DOLAR 16,1050 1.12%
EURO 17,2738 1.35%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 471048-2,31%
Adana
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Belediyeler “beceriksiz/ susuz” mu?
39 okunma

Belediyeler “beceriksiz/ susuz” mu?

ABONE OL
28 Kasım 2021 10:22
Belediyeler “beceriksiz/ susuz” mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Abidin Dino’ya, “bana mutluluğun resmini yapabilir misin” sorusu yerine, “bana yolsuzluğun, haksızlığın, hukuksuzluğun resmini yapabilir misin” diye sorsaydı bugün Nazım, büyük olasılıkla “akp’yi” bunların hiç birinden ayırmaz, her harfine bir anlam çizerdi!

İnsan/ psikolojisi üzerine araştırmalar/ bilimsel çalımalar yapanların sıkça dile getirdikleri “suçluluğu örtme” çabası içerisinde “iktidar”!

Yirmi yıllık kendi beceriksizliğini, kendi yaptığı yanlışların sonuçlarını, kendi tutarsızlıklarını, ektikleri umutsuzluk tohumlarını gözlerden uzaklaştırmak için; akıllara bombardıman tutarcasına “muhalefete, muhalefetin yerel yönetimlerine, muhalefetin ortaklıklarına, muhalefetin yediklerine/ içtiklerine” saldırıyı ödev sayıyorlar!

Aradan yirmi yıl geçti, şaka değil bu! O gün doğanlar bugün askerliklerini yaptı geldi çoğu, kimi yaşama atıldı, kimi üniversite sıralarında, kimi çocuk sahibi bile oldu, kimi sokakta çöp topluyor, kimi yurtsuzluktan dolayı bu günlerde parkta yatıyor, kimi…

Bunu uzattığınızca uzatabilirsiniz; bunların yaşamında bu günkü “iktidardan” başka bir şey olmadı! Akp oldu, önde gelen isimleri oldu, yurdu kana bulayan hoca efendileriyle birlikte yürüdükleri yollar oldu, 17/ 25 Aralık oldu, 15 Temmuz oldu, sığınmacılara kol kanat gerilirken olan bu yurdun yurttaşlarına oldu…

Abidin Dino’nun resim çizeceği tuvali istediğinizce büyütebilir, istediğinizce ayrıntılara girebilirsiniz…

***

Son günlerde medyanın konuştuğu, yerel yönetimleri de tartışma alanına çeken sözler şu:

“Muhalefetin yerel yönetimleri seçim öncesinde bol keseden attı, alanlarda verdikleri sözleri yerine getirmedi, hiçbir doğru işleri yok, bu illerde sular akmıyor, belediye hizmetleri yerine getirilmiyor, beceriksizlikleriyle karşı karşıyayız.”

Adana’da yaşayan, ancak “bu konularda” Anakent Belediyesi’ni başarısız bulan “iktidar” yanlılarına sormak istiyorum:

Adana Anakent Belediyesi “hangi” yerel hizmeti yerine getirmedi?

Adana Anakent Belediyesi kentin nerelerinde “susuzluk” yaşatıyor?

Adana Anakent Belediyesi alanlarda hangi “sözü” verdi de olanakları olmasına karşın yapmıyor?

Adana Anakent Belediyesi’nin temel “beceriksizliği”, baştan bu yana “iktidarın” benimsediği “topal ördek” benzetmesini yaşama geçirmek istemesinin sonucu mu yoksa?

Bu soruların yanıtını Adana’da istemekle birlikte; yurdun diğer bölgelerinde yaşamını sürdüren yurttaşlar da “kendi” yerleşim yerlerinde bu soruların yanıtlarını istedikleri kanısındayım!

Belediye hizmeti denilince akla gelen nedir?

Yol, kaldırım, su, temizlik, yerel hizmetler; bunu ayrıntılandırmak olası…

Yolunuz/ kaldırımınız mu yapılmadı, suyunuz gelmedi, temizlik mi savsaklandı; ne?

***

Hiç kimse “iktidarın” yerel yönetimleriyle, “muhalefetin” yerel yönetimlerini yan/ yana koyarak yorumlama/ sorgulama yanlışlığına kapılmasın; öncesinde “orantısız” olanaklarını, “orantısız” özgürlüklerini”, orantısız “harcamalarını”, orantısız isteklerini göz önünde bulundursun!

Bütçede ayrılan “kaynak” da anımsansın!

Haydi, bu “ayracı” Adana’da geniş tutalım…

Adana Anakentle birlikte Seyhan/ Çukurova belediyelerini değerlendirirken; Yüreğir Belediyesini, Sarıçam Belediyesi’ni düşünün…

Yüreğir ile Sarıçam “iktidara” yakın belediyeler…

Anakent, Seyhan, Çukurova için ne/ neler soruyorsanız, “hepsini” bu belediyelere de sorun!

Birçok istemlerinde “daha” özgür, daha olanaklı, daha orantısız olduklarını düşünerek…

Her iki ilçede, diğerlerinden daha çok göz dolduran “neler” yapıldı?

Her iki ilçede işler diğerlerinden daha dürüst, daha verimli, daha saydam mı ilerliyor?

Her iki ilçede imardan belediye hizmetlerine değin daha güzel sonuçlar mı elde edildi?

Bir şeyleri söylemek istememden değil; Anakent Belediye’ne, Seyhan Belediyesi’ne, Çukurova Belediyesi’ne yıkılmaya çalışılan suçlamalar sıralanırken, “orantısız iktidar olanaklarından” yararlanan belediyelerde durum ne/ onu öğrenmek istiyorum!

Özellikle “muhalefet” belediyelerine bazı suçlamalar bulamaya çalışılırken; yirmi yıllık “iktidarın” ülkeyi nereden/ nereye getirdiğini düşünme alanlarınızın dışına iteklerseniz, “iktidarın” öteden bu yana Adana’ya tutumunu görmezden gelirseniz, kıytırıktan yüklenicilere bir Adana/ Kozan yolunu on yılda kaç kez yeniletildiğini bilmek istemezseniz, üreticinizin dar boğazda oluşunu/ her yıl biraz daha yoksulluğa gidişini/ işsizliğin büyüdüğünü umursamak istemezseniz…

Abidin Dino’nun tuvalinde ayrıntılara gerek kalmadan kendinize yer bulabilirsiniz…

***

Adana Anakent Belediyesi için “öyle” süslü sözler etmeyi, “ufukta görülen siluetle” sevindirmeyi yerinde bulmamakla birlikte; Seyhan ile Çukurova Belediyesi’ni de içine alarak yapılan suçlamaların haklılık yanını görmeyenlerdenim

Yinelemem gerekirse;

Gerek Anakent Belediye, gerekse İlçe Belediyeleri’nin yapmadığı ya da geciktirdiği “yerel hizmetler” nelerdir; gerçekten bilmek istiyorum!

Ayrıca “Yerel hizmetler” arasında öncül olan, olmayında “yaşamsal” kaygıları da ardından sıralanacağı bilinen “su” konusunda sıkıntısı olan var mı?

Bunu yalnız Anakent, ya da merkez ilçeler için söylemiyorum, Adana’nın diğer ilçelerinde “susuzluk” gibi bir sorun var mı?

“Yolsuzluk, haksızlık, hukuksuzluk” konularına gelince;

Nazım, Abidin Dino’ya sormuş olsaydı, tuvalde neler olabileceğini öngörebiliyorum…


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.