insan yaşamına değer vermeyen ve sorumluluğunun bilincinde olmayan bir belediye başkanı var.

 

Her seçim yaklaştıkça birkaç yüz metre kilitli taş döşemekle insanlara hizmet ettiklerini sanan bu insanların Gaziköy’ün artık tamamen bittiğini ve bunun sorumluluğunun tamamen Belediye Başkanı Sefer Bitirici’nin olduğunu bilmeleri gerekiyor.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.