DOLAR 13,58131.04%
EURO 15,44090.65%
ALTIN 789,880,50
BITCOIN 563168-1,54%
Adana

HAFİF YAĞMUR

18:07

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Beyin Tümörleri, Beyinde Tümör Belirtileri

Beyin Tümörleri, Beyinde Tümör Belirtileri

ABONE OL
25 Ekim 2014 13:22
Beyin Tümörleri, Beyinde Tümör Belirtileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

beyintumoru_755783545

Beyinde oluşan tümörler, sinir sistemi kaynaklı (gliyom) beyin zarı kaynaklı (meninjiyom) ve kan damarı kaynaklı (hemanjiyom / anjiyom) olabilir. Gliyom, meninjiyom ve hemanjiyomun tersine, bulunduğu sinir dokusunu kapladığından ve normal doku ile tümörlü doku arasındaki sınır saptanamadığından habis olarak kabul edilir.

Beyinde Tümör Belirtileri

Hangi tümör tipi olursa olsun, kafaiçi basınç artar. Bunun belirtileri de şiddetli baş ağrısı, görme bozukluğu ve ağır vakalarda kusma ve bilinç bozukluklarıdır.

Seyri: Hastalığın ilerleyişi tümörün büyüme hızına paraleldir.

Tedavi: Habis olmayan tümörler ameliyatla çıkartılabilir. Habis tümör ameliyatları oldukça tehlikelidir. Çünkü hem tümörün yeniden belirmeyeceği garanti edilemez hem de ameliyat sırasında beyin dokusunun bazı yerlerinin zedelenmesinden kaçınılamaz. Bu nedenle, habis tümörlerde ameliyata çok ender başvurulur. Ancak, tümörün kistik olduğu ve tümör dokusunun bir kist duvarının çok küçük bir alanını kapladığı hallerde ya da tümörün beynin az zarar göreceği bir yerinde olması halinde, ameliyat girişiminde bulunulabilir. Röntgen tedavisi bazı gliyom tiplerinde etkili olabilir.

Havadan etkilenme

Birçok insan havadan etkilenir. Bazı kişilerin ruhsal ve fiziksel durumları havaya, yani hava değişikliğine bağlıdır. Kişiyi en çok lodos havalar etkiler. Havadan etkilenmenin nedenleri henüz bilinmemektedir. Hava değişikliklerinin intiharlara, kalp ve dolaşım bozukluklarına ve koliklere neden olabildiği sanılmaktadır.

Belirtileri: Baş ağrısı, bulantı, halsizlik, uykusuzluk ve neşesizlik görülür.

Seyri: Süresi ve şiddeti hava koşullarına bağlıdır.

Tedavi: Havadan etkilenen kişiler, havanın kendilerini etkilediği günlerde ruhsal ve fiziksel yorgunluklardan kaçınmalıdır. Kalp ve kan dolaşım bozukluğu olanlar bu günlerde araba kullanmamalıdır. Mümkün olduğu kadar açık havada dolaşmalı ve uykuların düzenli olmasına dikkat etmelidir. Baş ağrısı giderici, sakinleştirici ve kan dolaşımını düzenleyici ilaçlar rahatlık sağlar. Hatta, kahvenin bile yararlı olabildiği gerçektir. Saunalar ve hava kürleri önlem olarak uygulanabilir. Aşırı duyarlılık durumlarında yer değiştirmelidir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet